Hepsaglik

Migren Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Migren Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Migren Nedir?

Migren genellikle başın bir tarafında oluşan ve çevre, stres, hormonlar ve benzeri tetikleyicilere maruz kalınmasıyla ortaya çıkan zonklamalı baş ağrısıdır. Kadınlarda erkeklere göre daha sıklıkla görülür ve kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler.

Migren semptomları nelerdir?

       

Migren semptomları genellikle kişinin basit görevleri yerine getirilmesine veya çalışmasına engel olacak kadar yoğun ve başın bir tarafında görülen ağrıdır. Baş ağrısı göz, alın veya şakaklara vurabilir ve kişide mide bulantısı, kusma, görme problemleri ve ışığa karşı hassasiyete yol açabilir.

Aura Migren nedir?

“Klasik” migren görüş alanında meydana gelen değişiklikler gibi bir auranın (noktalar, dalgalı çizgiler, bulanıklıklar) ağrının başlamasından yarım-bir saat önce ortaya çıokmasıyla oluşur. Migren hastalarının yaklaşık %20’Osinde bu klasik tür migren görülür.

Migren Uyarı İşaretleri

“Klasik” auralar tüm hastalarda ortaya çıkmaz ancak migren hastalarının yaklaşık %25’Oinde bu haberci aşama görülür. Haberci aşama migren ağrısından yaklaşık 24 saat önce ortaya çıkar. Bu aşamada duygu durum değişiklikleri (depresiflik, heyecan veya sinirlilik hali), kötü kokular veya tatlar alma, yorgun veya gergin hissetme durumları oluşabilir.

Migrenin nedenleri nelerdir?

Migrenin nörolojik nedenleri tam olarak bilinmemektedir ancak beyin kimyasallarının beyin hücreleriyle etkileşim kurmasının migrene neden olduğu düşünülmektedir.

Tetikleyici: Yanıp sönen ışıklar

Migren ağrıları genellikle kişinin belirli durumlara maruz kalmasıyla oluşur. En yaygın tetikleyicilerden biri güçlü ve yanıp sönen ışıklardır. Örneğin florasan lambalar, hızla değişen televizyon görüntüleri, deniz veya göl üzerinde dalgalanan güneş ışıkları migreni tetikleyebilir.

Tetikleyici: anksiyete ve Stres

Belirtildiği gibi stres bazen migreni tetikleyebilir. Stressiz bir hayat mümkün olmasa da çeşitli rahatlama teknikleri, derin nefes ve diğer biyogeribildirim teknikleri ile stres kontrol altına alınabilir.

Tetikleyici: Yemek ve Uyku eksikliği

Yemek ve uyku düzenliliği bazı kişilerde migren ağrılarını önleyebilir. Uykusuzluk ve yeterli sıvı ve/veya gıda alınmaması veya yanlış beslenme migreni tetikleyebilir.

Tetikleyici: Hormonal Değişiklikler

Birçok kadında migren adet döngüsüne bağlı olarak ortaya çıkar. Hormonlardaki azalma ve yükselmelerin kadınlarda migreni tetiklediği düşünülmektedir. Ancak bu semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Tetikleyici: Baş ağrısı yapan yiyecekler:

Herhangi bir gıdanın migreni tetiklediği ispat edilmiş olmasa da hastaların ifadeleri bazı ortak yiyeceklere işaret etmektedir. Kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu ve işlenmiş etin migreni tetiklediği ifade edilmektedir.

Migren ve Kahve

Kahvedeki kafein bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında migreni hafifletse de kafein düzeyi düştüğünde hasta baş ağrılarına karşı savunmasız hale gelebilir. Sonuçta kahve migreni hem hafifleten, hem tetikleyen bir madde olarak görülmektedir.

Çocuklarda Migren

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen migrenin semptomları yetişkinlerden farklı olabilir. Çocuklarda migrene bağlı karın ağrısı (abdominal migren), sık ve güçlü bir şekilde kusma, benin parokosismal vertigo, göz tikleri ve davranış değişiklikleri ortaya çıkabilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir