Hepsaglik

MERS virüsü nedir? MERS virüsünün bulaşma şekli nasıldır?

MERS virüsü nedir? MERS virüsünün bulaşma şekli nasıldır?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Mers Virüsü

                Ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünya genelinde büyük bir endişe yaşanmasına sebep olan MERS virüsü hastalığı Middle East Respiratory Syndrome ( Orta Doğu Solunum Sendromu ) olarak adlandırılmıştır. Hastalığa yol açan virüs ise ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir. MERS – CoV virüsü ile enfekte olan hastalarda akut solunum sistemi hastalıkları gelişmiştir. Bu hastalarda ateş, solunum darlığı ve öksürük gözlemlenmiştir. Virüsün enfekte olduğu hastaların yarısı ise hastalık sebebiyle hayatını kaybetmiş, oldukça az bir kısmı ise hafif belirtilerle atlatmayı başarabilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz MERS virüsü enfekte bir vaka tespit edilmemiştir. Virüs SARS’a yol açan virüsten oldukça farklıdır. Bu nedenle iki hastalık birbirine karıştırılmamalıdır.

Şiddetli solunum olu hastalıklarına sebep olan MERS virüsü özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında çok daha şiddetli belirtilerle kendisini gösterebiliyor. İlk kez Suudi Arabistan’da görülen bu virüsün kaynağının ise develer ya da keçiler olduğu düşünülüyor. Hastalığın ilk olarak gözlemlenen belirtileri arasında ise ateş, öksürük, nefes darlığı, karın ağrısı, ishal ve kusma olduğu belirtilmiştir. Çoğunlukla Suudi Arabistan’da olmak üzere Orta Doğuda birçok MERS virüsü vakası gözlemlenmektedir. Günümüzde hala hastalığa karşı geliştirilebilmiş herhangi bir tedavi ya da aşı ise bulunmamaktadır.

MERS virüsünden korunmak için hasta kişilerle yakın temasta bulunmaktan kaçınmalı, grip benzeri bir hastalık geçiren kişiler evde istirahat etmeli, ateş düştükten sonra herhangi bir gereklilik ortaya çıkmazsa mutlaka evde istirahat etmeye devam etmek gerekiyor. Hasta kişiler, hastalığın bulaşmaması için mümkün olduğu kadar diğer insanlarla temastan kaçınmalı, aksırma ve öksürme esnasında ağız mutlaka kağıt mendille kapatılmalı, kağıt mendil mutlaka kapalı bir çöp kutusuna atılmalıdır. Kağıt mendilin olmadığı durumlarda ise kolun iç kısmı ile ağız kapatılarak aksırmalı ya da öksürmelidir. Eller sık sık sabun ve su ile yıkanmalı, eğer su ve sabun yoksa el dezenfektanları kullanılmalıdır. Virüsün bulaşma yolları ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınılmalı, mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali yüksek olan yüzey ve eşyalar mutlaka temizlenerek dezenfekte edilmelidir.

       

Suudi Arabistan MERS virüsü ilk olarak gözlemlendiği yer olduğu için bu bölgeye gidecek olan kişilerin dikkatli olması son derece önemlidir. Hac ve Umre ziyaretinde bulunan kişilerin hastalığa yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Hac ve Umre ziyaretinde bulunan kişiler, Türkiye’ye döndükten sonraki 14 gün boyunca en yakın aile hekimi tarafından düzenli olarak MERS virüsü hastalığına yakalanma ihtimaline karşı kontrol altında tutulacaklardır. Bu kişilere gerekli görülmesi halinde test yapılacaktır. Bu nedenle Suudi Arabistan ziyaretinde bulunan kişilerin mutlaka Türkiye’ye döner dönmez bilinçli bir şekilde davranarak aile hekimlerine durumu bildirmeleri gerekmektedir. Eğer Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde 14 içerisinde ateş ile birlikte üst solunum yolları hastalığı belirtileri gözlemleniyorsa, bu kişilerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir