Hepsaglik

MS Hastalığı

MS Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

MS Hastalığı

                En yaygın görülen merkezi sinir sistemi hastalıkları arasında bulunan Multipl Skleroz yani MS hastalığı beyin ve omurilikteki sinirlerin etrafını sarmakta olan miyelin tabakası etkilenmektedir. Miyelin tabakası, merkezi sinir sisteminin vücudun çeşitli organlarına gönderdiği elektriksel mesajların, sinir telleri üzerinde iletilmesini sağlamaktadır. Miyelin tabakası zarar gördüğünde ise bu iletimde aksamalar yaşanmaktadır. MS hastalığı atak dönemlerinde, miyelin tabakası üzerinde bir iltihaplanma meydana gelmektedir. Böylece o bölge üzerindeki sinir üzerindeki elektriksel iletimlerde bir aksama olmaktadır. Eğer iltihaplanma hafif bir şekilde atlatılırsa, miyelin kendi kendisini tamir edebilmektedir. İltihaplanma tam tersine şiddetli ise, miyelin zarar görür ve burada sert bir tabaka oluşmaktadır. Beyin ve omurilik aracılığıyla sinirin ulaştığı organa gitmesi gereken mesajlar iletilemez ve bu nedenle beyinle organlar arasında bir haberleşme sıkıntısı yaşanır.

MS hastalığı en sık görülen belirtileri, güçsüzlük, yorgunluk, karıncalanma, uyuşukluk, görme bozuklukları, kas fonksiyon bozuklukları ve denge sorunları olarak adlandırılabilir. Bu belirtileri kendisinde gözlemleyen kişilerin mutlaka bir hastaneye başvurarak gerekli kontrollerden geçmesi son derece önemlidir. MS hastalığı sebebi günümüzde henüz tam olarak bilinmese de yapılan bazı tahminler vardır. Bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak görülmekte olan MS, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimi hastalarda ataklar hafif seyrederken kimi hastalarda ise ağır bir şekilde seyredebilmektedir. MS günümüzde hala birçok bilinmeyene sahip hastalıklar arasında yer almaktadır. Kimi hastalar ataklardan sonra belirli bir süre iyileşme dönemi yaşamakta ve kendisini iyi hissetmektedir. Kimi hastalarda ise ataklardan sonra oldukça uzun bir süre boyunca yeni atak meydana gelmemektedir. Kimi hastalarda ise ataklar her defasında iyileşmeyen ve geri dönülmez şekilde kötüleşebilmektedir. Atakların hastadan hastaya hangi sebeplere göre farklılık gösterdiği konusunda kesin bir bilgi bulunamamaktadır.

MS hastalığı öldürücü, bulaşıcı ya da mikrobik bir hastalık değildir. Herhangi bir şekilde bir akıl hastalığı değildir ve kalıtsal olma özelliği de taşımamaktadır. Hastalığın günümüzde bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak semptomlara yönelik olarak uygulanan tedavilerle hastaların yaşam kaliteleri yükseltilebilmektedir. Atak belirtilerinin tedavi edilmesinde ve atakların sıklığının azaltılması için ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fizyoterapi çalışmaları ile hastaların atak dönemlerinde yaşadıkları izlerinin silinmesi ve spazmlarının kontrol altına alınması sağlanmaya çalışılmaktadır. MS tanısı konulurken hastaya Manyetik Rezonans Görüntüleme ve Beyin Omurilik Sıvısı ve Uyarılmış Potansiyel incelemeleri yapılmaktadır. MRG’de kesin MS hastalarında % 90 oranında anormallik saptanmaktadır. Kesin MS hastalarının MRG, BOS ve UP incelemelerinde % 95 oranında anormallik bulunmaktadır.

       

MS hastalığı için yapılmakta olan çalışmalarla hastalığın kesin tedavisinin bulunamamış olmasına rağmen, atak dönemlerinin daha hafif atlatılmasının ve atak sıklıklarının azaltılmasını sağlayacak ilaç tedavileri tespit edilebilmiştir. Ülkemizde bir anlamda Avrupa ülkeleri ile birlikte bu hastalığın tedavisinin bulunması için yapılan araştırma merkezlerinden birisidir.

     
    hs-yorum  

2 YORUM: MS Hastalığı

 1. Resat 2 Ekim 2016 at 11:11

  Stephen hawking ms degil asl dir

  Cevapla
  • F. İkiz 3 Ekim 2016 at 01:31

   Evet haklısnız. Editörlerimiz yanlışlık yapmış görsel eklerken. Düzeltilmiştir. Uyarı için teşekkür ediyoruz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir