Hepsaglik

Pankreas Kanseri Çok Hızlı Yayılıyor

Pankreas Kanseri Çok Hızlı Yayılıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

En Hızlı Yayılan Kanser Çeşidi Pankreas Kanseri

 

Pankreas vücudumuzda önemli işlevleri bulunan organlarımızdan bir tanesidir. Pankreas midenin arka kısmında yer alır ve ortalama olarak uzunluğu 12–15 cm civarındadır. Pankreas vücutta hem iç salgı hem de dış salgı görevini yerine getiren bir organdır. Pankreasın en önemli görevlerinden bir tanesi de kana salgı yaptığı için insülin ve glukan hormonlarının salgılanması sonucu kan şekerini dengeler. Yağ, protein ve karbonhidratların hazmı da pankreas sayesinde gerçekleştirilir. Pankreas hastalıkların teşhisi diğer organlardaki kadar kolay olmamaktadır. Pankreas kanseri ise hızlı bir şekilde vücutta yayılan ve ilerleyen pankreas hastalıklarından biridir. Kanser genellikle 50 ve 80 yaşları arasındaki kişilerde ortaya çıksa da her yaşta hastada görülebilmektedir. Erkeklerde daha sık karşılaşılan bir kanser çeşididir.

Pankreas kanseri ölümcül sonuçlar doğuran kanser çeşitlerinden bir tanesidir. Bu organın kanserinin diğer kanser çeşitlerine göre daha tehlikeli olmasının sebebi kanserin kan yolu ile diğer organlara kısa sürede içerisinde yayılmasıdır. Pankreas ile ilgili hastalıkların tespit edilmesi zor olduğu için, hastalığın tanısının geç koyulmuş olması da pankreas kanserinin daha hızlı ilerlemesine neden olmaktadır. Bu yüzden pankreas kanseri en tehlikeli kanser çeşitleri arasındadır.

       

Pankreas kanseri hastalığının zor tespit edildiğinden bahsetmiştik. Bu yüzden bu organ ile ilgili bir rahatsızlık yaşandığında yapılacak olan kontroller sayesinde daha erken tanının koyulması ve tedaviye başlanması büyük önem arz etmektedir. Pankreas kanseri konusunda gerçek tanının koyulması için çeşitli testler bulunmaktadır. Bu testler sayesinde hastalığın çok ilerlemeden tespit edilmesi sağlanabilir. Kanserin tespit edilmesindeki önemli tetkiklerin başına MR gelmektedir. MR sayesinde pankreasın diğer organlar ile ilişkisi anlaşılabilir. Bilgisayarlı Tomografi ile de pankreasın durumu incelenebilir ve organ hakkında fikir sahibi olunur. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi pankreas kanseri tanısının koyulmasında önemi olan başka bir yöntem de PET taramasıdır. Bu tarama şeklinde hastaya az miktarda radyonüklid madde ve glikoz verilir ve kötü huylu tümörler tespit edilir. Karın içinin görüntülenmesini sağlayan ultrasonlar ile de pankreasın durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu yöntemlere ek olarak, laparoskopi, biyopsi, endoskopik ultrason ve endoskopik retrograd kolanjiıopankretikografi gibi gelişmiş yöntemler ile pankreas kanseri hastalığının teşhis ve tanısı koyulabilmektedir.

Pankreas kanseri hastalığının tedavi yöntemleri arasında ameliyat, Kemoterapi ve Radyoterapi bulunmaktadır. Ameliyatlarda pankreasta bulunan ya da diğer organlara yayılan tümörlerin tamamen alınması sağlanır. Pankreas kanseri konusunda uygulanan farklı cerrahi müdahaleler bulunmaktadır. Pankreas kanseri tedavilerinden bir tanesi de Radyoterapidir. Bu tedavi yönteminde yüksek enerjili X ışınları kullanılır ve kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanır. Radyoterapi tedavisi genel olarak hastaya haftada 5 gün uygulanır ve 5 ile 6 hafta arası boyunca devam eder. İlgili hekim tarafından planlanan program dahilinde tedaviye başlanır.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir