Cuma, Mayıs 29, 2020


#EVDEKAL

MS Hastalığı

   

MS Hastalığı

                En yaygın görülen merkezi sinir sistemi hastalıkları arasında bulunan Multipl Skleroz yani MS hastalığı beyin ve omurilikteki sinirlerin etrafını sarmakta olan miyelin tabakası etkilenmektedir. Miyelin tabakası, merkezi sinir sisteminin vücudun çeşitli organlarına gönderdiği elektriksel mesajların, sinir telleri üzerinde iletilmesini sağlamaktadır. Miyelin tabakası zarar gördüğünde ise bu iletimde aksamalar yaşanmaktadır. MS hastalığı atak dönemlerinde, miyelin tabakası üzerinde bir iltihaplanma meydana gelmektedir. Böylece o bölge üzerindeki sinir üzerindeki elektriksel iletimlerde bir aksama olmaktadır. Eğer iltihaplanma hafif bir şekilde atlatılırsa, miyelin kendi kendisini tamir edebilmektedir. İltihaplanma tam tersine şiddetli ise, miyelin zarar görür ve burada sert bir tabaka oluşmaktadır. Beyin ve omurilik aracılığıyla sinirin ulaştığı organa gitmesi gereken mesajlar iletilemez ve bu nedenle beyinle organlar arasında bir haberleşme sıkıntısı yaşanır.

MS hastalığı en sık görülen belirtileri, güçsüzlük, yorgunluk, karıncalanma, uyuşukluk, görme bozuklukları, kas fonksiyon bozuklukları ve denge sorunları olarak adlandırılabilir. Bu belirtileri kendisinde gözlemleyen kişilerin mutlaka bir hastaneye başvurarak gerekli kontrollerden geçmesi son derece önemlidir. MS hastalığı sebebi günümüzde henüz tam olarak bilinmese de yapılan bazı tahminler vardır. Bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak görülmekte olan MS, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimi hastalarda ataklar hafif seyrederken kimi hastalarda ise ağır bir şekilde seyredebilmektedir. MS günümüzde hala birçok bilinmeyene sahip hastalıklar arasında yer almaktadır. Kimi hastalar ataklardan sonra belirli bir süre iyileşme dönemi yaşamakta ve kendisini iyi hissetmektedir. Kimi hastalarda ise ataklardan sonra oldukça uzun bir süre boyunca yeni atak meydana gelmemektedir. Kimi hastalarda ise ataklar her defasında iyileşmeyen ve geri dönülmez şekilde kötüleşebilmektedir. Atakların hastadan hastaya hangi sebeplere göre farklılık gösterdiği konusunda kesin bir bilgi bulunamamaktadır.

MS hastalığı öldürücü, bulaşıcı ya da mikrobik bir hastalık değildir. Herhangi bir şekilde bir akıl hastalığı değildir ve kalıtsal olma özelliği de taşımamaktadır. Hastalığın günümüzde bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak semptomlara yönelik olarak uygulanan tedavilerle hastaların yaşam kaliteleri yükseltilebilmektedir. Atak belirtilerinin tedavi edilmesinde ve atakların sıklığının azaltılması için ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fizyoterapi çalışmaları ile hastaların atak dönemlerinde yaşadıkları izlerinin silinmesi ve spazmlarının kontrol altına alınması sağlanmaya çalışılmaktadır. MS tanısı konulurken hastaya Manyetik Rezonans Görüntüleme ve Beyin Omurilik Sıvısı ve Uyarılmış Potansiyel incelemeleri yapılmaktadır. MRG’de kesin MS hastalarında % 90 oranında anormallik saptanmaktadır. Kesin MS hastalarının MRG, BOS ve UP incelemelerinde % 95 oranında anormallik bulunmaktadır.

MS hastalığı için yapılmakta olan çalışmalarla hastalığın kesin tedavisinin bulunamamış olmasına rağmen, atak dönemlerinin daha hafif atlatılmasının ve atak sıklıklarının azaltılmasını sağlayacak ilaç tedavileri tespit edilebilmiştir. Ülkemizde bir anlamda Avrupa ülkeleri ile birlikte bu hastalığın tedavisinin bulunması için yapılan araştırma merkezlerinden birisidir.

 

 

2 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...