Hepsaglik

MİDE BULANTISI

MİDE BULANTISI
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Mide Bulantısı

Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve akabininde gelişen kusma olayı, karın kaslarının aniden ve kuvvetli bir biçimde kasılması sonucunda midenin boşalması olayıdır. Mide bulantısı olayı ise kusmadan önce hemen gerçekleşen insana kusacağını belli eden olaydır fakat her mide bulantısı kusmayla sonuçlanacak diye bir kaide bulunmamaktadır.

Mide bulantısı baş ağrısı, ishal ve ateş beraberinde oluyorsa bunun sebebi gastroenterittir yani sindirim sistemindeki iltihaplanmalar, viral enfeksiyonlardır. Bu durum mide bulantılarının en genel nedenidir ve genellikle daimi bir problem değildir, kısa sürede kişi bu durumdan kurtulabilmektedir.herhangi bir tedavisi olmayan viral gastroenteriti kişi kendi yöntemleriyle önleyebilir.

Gıda zehirlenmeleri de mide bulantısı ve kusmalara sebep olan durumlardandır. Gıda zehirlenmesine maruz kalan kişi zehirlenme belirtilerinin başladığı andan itibaren zehirlenme bitene kadar, su tüketmelidir ki vücut kaybettiği suyu geri kazanmalıdır.

Mide bulantılarına karşı nişasta oranı yüksek yiyecekler yenilmesi etkili bir çözümdür ve yağlı besinler tüketilmemelidir. Yani süt ve süt ürünleri gibi yağ oranı yüksek besinler, mide bulantısını durdurmak yerine tetiklemektedir. Hamilelik durumlarında ise günboyu sık sık ve azar azar bir şekilde kuru ekmek veya kraker tüketilmelidir.

Vasıta tutmaları sonucu mide bulantısı oluşan bireylerin, mide bulantılarını önlemeleri için eğer şöför değiller ise reçetesiz bir mide ilacı kullanmaları yeterlidir. Bu ilaçlar yan etki olarak baş dönmesi yapabildikleri için şöförlerin kullanması son derece sakıncalı olabilmektedir. İlaç kullanımın dışında doğal yollara başvurmak isteyen kişiler ise zencefil kapsüllerini deneyebilirler. Bu kapsülleri yola çıkmadan 15 dakika önce ve bu andan itibaren 4 saatte bir kullanımı sizi mide bulantısı açısından ferahlatacaktır.

Gıda zehirlenmesine uğrayan bir bireylerin ise mide bulantılarını önlemesi için bazı kurallara uyması gerekmektedir. Yemeklerin yeniş sıcaklığı nasılsa o sıcaklıkla muhafaza edilmeli ve çiğ etlerin bulunduğu yere başka yiyecekler konulmamalıdır. Ayrıca etleri pişirirken, pişirilen su berraklaşana dek et bekletilmelidir.

Mide bulantılarına karşı bitkisel yöntemlerde tedavi niteliğinde olabilmektedir. Bulantılara karşı; adaçayı, nane, kekik, zencefil, lavanta ve ıhlamur da etkili olabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir