Ocak, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)Otitis Externa Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Otitis Externa Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Dış Kulak Yolu İltihabı (Otitis Externa)

Dış kulakta görülen enfeksiyon olarak bilinmektedir. Her ne kadar kulak hastalığı olarak anılsa da gerçekte bir deri hastalığıdır. Genellikle çıplak gözle görülebilecek bir yer olan kulak kepçesinde ve dış kulakta görülür. Hastalığın önlem alınmazsa ciddi boyutlara ulaşması mümkündür. Bu nedenle belirtilerden bir ya da iki tanesi görülürse derhal doktora başvurulmalıdır.

Otitis Externa Nasıl Bir Hastalıktır?

Dış kulakta bulunan derinin tahriş olması ve/veya enfeksiyon kapması nedeni ile ortaya çıkar. Bu tahriş sonucu mantar veya bakteriyel tutulum gerçekleşir. Aynı zamanda ileriki  dönemlerde iltihaplanma ve egzamaya da neden olur. Kat kat soyulan kulak derisinde bakteri oluşturmaktadır. Bu bakteri oluşumu mantara neden olur. Egzama kaşınması bu duruma davetiye çıkarır.

Otitis Externa Belirtileri

Genellikle kulak çevresinde kaşıntı ile başlar. Kulakta ağrımanın olması, kötü bir koku oluşumu, duyma sorununun ortaya çıkması, kulakta soyulma ve gibi birçok belirti bulunmaktadır. Kişiden kişiye belirtiler farklılık göstermektedir. Hatta kulakta yeşil veya sarı renkte akıntı olduğu da görülür. Kulak çevresinde şişme gibi belirtiler de vardır. Dış kulak yolu iltihabı küçük çocuklarda sık görülmekle beraber en çok kulağı oynama veya huzursuzluk şeklinde kendini gösterir.

Otitis Externa Teşhisi

Bir uzman doktorla görüşmeniz ve doktorun görüşleri en önemli noktadır. Genellikle çıplak gözle görülmektedir. Doktora söyleyeceğiniz belirtiler ağrı, akıntı ve benzeri belirtiler teşhisin konulmasına yardımcı olacaktır. Doktorun otoskop adı verilen bir aletle kulak içine bakması ve iltihaplanmayı görmesi teşhisin daha doğru konulmasını sağlar. Kulaktan alınacak örnekler de laboratuvarda incelenerek otitis externa olduğu kesinleşir. Fakat örneklenmeye genellikle gereksinim olmamaktadır.

Otitis Externa Tedavisi

Uzman doktorun teşhisinden sonra tedavi süreci başlamaktadır. Genellikle doğru tedavi yapılırsa hızlı bir iyileşme süreci görülür. Ancak ciddiye alınmaz ve tedavi edilmezse çok ciddi problemlere neden olur. Özellikle şeker hastalarında kas ve kemiklere yayılırsa eğer geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Doktor teşhisten sonra kulak içini temizler. İltihaplı bölgeyi tamamen temizleyerek bakterilerin oluşmasını engeller. Pul pul dökülen deri dikkatli bir şekilde ana deriden ayrılır. Bu temizlik süreci ağrılı ve acılı olabilir. Bu nedenle çocuklarda daha zor olabilir. Temizlemeden sonra kulak damlası ve enfeksiyonu önlemek için ilaçlar ile ilk tedavi yapılır. Sonrasında antibiyotik ile tedavi süreci sürdürülür. Antibiyotik enfeksiyon kapılmaması için önemlidir. Eğer şiddetli ağrı varsa hastaya ağrı kesici verilir. Tedavi sürecinde kulak içine su kaçmaması önemlidir. Tedavinin temelini oral ve topikal antibiyotikler ve analjeziler oluşturur.

otitis externa

Evde Yapılabilecek İlk Yardım

Eğer ilk zamanlar kulakta belirtilerle alakalı bir duruma rastlanırsa evde başınızın altına ılık bir yastık koyabilirsiniz. Sıcak olmaması önemlidir. Ağrıyan tarafınızı yastığa koyarak biraz dinlenebilirsiniz. Eğer ağrı varsa ilk başta ağrıyı azaltmak için bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ancak mümkün olan en kısa zamanda uzman bir doktora gitmelisiniz.

Hastalığın Sebepleri ve Alınabilecek Önlemeler

Genellikle kirli su ile temas etmek hastalığın en önemli sebeplerindendir. Enfeksiyon kapma durumuda görülebilir. Bu nedenle kulak temizliğine dikkat edilmeli ve daha önce yapılmışsa düzenli olarak yapılmalı ve devam edilmelidir. Kulak temizliği için çubuk ve buna benzer aletleri sokmayın. Mutlaka havuza ya da denize girdikten sonra, banyodan çıktığınızda kulaklarınızı temiz bir havlu ile kurulayın. Kulak kurutmak için kulak içinize saç kurutma makinasını biraz uzakta tutarak işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca yüzerken kulaklarınıza bir kulaklık takmanız çare olabilir.. Özellikle daha önce yaşadıysanız tekrarlamaması için önlemlerinizi bu şekilde alabilirsiniz. Havası nemli ve sıcak olan bölgelerde yaşayanlar, su sporu ile ilgilenenler en çok risk altındaki kişilerdir. Ayrıca çocuklar en çok görülen risk grubudur. Kulak ağrısı, kaşıntısı gibi durumlarda el ile temas etmemeniz önemlidir. Mikrop kapmaması ve enfeksiyona neden olmaması için bunlara dikkat etmek önem arz eder.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...