Haziran, 2023
Ana SayfagündemMaskeler koronavirüse karşı korur mu? Hangi tip maskeler koruyucudur?

Maskeler koronavirüse karşı korur mu? Hangi tip maskeler koruyucudur?

-

Standart yüz maskeleri Koronavirüs için koruyucu değil!

Standart tipte yüz maskeleri (cerrahi tipte yüz maskeleri) yapısı itibariyle damlacıkları önleyebilmektedir. Fakat bu maskeler inhalasyon yoluyla virüs bulaşmasını önleyemez. Koronavirüs (Covid-19) salgınını önlemek adına standart yüz maskeleri yerine özel olarak üretilmiş ventilli maskeler kullanılmalıdır. Özellikle koronavirüs açısından yüksek risk grubunda olan hastalara yönelik yapılan medikal işlemler veya müdahale sürecinde özel olarak üretilmiş maskeler kullanılmalıdır. Bu tip maskeleri özellikle sağlık çalışanları gibi Covid-19 hastalarına yakın müdahale ve girişimsel işlem gerektiren meslek gruplarının kullanması önerilmektedir.

Diğer taraftan standart tipte yüz maskeleri asıl olarak hasta olan bireylerin damlacık yolu ile virüsü etrafa yaymasını önler. Koronavirüsten korunmak adına hasta bireylerin cerrahi tipte yüz maskesi takması son derece önem arz eder. 

Koronavirüse karşı hangi tip maskeler koruyuculuk sağlar?

koronavirüs ve maske kullanımı

Koronavirüse (Covid-19) karşı esas olarak koruyuculuk sağlayan maske tipleri FFP2/N95 ve FFP3/N99 maskeleridir. Bu maskeler genellikle yüksek riskli hastalara (tanı almış vakalar veya yüksek olasılıklı vakalar) temas eden ve birebir muhatap olan sağlık çalışanlarının kullanımına sunulmuştur. Özellikle entübasyon gibi özel işlemlerde doktorların bu tip maskeleri takması gerekmektedir. Bu tip özel girişimlerde ve yakın temas gerektiren işlemlerde, standart tipteki cerrahi yüz maskelerinin herhangi bir koruyuculuğu bulunmamaktadır ve bunlar koronavirüs bulaşını engellemez.

Yüz maskeleri ne kadar süreliğine takılabilir?

Yüz maskelerinin koruyuculukları ve çeşitlerinden yukarıda bahsedildi. Peki yüz maskeleri ne kadar süre korur? Yüz maskeleri hangi aralıklarla değiştirilmelidir?

Standart tipteki yüz maskelerinin ortalama 4-6 saatte bir değiştirilmesi önerilir. Maskelerin dış yüzeyinde mikrobiyolojik ajanların kolonize olabildiği ve enfeksiyon açısından risk yarattığı bilinmektedir. Bu bağlamda yeniden bulaşı önlemek adına aynı maskeyi uzun süre kullanmamak gerekir. FFP2/n95 ve FFP3/N99 tipteki maskeleri ise 8-10 saatten fazla kullanmamak gerekir. Yüksek risli gruplarla ve tanı almış vakalarla temas sonrası maskelerin değiştirilmesi önerilir. Diğer taraftan maskelerin dış yüzeylerinin nemlenmesi koruyuculuk özelliklerinin yitirilmesine neden olur.

yorum
Dr. F. İkiz
Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem - Diğer

Gündem ve Haberler