Hepsaglik

Over Kanseri için riskli gruplar, korunma yolları ve evreleri

Over Kanseri için riskli gruplar, korunma yolları ve evreleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Over (yumurtalık) Kanserinin Nedenleri, Korunma Yolları Ve Evreleri

 

Halk arasında yumurtalık kanseri olarak bilenen kanserin tıp dilindeki adı over kanseridir. Over kanseri, kadın üreme organlarında görülen kanser çeşitlerinden bir tanesidir. Bu bölgede görülen ikinci en sık kanser çeşididir. Genellikle 50 ile 70 yaş arasındaki hastalarda görülür, fakat nadiren de olsa diğer yaş gruplarında da görülmektedir. over kanseri hastalığının kötü yönlerinden bir tanesi de belirli bir evreye gelene kadar hastada herhangi bir şikâyete yol açmıyor olmasıdır. Hastalığın ilerleyen zamanlarında karında şişkinlik ve hazımsızlık gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Daha ileriki evrelerde karında sıvı birikmesi görülebilir.

Over kanseri oluşumuna neden olan birkaç sebep bulunmaktadır. Bu sebepler arasında kişinin doğum yapmamış olması bulunmaktadır. Evlenmemiş olan ve doğum yapmamış olan kadınlar diğer kadınlara göre over kanser hastalığına yakalanma ihtimali yüksek olan kişiler arasındadır. Kadınlarda bulunan hormonların da yumurtalık kanseri konusunda etkileri bulunmaktadır. Kadınların menopoz dönemlerinden sonra tek başına östrojen alması kanser riskini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu yüzden kadınlara menopoz döneminden sonra östrojen ve progesteron hormonu birlikte verilmelidir. Kadınların ailelerinde ve birinci derece akrabalarında daha önce yumurtalık kanseri geçirmiş kişilerin bulunması kanser riskini arttırmaktadır. Kadınların uzun süre gebeliği engelleyici ilaçlar kullanması over kanseri hastalığına yakalanma konusunda riski az miktarda da olsa aza indirmektedir. Kadınların erken yaşarda hamile olması kanser riskini azaltan nedenler arasındadır.

       

Over kanseri hastalığından korunmak için bazı konularda dikkatli davranmak gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek birçok hastalıkla olduğu gibi yumurtalık kanserine yakalanma konusunda alınacak önlemlerden bir tanesidir. Bol tahıl, sebze ve meyve tüketilmesi kanser riskini azaltmaktadır. Gün içerisinde düzenli olarak yapılan egzersizler de over kanseri konusunda faydaları bulunan bir eylemdir. Kadınların hamile kalmasının kansere yakalanma riskinin azaltacağından bahsetmiştik, emziren kadınların ise kansere yakalanma riski daha da azalmaktadır. Uzun süre doğum kontrol haplarının kullanılması da kanser riskini azaltır, fakat bu ilaçların farklı konularda sıkıntılar oluşturabileceği için doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini de hatırlatalım.

Over kanseri dört farklı evreden oluşur. Hastalığın ilk evresi olan birinci evrede, kanser bir ya da iki yumurta da görülür. Kanserli hücreler genellikle karın sıvısına bulunurlar. Kanserin ikinci evresinde ise kanser yumurtalıkları sarmış durumdadır. Rahim ve pelvis içinde farklı bölgelere yayılmış olarak gözükürler. Yumurtalık kanserinin üçüncü evresinde ise kanser, yumurtalıklar haricinde bağırsak, lenf bezleri ve karın gibi vücudun diğer bölgelerine yayılmaktadır. Kanserin son evresi olan dördüncü evrede, kanser hem yumurtalıklarda hem de karın bölgesinin dışına ve karaciğere kadar yayılmaktadır. Kanser ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilmeye başlanırsa başarı oranı da bir o kadar yüksek olur. Bu yüzden hastalığın erken tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir