Hepsaglik

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizma, herkesin bildiği bir şey olmasına rağmen, aynı zamanda kimsenin  hayatlarımızda ne kadar büyük öneme sahip olduğunu bilmediği şeydir. “Su içsem yarıyor.”, “Nasıl bu kadar çok yiyip de kilo almıyor?”, “Uyku ve yemek düzensizliğinden kilo alıyorum.” bunlar gibi sunduğumuz birçok bahanelerin sebebi, metabolizmamızı düzenlemek için yapılmasını zorunlu sandığımız kalori hesaplamalarından kaçınmamızdır. Oysa tüm bu hesaplamaları yapmak yerine, sadece sağlıklı beslenip, biraz da olsa vücut fonksiyonlarımızın çalışmalarına katkıda bulunmak olmalıdır.

       

Peki bunun için ne yapılmalı? Öncelikle metabolizmayı hızlandıran besinlerden tüketmeliyiz. Böylece dışardan aldığımız kaloriler, daha çabuk ve daha kolay yakılmış olacaktır. Bu sayede bazı sindirim sorunları başta olmak üzere, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlerden de kurtulabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında biçilmiş kaftan görevinde bulunan baharatları; yemeklerinizde, çorbalarınızda, salatalarınızda kullanabilirsiniz. Lahana, yulaf, tahıl grubu, ıspanak, kabak gibi posalı besinler, sindirim esnasında vücudunuza kolaylık sağlar ve metabolizmayı hızlandıran besinler arasında popüler olanlarıdır. Yine posa bakımından zengin olan kuru kayısı, kuru incir gibi kurutulmuş meyvelerin ve fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerin önemini de unutmamak gerekir. Vücudumuzda gerçekleşen her bir olay için ısı gerektiğini düşündüğümüzde de vücut sıcaklığımızı yükseltecek çay ve kahve çeşitleri de metabolizma hızını arttıracak olan besinler arasındadır.

Metabolizmayı hızlandırmanın diğer yolları; gün içerisinde en az 8 bardak su içmek , düzenli egzersizler yapmak, öğünleri sıklaştırmak ve en önemlisi kahvaltıyı atlamamanız olacaktır.

     
    hs-yorum  

1 YORUM: Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

  1. samsun 9 Şubat 2017 at 06:40

    gercekten cok yararlı bilgiler aldım,bu siteyi eskiden de biliodum fakat cok dikkatli bakmamıstım bundan sonra surekli takip edecegim emeğinize saglık

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir