Haziran, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarRuhsal - Sinir HastalıklarıPosttravmatik (Travma Sonrası) Stres Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Posttravmatik (Travma Sonrası) Stres Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Zaman zaman yaşanan ruhsal bunalımlar ya da aşırı üzücü olaylar kişilerin iç dünyasında derin izler bıraksa da, bazı durumların daha fazla kalıcı etki bırakması travma sonrası (posttravma) stres bozukluğuna neden olmaktadır. İnsan yaşamında her şey yolunda giderken aniden gelişen ölüm ve üzücü olaylar travmaya yol açabilmektedir. Çok sevilen bir kişinin anide vefatı gibi olaylar, psikolojinin çok zor toparlanmasına yol açan örnekler arasındadır. Travma sonrası stres bozukluğu durumu kişinin ruhsal yapısının durumuna değişiklik gösterse de, yaşanılan üzücü durumların şiddeti, bu sorunun başa gelme olasılığını artırmaktadır. Deprem ve ciddi kazalar sonrası travma yaşama ihtimali olsa da, tecavüz ve taciz gibi durumların etkisi daha fazla stres bozukluğuna yol açmaktadır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

İş gücü kaybına kadar etkileri ciddi olan travma sonrası stres bozukluğu kişinin hayat kalitesinin büyük ölçüde düşmesine neden olan sorunlardan biridir. Travmaya neden olan doğal afetlerin yanı sıra büyük kaza geçirmek ya da sevilen bir yakını aniden kaybetmek gibi durumların etkisi travma sonrasında kişinin sık sık aklına gelmekte ve o anı yeniden yaşıyormuşçasına küçük krizler yaşamaktadır. Bu durum istemsiz şekilde rüyada görülmesinin yanı sıra tekrar travmatik olayların etkisinde kalma hissi, kişilerin günlük yaşama motive olmalarını etkileyen durumlardan biri haline gelmektedir.

8

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tür hastaların tedavi sürecinde psikolojik olarak ve ilaçlardan destek alınarak travma yaşamış ve sonrasında ciddi stres bozukluğu yaşayan kişilerin iyileştirilmesi sağlanmakta ve bu yöntemler sayesinde ciddi düzeyde başarı oranı sağlanmaktadır.  Kullanılan ilaçlar arasında antideprasan ilaçlar, kişinin ruhsal durumunda yatıştırmalara neden olmakta ve psikolojik tedaviye daha net cevap verebilmektedir. Travma sonrası stres bozukluğuna birde depresyonun eşlik etmesi durumunda antidepresan ilaç kullanımı kaçınılmaz olmaktadır.

Psikolojik tedavide başarı oranını yükselten durumlar arasında kişinin içinde bulunduğu travma sonuçlarının bir psikolojik rahatsızlık olduğunu bilmesi ve kendi iradesizliğinden kaynaklanmadığının bilincinde olması gerekir. Bu noktada tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık ile baş başa kalındığının farkında olmadan kendi kendine üstesinden gelinmeye çalışılması gibi durumlar tedaviden daha geç olumlu sonuç alınmasına neden olmaktadır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Ciddi travmalar ile karşı karşıya kalmış pek çok kişi de stres bozukluğu durumunun görülmesi olasıdır. Bu durum ilk nedenler arasında yer alırken, sürekli olarak o travmanın zihinde canlanması ve kişinin kendini tedirgin hissetmesi başlıca belirtiler arasındadır. Travmatik durumun tekrar hatırlanması sonucunda aşırı terleme, kalp çarpıntısı ve huzursuzluk durumu meydana gelebilir. Ayrıca travmanın yaşandığı mekânlarda bulunmaktan kaçınma ve bu yerlerde huzursuzluğun oluşması diğer belirtiler arasındadır. Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerde devamlı yalnız kalma isteği ve gelecekten beklentinin sıfıra düşmesi gibi belirtiler sıkça görülür.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Yaşayan Kişiler Neler Hisseder?

Hayatın akışını ve psikolojiyi ciddi derecede etkileyen travma sonrasında, kimsenin o kişiyi anlamadığı düşüncesi sıkça akla gelen düşüncelerden biridir. Bunun sonucunda en yakınlarına karşı bile yabancılaşma ve çabuk sinirlenme gibi durumlar gözlenebilir. Herhangi bir travmaya maruz kalan kişinin tekrar bu durumla karşılaşacağı hissi, kişinin genel ruh halinde sürekli tedirginlik ve huzursuzluk yaratmaktadır.

Stres Bozukluğu Yaşayan Kişilere Nasıl Yaklaşılmalı?

Tedavi sürecinde stres bozukluğu yaşayan kişi kadar yakınlarında davranışları tedavinin seyrini etkileyen faktörlerden biridir. Genel ruh hali sinirli ve hırçın olan travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişiye olabildiğince empati ile yaklaşmak ve her zaman yanındayız hissi vermek oldukça önemlidir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Gebelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Gebelik, bilindiği gibi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için özel koşulları barından ve bazı özellikleri itibariyle hassas davranılması gereken dönemlerdendir. Hamilelik; beslenme...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...