Şubat, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarAkciğer-Solunum HastalıklarıPnömotoraks Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Pnömotoraks Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Pnömotoraks Nedir?

 

Halk arasında akciğer sönmesi olarak bilinen pnömotoraks, akciğer ve göğüs kafesi arasına hava girmesi ile akciğerin basıya bağlı olarak büzüşmesi nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Büyük tehlikelere neden olabilen bu hastalığın kısa sürede fark edilip doktor kontrolüne alınması hayati önem taşımaktadır.

Pnömotoraks Nasıl Ortaya Çıkar?

Akciğerde biri göğüs duvarında bir diğer ciğere doğru olan iki adet zar bulunur. Bu zar tamamen sıvı ile doludur ve bu sıvı sayesinde akciğer nefes alışverişleri esnasında rahat hareket eder. Herhangi bir nedenden bu sıvı dolu alana hava girecek olursa akciğerde basınç değişikliği meydana gelir ve akciğer içeriye doğru büzülür. Bazı durumlarda hava akciğerden zara ulaşırken bazı durumlarda direkt olarak atmosferden kaynaklanır. Hastalığın ilerleyişine ve nedenine göre bu durum değişiklik göstermektedir.

Pnömotoraks Kimlerde Görülür?

Akciğer sönmesi büyük çoğunluk ile amfizem, astım, koah gibi ciddi akciğer hastalıkları bulunan kişilerde görülebilmektedir.. Bunun yanı sıra aniden gelişebilen bir pnömotoraks çeşidi de mevcuttur (Spontan prnömotoraks). Travmaya bağlı olarak akciğerde hasar olması da pnömotoraks nedenir. Özellikle travmada kot kırıkları ve akciğer kontüzyonları pnömotoraksla sonuçlanabilmektedir. Akciğerde abseler de zaman zaman hava kaçağı yaparak da spontan pnömotoraksa neden olabilmektedir.

Pnömotoraks Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Pnömotoraks Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en yaygın belirtisi şiddetli nefes darlığı, hızlı soluma, göğüs ağrısı ve terlemedir. Çoğu zaman inceden başlayan ve çoğalan bir göğüs ağrısı olarak tarif edilse de bazı hastaların aniden keskin bir ağrı ile karşılaşması da hikayeler arasında yer almaktadır. Bunun dışında pnömotoraks oranına bağlı olarak nefes almakta zorluk da pnömotoraksın belirtileri arasında yer alır. Hastaların yüzde doksanında göğüs ağrısı olmak ile birlikte bazı hastalar ise hiçbir belirti göstermez. Akciğer sönmesinin beklenmedik bir anda ortaya çıkması sonucu müdahalenin de gecikmesi söz konusu olabilmektedir.

Akciğer Sönmesi Teşhisi Nasıl Koyulur?

Hastalık ilk olarak fizik muayene ile teşhis edilir. Doktorun akciğerden gelen seslerin azalması, nefes darlığı, terleme, ağız ve dudaklarda morarma gibi belirtileri fark etmesi ile teşhis konulabilir. Küçük ölçekli akciğer sönmesinde fizik muayene normal çıkar. Bu da hastalığın fark edilmesi için diğer yöntemlere başvurulmasını gerekli kılar.  Bir diğer teşhis yöntemi ise akciğer filmidir. Bu teknik sayesinde pnömotoraks olan bölgenin küçülmesinin ve şeffaflaşmasının tespiti yapılabilir. Pnömotoraks ayrıca Tomografide de görülebilir. Fakat rutinde çok tercih edilmez. İlk istenecek radyolojik tetkik Akciğer grafisidir. Tespit edilen bölgenin büyüklüğüne göre durum belirlenir ve teşhis daha doğru bir biçimde koyulabilir. Zira bu yöntem ile akciğer sönmesinin boyutları da net olarak anlaşılabilmektedir. Bu aşamadan sonra zaman kaybetmeden uzman gözetiminde tedaviye başlanması ve akciğer sönmesinin giderilmesi için gerekli müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde hastanın hayatı tehlikeye girebilir.

 

Akciğer Grafisi Pnömotoraks
Akciğer Grafisi Pnömotoraks

Pnömotoraks Tedavisi Nasıl Olur?

Akciğer sönmesi tedavisinde en önemli adım akciğer zarına dolan havanın uzaklaştırılması veya ciğer zarının hava almasına neden olan aksaklığın ortadan kaldırılmasıdır. Bu şekilde akciğer sönmesinin tedavisi yapılacağı gibi bir daha bu tarz bir sorunla karşılaşılmaması adına da işlemler yapılmış olur.

Akciğer zarındaki havanın tahliye edilmesi için uygulanan ilk yöntem iğne aspirasyonudur. Bunun dışında kullanılabilecek tüp tarokostomi yöntemi ile de zardaki hava alınabilir. Eğer bu yöntemler etkisiz kalıyor ise cerrahi operasyon ile hastanın göğüs duvarı da açılabilmektedir. Sonuç olarak bu tedavi yöntemleri sayesinde akciğer sönmesinin tedavisi mümkün olmaktadır. Ancak yaşı ilerlemiş ve ileri derecede astım, amfizem, koah gibi hastalıkları bulunan kişilerde akciğer sönmesinin geri dönülemez sonuçlara neden olması muhtemeldir.

Pnömotorakslı hastalar, ilk müdahale yapıldıktan sonra zaman kaybedilmeden Göğüs Cerrahisine konsülte edilmelidir.

Pnömotoraks Nasıl Önlenebilir?

Pnömotoraks aniden ortaya çıkabilen bir hastalık olması nedeni ile belirti vermez ve beklenmedik durumlarda gelişebilir. Özellikle travmatik nedenler, kaza, darbe gibi nedenler ile oluşan pnömotoraksı önlemenin bir yolu yoktur.  Amfizem hastalarının veya koah hastalarının atakları nedeni ile pnömotoraks tehdidi altında olduğu unutulmamalı ve komplikasyonların gelişmemesi için hasta ve çevresi oldukça dikkatli olmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...