F. İkiz

Nasır Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Nasır Nedir ?

Nasır insan vücudunun, özelliklede ayak ve el bölgelerinde, derinin kendisini korumak için oluşturduğu sert tabakalardır. En çok ayak bölgelerimizde görülen nasıra sebep olabilecek bir çok faktör bulunmaktadır. Bunların başında yanlış ayakkabı tercihi ve aynı bölgeye devamlı baskı uygulanan hareket içerisinde bulunulmasıdır. Nasırın teşhisi zor değildir acı, şişlik ve ileri seviyelerde ağrı ile baş göstermektedir.  Hastalarda yürümede zorluk  ve şiddetli acı vermesi sebebiyle gündelik hayatımızda büyük problem teşkil eder. Yapılması gereken nasır tedavisi konusunda uzmanlaşmış hekimlere başvurulmasıdır.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır ?

nasir-1Nasır tedavisi,  genellikle  ayak sağlığı merkezlerinde çözümlenen ve en sık rastlanan ayak problemlerinden biridir. Belli boyuttaki nasırların hastaların kendileri tarafından yok edilmeye çalışılması son derece sakıncalıdır. Çünkü hastanın kendi kendine yapmaya çalıştığı, nasırı kesme, soyma gibi işlemler bu durumu daha kötü bir hale getirmekle beraber başka cilt problemlerine de neden olabilir.  Ayak sağlığı merkezi  bünyesinde uygulanan nasır tedavisi yöntemi ise öncelikle sert tabakanın incelenmesi ve nasırlı bölgeye uygun freze uçları sayesinde sert tabakanın inceltilmesi ile gerçekleşir.  Nasır, cihaz yardımı ile inceltilerek sağlıklı deriye ulaşılır, bu işlemin ardından özel krem ve koruyucu jeller ile bölgenin temizliği ve dezenfekte işlemi gerçekleştirilir. Burada önemli olan nasırı meydana getiren durumları ortadan kaldırmaktır. Aksi taktirde nasır oluşumu tekrarlayabilir. Medikal ayak bakım merkezlerinde nasır tedavisinin yanı sıra tırnak batması tedavisi, tırnak mantarı tedavisi, siğil ve çatlak deri tedavileri ile deforme tırnak tedavileri de mümkündür. Önemi giderek artan ayak sağlığı ve bakımı konularında ülkemizde de hasta tedavileri uzmanlaşmış kadrolarca düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Nasırdan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

-Nasır başlangıcı olan bölgelerin temizliğine özen gösterilmelidir. Ayaklar belli bir süre ılık suda bekletildikten sonra ölü deriler ponza taşı ile temizlenebilir.

-Doğru ayakkabı seçimi nasır oluşumunu engelleyen başlıca faktörlerden biridir. Parmakları sıkıştırmayacak, ayak yapısına uygun ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabılarda kullanılan ham madde ve taban sertliği çok önemlidir.

-Bayanların kullandığı topuklu ayakkabı kullanım süreleri iyi ayarlanmalıdır. Sürekli kullanılan topuklu ayakkabılarda yük ayaklarımızın belli bölgelerine uygulanmaktadır. Buda baskıya bağlı nasırlara sebebiyet vermektedir.

-Günlük ayak hijyeni ve çorap kullanımına özen gösterilmelidir.  Kuruyan ayaklarda sert tabaka oluşumları hız kazanır ve acıya sebebiyet verebilir. Bunu çorap kullanımı sayesinde sıfıra indirebiliriz.

-El ve ayaklarımız yumuşatıcı kremler yardımıyla beslenmelidir. Özellikle ayaklarımızda kullanabileceğimiz besleyici kremler ile ayaklarımızın ihtiyacı olan vitamini sağlar, ayak derisinin daha güçlü ve canlı kalmasına olanak tanırız.

– Sert zeminlerde çıplak ayakla dolaşılmamalıdır. Ev dışarısında çıplak ayak ile çok kısa bir süre bile dolaşılması nasıra sebebiyet verebilir.

-Şeker hastalarının “diyabetik ayak” olarak tabir ettiğimiz yapıya sahip olması nedeni ile ayak sağlığı ve nasır tedavisi onlar için büyük önem taşımaktadır. Ayaklarında oluşabilecek yaralanmalar ve acılar diyabet hastaları için büyük problem teşkil etmektedir.

Uzun yıllardır ayak sağlığı konusunda uzman kadrosu ile hizmet veren bir merkez olan www.ayakbakimmerkezini.com  adresinizi ziyaret edebilirsiniz.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir