Hepsaglik

Okuloplasti Nedir? Teşhisi ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Okuloplasti Nedir? Teşhisi ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Göz ve göz çevresine yapılacak estetiklerin tamamı anlamına gelen okuloplasti, göz çevresinde bulunan kırışıklıkları gidermek için başvurulan yöntemlerin tümüdür.

Okuloplasti Hangi Sorunlarda Uygulanır?

Gözdeki tüm estetik problemleri için uygulanan okuloplasti, özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklık ve sarkmalara karşı uygulanabilmektedir. Alında ve kaş ortasında oluşan kırışıklıkların yanı sıra, kazayağı adı verilen kırışıklıklar için de okuloplasti oldukça önemlidir. Kaşın aşağı düşmesinin oluşturduğu rahatsızlığı tedavi etmek için de uygulanan okuloplasti, göz kapağının aşağı doğru düşmesinde de uygulanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, gözün alt kapaklarında oluşan sarkma ve torbalanmalar da okuloplasti ile tedavi edilebilir.

Okuloplasti Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

       

Okuloplasti uygulanmadan önce, mutlaka rahatsız olunan tüm durumlar belirlenmeli ve neler yapılabileceğine karar verilerek bu tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanması gereken okuloplasti, beklentileri karşılamak için gerçekçi çözümler sunulması gereken bir tedavi yöntemidir.

diyabet_merkezi

Okuloplasti yaptıracak hastalar için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da göz kapak anatomisine uygun olmayan ameliyatlar için riske girilmemesi gerekliliğidir. Görme işleminin oluşmasında önemli bir yeri olan göz kapakları, açılma veya kapanma gibi olmazsa olmaz işlevlerini yitirmeyecek şekilde yapılması gerekmektedir.

Okuloplasti Sonrası Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Okuloplasti tedavisinin ardından ortaya çıkabilecek en başlıca sorun, göz kapağında oluşabilecek arpacık veya şalazyonlardır. Oluşabilecek bu komplikasyonlar için öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanır, ilaç tedavisine cevap vermeyen şalazyonlarda ise iz kalmayacak şekilde oluşan iltihap boşaltılır.

Okuloplasti tedavisinde ortaya çıkabilecek bir diğer sorun ise gözyaşı kanallarının tıkanması ve buna bağlı olarak oluşabilecek sulanma problemidir. Oluşabilecek bu kanal tıkanıklığı, lazer ile veya kanal ameliyatı ile açılabilir.

Okuloplasti Sonrası Ortaya Çıkabilecek Sorunları Engellemek için Neler Yapılabilir?

Okuloplasti uygulanmasının ardından uygulanan estetiği koruyabilmek için birçok tedbir alınması gerekmektedir. Alınacak bu tedbirlerin başında ise güneş ışığından ve ultraviyole ışıktan korunmak gelmektedir. Oluşabilecek bu etkilerden korunmak için çıplak gözle güneşlenmekten kaçınılmalı ve gündüz dışarı çıkılacağı zaman mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Okuloplasti oluşmasının en önemli sebebi göz çevresinde oluşan kırışıklardır. Tedavi uygulanmış ve botoks veya benzeri bir yöntem ile bu kırışıklıklar giderilmiş olsa bile, görme bozukluğuna sahip kişilerin kullanması gereken gözlüğü kullanmayarak gözlerini kısarak bakması kırışıklıkların yenilenmesine sebep olabileceğinden dolayı, gereken durumlarda gözlük kullanılmalıdır.

Göz torbalarının azaltılması için de kullanılan okuloplasti tedavisinin ardından sürekli öne doğru eğilmek ve uyku esnasında yüz üstü yatmak bu rahatsızlığın yenilenmesine sebep olacaktır. Öne doğru eğilmesini gerektiren işlerden tedavi sonrasında bir süre uzak durulmalıdır.

Doktor tarafından verilen her türlü krem ve ilaç tedavisinin sürekliliği de bu süreçte önem taşımaktadır. Özellikle çok hassas olan göz kapakları, doktorun önerdiği herhangi bir ürün dışında bir ürün ile kremlenmemelidir.

Tüm bunların yanı sıra, okuloplasti tedavisi sonrasında göz makyajı temizlenmeden asla uyunmamalı ve kullanılacak makyaj temizleyici ürünlere dikkat edilmelidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir