Hepsaglik

Menopoza İyi Gelen Bitkiler

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Menopoza İyi Gelen Bitkiler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Menopoza İyi Gelen Bitkiler

Menopoz, her kadının belli bir dönemden sonra yaşayacağı doğal bir süreçtir. Menopoz döneminde kadınlarda östrojen seviyesindeki düşüş nedeni ile uyku problemleri, ateş basması, kalp çarpıntısı, özellikle geceleri terleme, sinirlilik, ruh hali değişimleri, saç dökülmesi gibi pek çok şikayet oluşur. Uzun yıllardır menopoz tedavisi için alternatif olarak çeşitli bitkiler kullanılmaktadır. Bu bitkilerin önerildiği şekilde kullanılırsa menopoz nedeni ile oluşan şikayetlerin en aza inmesi mümkün olacaktır.

Menopoza İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

       

Karayılan Otu: Karayılan otu çay şeklinde demlenerek tüketilebileceği gibi karayılan otu içerek tabletler de kullanılabilir. Gün içinde 2-3 fincan karayılan otu içerek menopozun yol açtığı şikayetlerden kurtulmak mümkün olacaktır. Karayılan otunun kökü incecik doğranarak 150 ml kaynar suya eklenir ve 10 dakika kadar dinlendirildikten sonra süzgeç ile süzülerek içilir.

Çin Melekotu: Çin melekotu kadınlarda hormon tedavisi için dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çin melekotu vücutta östrojen dengesini düzenler. Depresyon, kramp, zamansız adet kanamaları, asabiyet gibi şikayetlere karşı iyi gelir. Ayrıca menopoz döneminde oluşabilecek, terleme, çarpıntı, halsizlik, depresyon gibi yakınmalara karşı da iyi gelmektedir.

Meyan Kökü: Menopoz döneminde sıkça görülen depresyon ve ankasiyete semptomlarına karşı faydalı bir bitkidir. 4-5 gram kadar meyan kökü 1 çay bardağı sıcak suya eklenir, 5 dakika kadar demlendikten sonra içilir.

Kızıl Yonca: Kızıl yonca bitkisi menopoz döneminde görülen sıcak basması ve özellikle geceleri oluşan terlemeye karşı etkilidir. Çay olarak hazırlanabileceği gibi tablet şeklinde de kullanılabilir.

Kanarya Otu: Kanarya otu yüzyıllardır menopoz döneminde oluşan kramplar ve diğer semptomlardan kurtulmak için kullanılmaktadır. Bitkinin kurutulmuş halinin kullanılması önerilmektedir. 1 kahve kaşığı ince doğranmış kanarya otu cezveye alınarak, üzerine 200 milim kadar sıcak su eklenir. Karışım 10 dakika kadar bekletildikten sonra süzülerek içilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir