Haziran, 2023
Ana SayfagündemPCR testi sonucu ne kadar sürede çıkar?

PCR testi sonucu ne kadar sürede çıkar?

-

Yurt dışına çıkacak kişiler için bazı ülkelerin son 48 saat içerisinde PCR testi şartı koyması da bazı soruları yeniden gündeme getirdi. PCR testi nedir? PCR test sonucu ne kadar sürede çıkar? gibi sorular merak edilenler arasında.

PCR nedir?

Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testi ile DNA veya RNA gibi genetik yapıların çoğaltılması ve incelenmesi prenbisine dayanan bir testtir. Covid-19 Hastalığı başta olmak üzere viral ajanların yapıları incelenmekte ve test sonuçları pozitif veya negatif olarak sınıflandırılmaktadır. Gündemimizde şu sıralar en sık Koronavirüs (Covid-19 Hastalığı) hastalığı için PCR istenmektedir.

PCR sonucu kaç saatte çıkar?

PCR test işleminde, boğaz ve burundan sürüntü alındıktan sonra numuneler teste tabi tutulmaktadır. PCR testi 1-2 saat içerisinde çalışılabilmekle beraber; numunelerin toplanması, hasta sayısı, laboratuvara iletilmesi, test işleminin yapılması ve sonuçların sisteme girilmesi basamakları da göz önünde bulundurulduğunda test sonucunun çıkması 5-6 saate kadar uzayabilmektedir. Bazı durumlarda test sonuçlarının 1-2 gün sürdüğü de alınan geribildirimler arasında. Bu bağlamda eğer yurt dışına çıkacak iseniz son 48 saati geçirmeden hemen test yaptırmanız ve sonuç takibi yapmanız size fayda sağlayacaktır.

PCR sonucunu nereden öğrenebilirim?

PCR sonuçlarını ilgili kurumdan veya e-nabız sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Eğer PCR sonucu kaşeli çıktı olarak almanız gerekiyor ise testi verdiğiniz kuruma başvurabilirsiniz. Ayrıca bazı hastaneler online sonuç sorgulama hizmeti de sunmaktadır. Bilgileriniz girerek online PCR sonucunu sorgulayabilirsiniz.

PCR test ücreti ne kadar?

PCR test ücreti an itibariyle 250 TL olup dönem dönem değişkenlik gösterebilmektedir. https://saglik.gov.tr üzerinden güncel fiyat takibi yapabilirsiniz.

PCR testi nerede yapılır?

PCR testleri için güncel laboratuvar listesi için: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html adresine bakabilirsiniz. Yurt dışı çıkışları için PCR testleri bulunduğunuz ilin Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem - Diğer

Gündem ve Haberler