Aralık, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaERKEKProstat Kanseri

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur?

Prostat Kanseri
Prostat Bezleri

İnsan vücudunda metabolizmanın işleyişinde bütün hücreler kendini yenileyerek çoğalırlar. Ama hücrelerinin çoğalması bazı nedenlerden dolayı düzenli bir şekilde çoğalması kontrol altında tutulamaz ve bu kontrolsüz çoğalma yüzünden hücrelerin bir arada birikerek çoğalması sonucu tümör dediğimiz olay meydana gelmektedir. Bu hücre topluluğunun bir bölümü olduğu yerde kalır veya dolaşım sistemi ile insan vücudunda gezinerek organlara yerleşip orda çoğalabilir. Organlara yerleşip ve bulunduğu bölgede çoğalan bu tümörlerin iki türlüsü mevcuttur. Kötü huylu tümörlere(malign tümörler) kanser denir. Prostat bezi bütün erkeklerde bulunur. Bu organın görevi de erkekte meninin yapılmasından sorumlu olan salgıların üretilmesidir. Kanser hücrelerinin, yani malign tümörlerin, çeşitli yollarla aktarılması ve burada yayılması sonucu bu bölgede kanser bölgesi olur. Bu hastalığa prostat kanseri denir.

 Prostat Kanseri Kimlerde Görülür?

Erkeklere spesifik kanserlerden en sık görüleni prostat kanseridir. Bunun yanında  50 yaşını aşmış erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık rastlanan kanser türüdür ve 65- 75 yaş aralığında görülme olasılığı en fazladır. Bu hastalığın halk dilinde karşılığı yaşlı erkek hastalığıdır. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlarda da bu hastalığın görülme ihitmali yüksektir. Ayrıce genetik etkenlerin yanında çevrenin etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Kanser oluşumunda genetik+çevre ko-birlikteliği söz konusudur. Yanlızca tek nedene bağlamak doğru bir yaklaşım olmaz.

 Prostat Kanserinin Görülme Nedenleri?

Bu hastalığa yakalanan hastaların, hastalığa yakalanma nedenleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu yüzden ailesel geçen genetik bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Prostat kanserine yakalanan erkek bireylerin birinci dereceden akrabalarında da kanser öyküsü olduğu saptanmıştır. Bu yüzden bu hastalığın genetik nedenlerden dolayı meydana geldiği muhtmel görüştür. Bu hastalık en fazla siyah ırklar arasında tespit edilmiştir. Bunun sebebi halen tam anlamı ile aydınlatılamamıştır. Prostat kanserine neden olan genlerin bu hastalığı nasıl tetiklediği konusundaki çalışmalar hala devam etmektedir. Ayrıca Afro Amerikanlarda bu hastalığın daha sık görülme sebebinde coğrafi ve çevresel faktörlerin büyük rol oynadığı düşünülmektedir. Çünkü uzak doğu ve asya ülkelerinde bu hastalığın belirtileri daha azdır ve ilgili faktörlerin ne kadar etkili olduğu aşikardır. Ayrıca hayvansal kaynaklı beslenme şeklinde hastalığı tetikleyici yöndedir.

Prostat Kanserinin Belirtileri (semptomları)

 

  • İdrar yaparken oluşan ağrı,
  • Sürekli tuvalete çıkma,
  • İdrar yaparken penisten gelen kan.
  • Menide kan görülmesi,
  • Tuvalate yetişememe problemleri.

 

Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Bu hastalığın tanısı; prostat bölgesinden alınan dokunun PSA düzeyinin ölçülmesiyle, fizik muayeneyle ve röntgen – ulturasonik muayene ile konur. Ölçülen PSA miktarının kanda fazla olması tanı koydurur. Normal değer 4 ng/dl veya altı değerleridir. Prostat kanserinin kemiklere yayıldığını anlamak için röntgen çekilir. Kemiğe metastaz yapıp yapmadığı, eğer yaptıysa boyutunun derecesi hakkında fikir sahibi olmak için USG den faydalanılabilir.

 

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanserinde genellikle medikal tedavi gündemdedir. Eğer medikal tedavi ile remisyon sağlanıyor ve hastanın semptomları düzeliyorsa bu tedavi bicine devam edilir. Lakin semptomler gerilemiyor ise o zaman cerrahi eksizyon (çıkarma) devreye girer. Cerrahi olarak bu tümör çıkarılabilir. Son zamanlarda artık lazer tedavileride popülerlik kazanmıştır. Hastanın durumuna göre hekimler lazer tedavisi de önerebilir.

Önceki İçerikSigaranın Zararları
Sonraki İçerikTüp Bebek (ivf)
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...