Hepsaglik

Migren Hastalığı ve Nedenleri

Migren Hastalığı ve Nedenleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Migren Hastalığının Nedenleri

Migren

Migren

Baş ağrılarının nedenleri birçok sebebe dayanabilir. Uzmanar hastanelere baş ağrısı sebebiyle başvuran hastaların ağrı sebebi olarak birçok tip öngörmektedir.

       

Gerginlik sebebiyle migren ağrısı çekenlerin, ağrılarının başlamasına neden olan sebepler arasında başı çeken faktörler olarak aşırı derecede sigara ve alkol kullanımları gösterilmektedir. Bunun dışındaki sebepler arasında ise;

Östrojen hormonun azalması, hormonal değişiklikler, uzun süreli açlıklar, yanlış ilaç kullanımı, stres, yorgunluk, fazla derecede parlak ışıklara maruz kalınması ve hava basıncının değişimi de migreni tetikleyen faktörler arasında gösterilmektedir. Ayrıca yiyecek ve içecek tüketimleri de migrene neden olan sebepler arasındadır. Beklemiş peynir, tütsülenmiş et, sirke ve birçok insanın hayatının olmazsa olmazlarından biri olan çikolata gibi yiyecekler migren ağrılarına sebep olabilmektedir. Bunların dışında uyku düzeni bozukluğu, soğan, fasulye, sosisli sandviç, gazlı içecekler ve günlük hayattaki küçük değişimler bile migreni tetikleyebilir.

Migren ve bunun gibi gerilimli baş ağrılarının özellikleri, tekrar tekrar oluşmaktadırlar ve oluşan ağrılarda süreç ve şiddet değişkenlik göstermektedir. Diğer bir taraftan ağrılar, zonklama şeklinde olup başın herhangi bir yanından orjin alabilmekte, iştah kaybına, bulantı ve kusmalara neden olabilmekte ve bu ağrıya maruz kalan hastalar ışık ve gürültüden aşırı derecede rahatsızlık duymaktadırlar.

Eğer migren krizinden birkaç gün önce aşırı derecede iştah artışı yaşıyorsanız ve bununla birlikte psikolojik değişimleriniz oluyorsa, bu durum sinir sisteminizin fonksiyonel bozukluğuna işarettir. Migrenle birlikte kişide görme bozuklukları yani bulanık görme gibi görsel bozulmalar, gözün önünde ışıklı noktaların uçuşması, ısı dalgaları şeklinde görme (zigzag şeklinde çizgili görme) gibi  problemlere rastlanılabilir. Bu gibi durumlar migrenle birlikte oluşan sekonder sağlık sorunlarıdır. Bunun gibi yandaş hastalıkların migrenler beraber seyretmesi  tanıdık bir durumdur.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir