Aralık, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarDeri (Cilt) HastalıklarıMezoterapi ve Kullanım Alanları

Mezoterapi ve Kullanım Alanları

Mezoterapi Nedir?

 

Mezoterapi ilk olarak 1952 yılında Dr. Michel Pistor’un tedavi esnasında tesadüfen bulduğu ve o günden bu yana tıpta geniş bir spektrumda kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Kelime anlamı olarak mezoterapi cildin orta tabakasının iyileştirilmesi anlamına gelmektedir. Daha sonraki dönemlerde yöntemin şekil itibari ile geliştirilmesini hedef alan çalışmalar yapılsa da bu anlamda en kapsamlı sürecin Fransa Tıp Akademisi tarafından 1987 yılından bu yana yürütüldüğü bilinmektedir.

Mezoterapi Tedavisinin Kullanıldığı Alanlar

 

Mezoterapi yukarıda da değindiğimiz gibi tıpta birçok alanda kendine yer bulmuş bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Estetik tedavilerde, fizik tedavilerinde, selülit tedavilerinde, bölgesel zayıflamalarda, dermotolojik hastalıklarda, romatizmal hastalıklalarda, saç dökülmeleri tedavilerinde, travmaya bağlı ağrı tedavilerinde

Saç Mezoterapisi

 

Saç mezoterapisi, saçın tekrar güçlendirilmesini amaçlayan bu kapsamda deri üzerinden çok ince iğneler vasıtası ile saç derisine, mineral, protein, vitamin enjekte edilmesi esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Burada kan dolaşımını artırmak ve kıl köklerinin güçlenmesini sağlamak amaçlanır.

icon-heart

Mezoterapi ağrısız bir uygulamadır. Saç derisine verilecek olan karışımın içerisinde lokal anesteziğin bulunması mezoterapi esnasında ince iğnelerin acı hissini ortadan kaldırır.

Saç Mezoterapisinin Diğer Yöntemlere Göre Avantajları

 

Etki tepki mekanizması incelendiğinde saç mezoterapisinin uygulamada olan diğer yöntemler ile kıyaslandığında oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Bunun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. İlaçların indirekt yollar ile değil direkt olarak uygulanabilirliğinin olması
  2. Diğer yöntemlerde yan etkilerin oldukça ağır süreçleri beraberinde getirmesi
  3. Dışarıdan saça uygulanan tedaviler ile kıyaslandığında, bu tedavilerin etkisinin mezoterapi ile kıyaslanamayacak derecede etkisi kalması olarak gösterilebilir.

mezoterapi

 

Mezoterapi Hangi Tip Dökülmeler Üzerinde Etkilidir?

 

  • Saçkıran
  • Erkek tipi saç dökülmesi
  • Doğuma bağlı gelişen dökülmeler
  • Deri hastalıklarına bağlı dökülmeler

Mezoterapi Kimler İçin Uygun Değildir?

 

Mezoterapi tedavisi, immunolojik hastalığa sahip olan kişilerde, kanser hastalarında, diyabetik ve hamilelere yapılmaması tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Diğer Kullanım Alanları İle Mezoterapi

 

Yüz mezoterapisi erken yaşlanan ciltlerde canlılığın tekrar kazandırılması adına yine bu özel karışımların cilt altına ince iğneler ile enjekte edilerek verilmesine dayanmaktadır. Etkileri, cildin yapısına, kırışıklığın boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici etkisi de bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra mezoterapi, sporsal faaliyetlerde meydana gelen incinme, çıkma gibi yakınmalara bağlı olarak gelişen şiddetli ağrıların tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...