Hepsaglik

Papatya Çayı ve Faydaları

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Papatya Çayı ve Faydaları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Papatya Çayı ve Faydaları nelerdir?

 

 

Kökeni eski Mısır dönemine kadar dayandığı düşünülen papatya çayı güneş tanrısı Ra için düzenlenen törenlerde Mısır halkı tarafından kullanılmaktaydı. Törenler dışında mumyalama ve bazı hastalıkların tedavisinde de papatya çayı o dönemin oldukça meşhur bitkisel yöntemleri arasında yer alıyor. Romalılar da papatya çayının tıbbi alandaki faydalarının yanı sıra hoş kokusundan faydalanarak tütsü olarak da bitkinin kendisini kullanmayı tercih ediyorlardı. Papatya çayı Antik Yunan döneminde de güneş çarpması, kolik ve ateşli hastalık tedavilerinde sıklıkla kullanılıyormuş. 1600’lü yıllara gelindiğinde ise papatya çayının sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisi keşfedilmiş. Bel ve sırt ağrıları başta olmak üzere romatizmal hastalıkların tedavisi için de papatya çayı kullanılmaya başlanmış .

       

Papatya bitkisi, yüzyıllardır kullanılan ve faydaları bilimsel olarak kanıtlanan bir bitki olduğu için günümüzde de birçok ilaç içerisinde etken madde olarak kullanılıyor. Uyku bozuklukları başta olmak üzere soğuk algınlığı ve mide problemlerinin tedavisinde de oldukça etkili olan papatya çayı faydaları itibariyle dünyada toplamda 1 milyondan fazla tüketiliyor. Papatya çayı faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Çayın belli başlı faydaları arasında yukarıda da belirttiğimiz gibi uyku düzenini sağlaması, stres ve kaygıyı azaltması, mide rahatsızlıklarını hafifletmesi geliyor. Tüm bu saydıklarımızın dışında da deri döküntüsüne yol açan cilt rahatsızlıklarının hafifletmesi, alerjiyi hafifletmesi, mide kasılmalarını engellemesi, bağırsak iltihabı tedavisinde yardımcı olarak tercih edilmesi, diş eti hastalıklarını ve ağız iltihaplarını iyileştirmesi,adet dönemi kasılmalarını hafifletmesi, bağışık sistemini güçlendirmesi papatya çayı faydaları arasında sayılmaktadır.

 

Papatya çayı cilt bakımı için de rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda sağlıklı ve parlayan saçlara sahip olmak isteyen kişiler, durulama suyu olarak papatya çayını kullanabilirler. Kınayla karıştırılan papatya çayı, saç renginin açılmasını gölgelenmesini sağlamaktadır. Papatya çayı tabii ki her ne kadar faydalı olsa da kimi özel durumlarda beklenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerin mutlaka papatyaya alerjilerinin olup olmadığını test ettirmeleri gerekmektedir. Kan inceltici ilaç kullananlar, hamile kadınlar, emziren kadınlar papatya çayı kullanırken dikkatli olmalıdırlar. Bu çay aynı zamanda uyku verdiği için araç ya da makine kullanımı esnasında tüketilmemelidir. Papatya çayı vücutta östrojen hormonunun yarattığı etkilere benzer etkiler yarattığı için hormon dengesizliği yaşayan kadınların mutlaka hekime danışarak kullanmaları gerekmektedir. Son olarak ise papatya çayının uzun süre boyunca aşırı bir şekilde tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Papatya Çayı Tansiyonu Düşürüyor

 

Papatya çayı tansiyonu düşürüyor. Papatya çayı tansiyonu düşürmekte, sakinleştirmekte ve uykuyu düzene sokmakta oldukça etkili. Özellikle uyku sorunu çekenler, yüksek tansiyonu olanlar için ideal bir çaydır. Benzer etkileriden dolayı stres ve kaygı üzerine de positif etkileri mevcuttur. Aynı şekilde siniri de yatıştırdığı bilinmektedir. Fizyolojik veya patolojik nedenlerden dolayı hipotansif kişilerin tansiyon düşüren bitki çaylarını daha dikkatli tüketmeleri gerekmektedir.

 

Papatya Çayı Uykusuzluğa İyi Geliyor

Papatya Çayı Uykusuzluğa İyi Geliyor

Papatya Çayı Uykusuzluğa İyi Geliyor

Papatya çayının uykusuzluğa iyi geldiğine dair bilimsel çalışmalar mevcuttır. Papatya çayı, özellikle uykusuzluk çekenler için tavsiye edilen bitki çaylarının başında gelmektedir. Özellikle flavonoid içerikli bitki çaylarının bu etkileri ortaya konmuştur.

Pubmed: PMCID: PMC2995283 kodlu araştırma ile papatya çaylarının bu etkilerinin bilimsel verilerine ulaşabilirsiniz. Hem uyku üzerine etkileri, hem de kalp ve damar sistemine olan positif etkilerini bulabilirsiniz.

Papatca Çayı nasıl hazırlanmalıdır?

papatya çayı hazırlama

 

Papatya çayının sağladığı bu faydalardan yararlanmak için her gün bir bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Papatya çayı hazırlamak için ise 2 – 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya yeterli olacaktır. Papatyaların üzerine yarım litre kaynamış su dökülür ve 3 – 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra papatyalar süzülerek çay içmeye hazır hale getirilir. Papatya çayının genellikle öğün aralarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir