Hepsaglik

Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Meme Başı Akıntısı Neden Olur?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Meme, bir salgı bezi olduğu için zaman zaman meme başından akıntı gelmesi son derece normal bir durumdur. Bu durum çok nadir olarak bir kanser belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle meme başı akıntısı varsa bir uzmana görünmek ve gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlayarak kanser ihtimalinin ortadan kaldırılması uygun olacaktır. Gebelik sonrasında annenin bebeği emzirmesi gibi bir durum söz konusu değilse meme başından gelen sıvının meme başı akıntısı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Meme başında, süt kanallarının açılmakta olduğu yaklaşık olarak 10 ağız bulunmaktadır. Bu akıntı tek bir ağızdan gelebildiği gibi birden fazla ağızdan da gelebilmektedir. Aynı şekilde tek bir memeden akıntı gelebileceği gibi her iki memeden de akıntı gelebilmektedir. Meme başı akıntısı bazen kendiliğinden gelebilir bazen de meme ucunun sıkılması ile de gelebilir. Beyaz, sarı, koyu yeşil, siyaha yakın, koyu kahverengi, şeffaf, kan rengi gibi farklı renklerde olabilen akıntılar, su gibi akıcı bir kıvama sahip olabileceği gibi boza gibi koyu bir kıvama da sahip olabilir. Kadınların yaşı ilerledikçe, meme başı akıntısı ile karşı karşıya kalma olasılıkları da artış göstermektedir. Ancak genellikle doğum yapmış olan kadınlarda bu akıntı görülmektedir.

Meme başı akıntısı fark edildiğinde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Öncelikle akıntının tek memeden mi yoksa her iki memeden mi geldiği kontrol edilmelidir. Eğer her iki meme başından akıntı geliyorsa tüm vücudu ilgilendiren bir problem olma ihtimali doğmaktadır. Tek memeden akıntı geliyorsa, meme ile ilgili olan bir sorun olma ihtimali daha fazladır. Meme başı akıntısı için akıntının rengi de oldukça önemli bir detaydır. Sarı, yeşil ve kahverengi olan akıntılar genellikle ciddi bir sorun olmadığını göstermektedir. Ancak akıntı kan rengindeyse ya da su gibi berrak bir akıntıysa mutlaka bir hekime başvurulması önemlidir. Bu tarz bulgular meme kanseri belirtisi olabilir ve erken önlem almak son derece önemlidir.

Meme başı akıntısında eğer meme sıkıldığında akıntı geliyorsa fazla önemsenmemekle birlikte kendiliğinden gelen akıntıların hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Genellikle tek memeden, su ya da kan renginde, kendiliğinden gelen meme başı akıntısı kanser ihtimalini düşündürebilmektedir. Ancak tabii ki yine de meme başından gelen her akıntının her ihtimale karşı bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi, gerekli olduğu takdirde tetkikler yapılarak incelenmesi gerekmektedir.

Kanser dışında meme başı akıntısı farklı sebepler nedeniyle de oluşabilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de süt kanalının herhangi bir şekilde genişlemesi, meme başı akıntılarının en sık karşılaşılan nedenleri arasında yer almaktadır. Kimi zaman göğüs bölgesine alınan bir darbe ya da prolaktin hormonunun yükselmesi de meme başından akıntı gelmesine neden olabilir. Darbe sebebiyle yaşanan akıntı kanlı olabilir ve darbenin ağırlığına bağlı olarak iyileşmesi birkaç hafta kadar sürebilir. Prolaktin hormonu da doğum sonrasında memeden süt salgılanmasını sağlayan hormondur ve bu hormonun vücutta kendiliğinden artış göstermesi kimi zaman hipofiz bezinde bulunan bir kanseri işaret edebilmektedir. Kanda bulunan prolaktin seviyesinin ölçülmesi ile kolayca tespit edilebilmektedir. Kimi zaman meme içerisinde çıkan abse ya da fibrokistik değişimler de meme başı akıntısı yaratmaktadır. Abse söz konusu olduğunda memede ağrı, ateş ve kızarıklık gibi bulgular da gözlemlenmekte ve antibiyotik tedavisine gerek olmaktadır. fibrokistik değişimler ise normal kabul edilmektedir ve herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek görülmemektedir. Kadınların kullandığı doğum kontrol hapı ya da tansiyon hapı gibi ilaçlar da meme başından akıntı gelmesine neden olabilmektedir.

     
    hs-yorum  

2 YORUM: Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

 1. Halime 24 Ocak 2017 at 21:13

  Adetim 11 gün gecikti.meme başını sikinca sarımtırak bir sıvı geliyor.bu hamilelik belirtisi mi

  Cevapla
  • F. İkiz 30 Ocak 2017 at 22:26

   Hamile olduğunuz anlamına gelmez. Çeşitli hastalıklarda da bu durum olabilir. Yine de gebelik testi ve akabinde hormonal açıdan incelenmeniz uygundur. Kadın Doğum doktoruna başvurunuz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir