Hepsaglik

Otitis Media (Orta Kulak İltihabı)

Otitis Media (Orta Kulak İltihabı)
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Otitis Media, halk arasındaki adı orta kulak iltihabı olarak tanımlananır. Orta kulak denilen kısım, kulak zarının hemen arkasında bulunan boşluktur. Burası hava içerir. Orta kulak denilen bölge havanın akışını sağlar. Orta kulakta işitme sinirlerinin uyarılması konusunda fonksiyonel yapı ve iletim odakları mevcuttur.

Otitis Media

 

Otitis Media kulak zarının arkasında bulunan hava akımı sağlayan yerdeki iltihaba verilen addır. Genellikle çocuklarda görülür. Hatta çocuklarda en sık rastlanan hastalıklardandır. Orta kulakta iltihap birikerek hastalığın ilerlemesine neden olur.

Otitis Media Sebepleri

       

Genellikle orta kulak ile geniz arasında bağlantıyı sağlayan bölgenin görevini yerine getirememesiyle hastalık ortaya çıkmaya başlar. Genetik faktörler hastalığın ortaya çıkışında etkilidir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, üst solunum yollarında görülebilecek enfeksiyon hastalığın görülmesinin sebeplerindendir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan çocuklarda Otitis Media’nın görülme oranı daha yüksektir. Özellikle kış aylarında ve sonbaharda görülme sıklığı fazladır. Hastalık %90 oranında çocuklarda görülür. Bunun nedeni çocukların büyümeyi tamamlamamış olması ve bakterilerin kolayca orta kulak bölümüne geçmesidir. Anatomik nedenlerde orta kulak iltihabı için predisposan faktörler arasında yer alabilir.

otitis-media

Otitis Media Belirtileri

En büyük belirtisi kulakta görülen ağrıdır. Duyma oranının azalması, yüksek ateş, kulakta akıntının olması, iştahsızlık ve çocuklarda huzursuzluk bazı belirtileridir. Çocuklar genellikle orta kulak iltihabında kulak bölgesine dokundurtmamakta ve dokunulunca ağlamaktadırlar. Özellikle konuşmaya başlamamış olanlarda en önemli belirti ebeveynler için kulak bölgesine dokundurtmaması olarak bilinir. Böyle bir durumda en kısa zamanda güvendiğiniz bir doktora gitmeniz önemlidir. Zira önlem alınmadığı zaman ciddi sorunlara yol açar.

Orta Kulak İltihabı Tanısı ve Tedavi Yöntemi

Kulak, burun, boğaz alanında uzman hekimler genellikle fiziksel muayene ile hastalığın tanısını koymaktadır. Hastada görülen şikayetler genellikle yeterli belirtilerdir. Kulak bölgesinde görülen şişlik, rengin değişmesi, kulak zarının kızarıklığı, zar hareketlerinde yavaşlama ve buna benzer belirtiler ile uzmanlar tanıyı koymaktadır. Tedavi için genellikle ilaçlı tedavi yöntemi uygulanır. Ateşin düşürülmesi ile tedaviye başlanır. Aynı zamanda antibiyotikler ve semptomatik ilaçlar ile hastalığın tedavisi yapılır. En fazla 2 hafta süren bir süreç ile hastalık tamamen iyileşmektedir. Eğer hastalık çok ileri durumdaysa iltihabın hemen boşaltılması gerekir. Böyle durumlarda tedavi için kulak zarına çizik ya da tüp takmak gibi uygulamalar yapılmalıdır. Tedavi süreci bittikten sonra arada bir kontroller yapılması faydalı olur. Tekrarlanması önlenir. Ancak yetişkinelerde böyle bir kontrole gerek duyulmamaktadır. Ateşin düşürülmesi, antibiyotik tedavisi ve ağrıyı dindirici yaklaşımlar tedavinin ana prensibini oluşturur.

Hastalık Muayene Edilmezse Görülebilecek Tehlikeler

Otitis Media yani orta kulak iltihabı eğer tedavi edilmezse çok büyük tehlikelere neden olur. Bunların başında yüz felci gelmektedir. Hastalık bebeklerde daha çabuk ilerlemektedir. Bu nedenle en kısa zamanda doktora başvurmanız gerekir. Aynı zamanda beyinde iltihaba kadar hastalık ilerleme gösterebilir.  Tedavi için geç kalındığı zaman sağırlık tehlikesi baş göstermektedir.


Otits Media Ekstrakranial komplikasyonlar: 

Subdural apse, bezold apsesi, fasial paralizi, mastoidit, labirentit, labirent fistülü, Petrözit ve ensefalosel şeklinde sıralanabilir.

Otitis Media İntrakranial komplikasyonlar:

Beyin absesi, Menenjit, epidural abse, subdural ampiyem, lateral sinüs tromboflebiti ve otitik hidrosefali şeklinde sıralanabilir.

Kafa içi komplikasyonladan en sık görüleni menenjittir. Bu bağlamda otitis media tedavisiz bırakılması son derece tehlikeli olabilecek bir hastalıktır.


Orta Kulak İltihabını Önlemek İçin Öneriler

Kulak Tıkacı

Kulak Tıkacı ve Korunma

Çocukların bebeklik dönemlerinde beslenmelerine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle anne sütünü yeterli almayan çocukların bu hastalığa yakalanma oranı daha yüksektir. Ayrıca toplu ortamlarda bulunan çocukların hastalığa yakalanmaları da yüksektir. Çocuğunuzun düzenli olarak aşısını yaptırmanız bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak ileriki zamanlarda hastalığa yakalanma riskini en aza indirecektir. Ayrıca çocuğun protein ve sağlıklı yiyecekler ile beslenmesi bağışıklık sistemini kuvvetlendireceği için hastalığın oluşumunu engelleyecektir. Kulağa su kaçırmamak tedavinin en önemli basamaklarındandır. Banyo sırasında çocuğun kulağını tıkaçla kapatmak önem arz eder. Aynı şekilde hijyen kurallarına riayet edilmesi de önem arz eder.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir