Hepsaglik

Regl Ağrılarına Bitkisel Çözümler

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Regl Ağrılarına Bitkisel Çözümler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Regl Ağrıları ve Çözümler

Hanımların hayatlarını çoğu kez kâbusa çeviren regl ağrıları, özellikle regl döneminin başladığı gün aşırı şiddetli olur. Bu ağrılar sebebiyle okulda, evde, işte ki gündelik hayat çok olumsuz etkilenir. Hanımların yaklaşık olarak %75’i bu ağrılardan muzdariptir. Ağrılar başladığında pek çok kadın ağrı kesiciler kullanır. Ancak ilaçların etkisi geçtiğinde ağrılar kaldığı yerden devam eder. Bu sebeple regl dönemi boyunca ağrı kesici kullanmak zorunda kalınabilir. Oysaki regl ağrılar için pratik ve doğal çözümler bulabilmek mümkündür.

Regl Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Regl ağrılarının en temel sebebi adet öncesinde ve sırasında östrojen hormonlarının seviyelerinde dalgalanmalar yaşanmasıdır. Bunun yanında kış aylarında soğuyan havalar da regl ağrılarını şiddetlendirir ve iyileşme sürecini uzatır. Zira bu dalgalanmalar karın, sırt, göğüs, kasık ağrılarına ve mide kramplarına sebep olur. Dayanılması zor olan bu ağrılardan kurtulmak için doğal yöntemleri tercih etmek akıllıca olacaktır.

       

Regl Ağrılarına Nane Çayı İle Çözüm Bulun

Regl ağrı ve sancılarını hafifletmek için nanenin yatıştırıcı, uyuşturucu etkisinden faydalanılabilir. Ayrıca bu süreçte görülen baş ağrısı, baş dönmesi, ishal ve şişkinlik gibi sorunlar da nane çayı ile çözülebilir. 5-6 adet taze nane yaprağı kaynamış suyun içine atılır ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ağrılar azalana kadar günde 2-3 bardak nane çayı içilebilir. Nane çayı sade içildiğinde acı gelebilir. Bu durumda içine limon sıkmak iyi olabilir. Ancak ülser ve reflü gibi mide problemleri olanlara nane çayı pek tavsiye edilmez.

Adet Sancılarına Zencefil

Sindirime yardımcı olduğu bilinen zencefil çayı, adet sancılarına da iyi gelebilmektedir. Zencefil çayı her hangi bir rahatsızlık yokken de rahatlıkla içilebilir, her hangi bir zararı yoktur. Taze zencefilden 3-4 ince dilim kesilip kaynamış suyun içine atılır ve 10-15 dakika demlendirilirse zencefil çayı hazır olur.

Regl Ağrıları İçin Kediotu

Kaygı, sinir, stres, uyku problemleri yaşayanlara sakinleşmeleri için önerilen kediotu çayı, adet dönemi ağrı ve sancıları için de tavsiye edilmektedir. Antispazmodik özelliği bulunan kediotu, diğer kas ağrı ve kramplarına da iyi gelmektedir. Ancak kediotu içilecekse çok dikkat gerektiren bir iş yapılmamalı, trafiğe çıkılmamalı, mümkünse evde dinlenilmelidir.

Regl Ağrılarına Yabanmersini Çayı

Kas gevşetici özelliğe sahip olan “antosiyanidin” maddesi yabanmersininin içinde bulunmaktadır. Sancılı adet kramplarını geçirmek, bu dönemde bayanları rahatlatmak için yabanmersini çayı önerilmektedir. Kaynamış su içinde demlenerek tüketilen yabanmersini çayı aşırı tüketildiğinde, toksik etkiye sebep olabileceğinden günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Regl Ağrılarını Azaltmanın Pratik Yolu

Regl dönemi başlamadan birkaç gün önceden ayakları ve beli sıcak tutmaya çalışmak regl ağrılarının daha hafif olmasını sağlayacaktır. Ayrıca ağrılar başladığında temiz bir havluyu ütüyle ısıtıp bele, karna sarmak, ayakları sıcak su içinde bekletmek sancı ve ağrıları hafifletecektir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir