Ocak, 2022
Ana SayfaHastalıklarBeyin-Nörolojik HastalıklarıParkinson beyin pili ameliyatı nedir? Parkinson ameliyatı kimlere yapılabilir?

Parkinson beyin pili ameliyatı nedir? Parkinson ameliyatı kimlere yapılabilir?

Parkinson Beyin Pili Ameliyatı (Derin Beyin Stimülasyonu)

 

Parkinson Beyin Pili uygulaması nedir? Hangi mekanızma ile çalışır?

beyin pili parkinson
Beyin Pili – Parkinson

Derin Beyin Stimülasyonu (DBS / Deep Brain Stimulation) olarak bilinen bu yöntem, şiddetli seyreden Parkinson hastalarına uygulanan, hastanın yaşam standartlarını düzeltmeye ve Parkinson bulgularını azaltmaya yönelik beyne pil yerleştirme işleminden ibarettir. Özel olarak tasarlanmış elektriksel uyarılar çıkarabilen bir cihazın beyne yerleştirilerek,  bazı voltaj salınımları sayesinde Parkinson bulgularının azaltılması hedeflenmektedir. Bu cihazlar beyinde spesifik bazı anatomik bölgeleri taklit edebilecek şekilde tasarlanmış olup, belli amplitüdlerde voltaj ve akım düzenlemeleri yaparak hedef bölgede belli uyarıların oluşmasını sağlar. Böylelikle beyinde noksanlık olan yerin anatomik özelliği kısmen de olsa taklit edilmiş olur ve Parkinson bulguları azaltılmış olur. Ayrıca istenmeyen gereksiz deşarjların da önüne geçilmiş olur. Titreme, yürüme sorunları, hareketlerde yavaşlama ve kısıtlılık yaşayan ve yaşam standartları bir hayli düşmüş olan parkinson hastalarında beyne pil yerleşimi değerlendirilir.

Parkinson Hastalığında pil yerleştirilecek adaylar neye göre seçilmektedir?

 

Parkinson hastalığında, beyne pil takılması konusunda bazı şartlar ve kriterler söz konusunudr. Parkinson hastaları değerlendirme skalasındaki kriterlere uygunsa o zaman ameliyat söz konusu olabilir. Diğer taraftan beyin pilinden maximum verim alabilmek ve hastalarda ideal bir sonuç elde edebilmek için adayların doğru seçilmiş olması gerekir. Parkinson hastalığında pil yerleşimi için gerekli bazı kriterler şu şekildedir.

  • En az 5 yıldır Parkinson hastası olmalı
  • Distoni olarak ifade edilen istemsiz kas hareketleri ve kasılmalarının olması ve bunun yaşam standartlarını ciddi anlamda düşürmesi
  • Hastanın ameliyat için kabul edilebilir bir yaşta olması ve ameliyata alınması konusunda her hangi bir engelinin olmaması
  • Kullanmakta olduğunuz L-dopa veya carbidopa gibi ilaçlara yanıtınızın positive olması gerekir
  • Entakapon ve Tolkapon gibi diğer ilaçları denemiş olmanız ve bunlara yanıtınız olmaması gerekir.

Bunlar değerlendirme skalasındaki kriterlerden sadece bir kaçı  olup hastanın değerlendirilmesi için daha özel yöntemlerden yararlanılmakta ve onlarca kriter bir arada değerlendirilip nihai karar verilmektedir. Hastanın kriteleri sağlıyor ise o zaman hastaya beyin pili takılması düşünülebilir.

Beyin Pili Takıldığında bulguların düzelme durumu nedir?

 

Doğru seçilmiş hastalarda özellikle yaşam standartlarının düzeldiği ve bazı kısıtlayıcı hareketlerin kaybolduğu gözlemlenmiştir. Çok ciddi kasılmalar ve titremeler ile seyreden bulgular azalmakta ve kabul edilebilir sonuçlar alınmaktadır. Bugün Türkiye’de bir çok merkezde başarılı beyin pili ameliyatları yapılmaktadır. Başarı oranları ve ihtimaller hastaya, hastanın ameliyat öncesi bulgularına, DBS skala puanına göre değişebilmektedir.

Parkinson hastaları Beyin pili yerleştirilmesinden sonra ilacı bırakır mı?

 

Bilinen en büyük yanlışlardan biri ilacın %100 kesileceği düşüncesidir. Hastaların çoğu ameliyat sonrası ilaç kullanımlarına devam etmektedir. Ameliyat sonrası doz düzenlemeleri ile beraber hastaların medikasyonları değerlendirilir ve hastalar uygun dozda ilaç kullanmaya devam eder. Şunu belirtmek gerekir ki derin beyin stimülasyonu ameliyatı ilaçtan kurtulmak için değil parkinsonun katlanılamaz bazı bulgularını azaltmak için uygulanır.

Ameliyatın beklenmeyen etkileri (komplikasyonlar) mevcut mudur?

 

Her ameliyatta olduğu gibi Parkinson ameliyatında da komplikasyonlar (beklenmeyen etkiler) olabilir. Hastaya, uygulanan merkeze, ekibin deneyimine ve donanımsal alt yapıya kadar birçok faktör bu durumda rol alabilir. Beyin içi kanamalar, yerleştirilen elektrotların kayması veya donanımsal hatalar, cihazın kablo bağlatılarında aksamalar veya beklenmeyen nörolojik sekeller komplikasyonlara örnek verilebilir.

Parkinson hastalarına beyin pili takılmasından sonra zihinsel / bilişsel bulgularda düzelme veya değişiklik olur mu?

 

Parkinson hastalarında ameliyata bağlı olarak zihinsel değişimlelerde düzelme beklenmez. Hatta kognitif bozulmalar bile söz konusu olabilir. Tıpta demans olarak ifadele edilen bunama hali mevcut ise genelde o  hastaya parkinson ameliyatı yapılmamaktadır. Ayrıca ameliyatın beyindeki hücre hasarının azaltılmasına dair herhangi bir etkisi yoktur. Yani nörodejeneratif (sinir hasarı) hastalığı olan kişilerin sinir dejenerasyonunu geriletici herhangi bir etkisi söz konusu değildir.

 

Dr. Fatih İkiz – hepsaglik.net

Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...