Hepsaglik

Lateral Epikondilit Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Lateral Epikondilit Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Lateral epikondilit dirsek üzerinde bulunan kasların yırtılması sonucunda el bilek ve dirsek hareketlerinin kısıtlanması olarak adlandırılabilir. Halk arasında tenisçi dirseği olarak bilinen bu hastalık sürekli tekrarlanan düzenli kol hareketleri sonucunda meydana gelmektedir. Bu hastalığa tenisçi dirseği denmesinin nedeni ise sıkça ritmik kol hareketleri yapan tenisçilerin bu tahribata sıkça maruz kalmasıdır.

Lateral Epikondilit Nasıl Ortaya Çıkar?

Tenisçi dirseğinin ortaya çıkmasının en önemli nedeni dirsek ekleminin sık ve düzenli hareketler sonucu zorlanmasıdır. Bu hareketler sonucu bölgedeki dokuda aşınma ve yırtılmalar meydana gelerek parmakların dahi hareketi zorlaşmaktadır. İyileşme süresi de oldukça meşakkatli olan bu hastalık sıkça sporcularda görülmektedir. Tenis, voleybol, basketbol gibi kol hareketlerinin hâkimiyetinde bulunan sporlar ile uğraşan kişilerde Lateral epikondilit görülme olasılığı oldukça fazladır. Dirseğin fazla kasılmasının ve zorlanmasının yanı sıra Lateral epikondilit oluşumunda ağırlık kaldırmanın da etkisi olabilmektedir.

Lateral Epikondilit Belirtileri Nelerdir?

       

Lateral epikondilitin en sık rastlanan belirtisi günlük işlerin yapılamamasıdır. Özellikle kalem tutmak gibi ince işlerin gerçekleştirilmesinde kişiler büyük sorun yaşamaktadır. Bunun nedeni dirsekte meydana gelen yırtıkların kapanmasından evvel o bölgedeki kan dolaşımını yavaşlatarak eklemin kullanılmasını kısıtlıyor olmasıdır. Bu yırtıkların ortadan kalkması oldukça zordur ve uzun zaman almaktadır. Bu da hastaların kollarında rahatsızlık hissetmelerine ve sıradan günlük faaliyetlerini bile yerine getirememelerine neden olmaktadır. Tenisçi dirseği yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır.

Lateral Epikondilit

Lateral Epikondilit Tanısı Nasıl Koyulur?

Tenisçi dirseğinin tespit edilmesinin ardından bir uzmana gösterilmesi gerekmektedir. Tanı fizik muayene yolu ile koyulur. Hastaların büyük bir çoğunluğunda el bileği hareket ettirildiğinde ciddi ağrı ve acı hissedilir. Hekimin fizik muayenesine gerek duyulursa kol röntgeni de eklenebilir. Teşhisin koyulmasının ardından tedavi başlar ve tenisçi dirseğinin hastanın yaşamında neden olduğu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için çalışmalara başlanır.

Lateral Epikondilitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lateral epikondilitin tedavisi için ilk olarak soğuk kompres önerilir. Bunun yanı sıra kolun bandaj ile sarılarak hareketlerin desteklenmesi sağlanabilir. Ağrıların azaltılması için hekim tarafından önerilecek ağrı kesiciler kullanılabilir. Fizik tedavi yöntemi ile oluşturulacak bir egzersiz programı ile ağrıların hafifletilmesi ve tenisçi dirseğinden kurtulunması da mümkün olabilmektedir. Bütün bu tedavi teknikleri sonucunda hasta hala şikayetlerinden kurtulamıyor ise yırtıkların oluştuğu bölgeye lokal kortizon uygulanabilir. Yoğun tedaviye yanıt alınamıyor ise cerrahi müdahale de seçenekler arasında bulunmaktadır. Ancak cerrahi operasyon diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi düşünülmesi gereken son yöntemdir. Tedavi sürecinde hastanın dirseğini zorlayacak hareketlerden kaçınması ve egzersiz programına da uyum sağlaması tedavinin başarısında etkili olacaktır. Eğer zorlayıcı hareketler devam edecek olursa iyileşmenin görülememesinin yanı sıra hastalıkta ilerleme görülmesi bile mümkün olabilmektedir.

Lateral Epikondilit Cerrahi Müdahale İle İyileştirilebilir Mi?

Tenisçi dirseğinin uzman bir doktor tarafından yapılacak cerrahi bir operasyon ile iyileştirilmesi mümkündür. Ancak bu operasyon her hastaya yapılmamaktadır. Cerrahi tedavi şekli hastalığın gelişimi ve şiddeti bakımından değerlendirmeye alınmasının ardından yapılabilir. Çok şiddetli hasarı veya ağrıları olmayan hastalara çoğunluklu fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ağrı kesicilerin yardımı ile ağrılar kesilebildiği gibi kortizon uygulamasının da cerrahi operasyona gidilen yolda önemli bir adım olduğunu unutmamak gerekmektedir. Birçok hastalıkta cerrahi operasyon her zaman en son seçenektir. Lateral epikondilitte de ameliyat her zaman için en son düşünülen tedavi şeklidir. Ancak her ne koşulda olursa olsun bir tıp doktoru tarafından tedavi süreci belirlenmelidir. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek yanlış sonuçlar kolun tamamen işlevsizleşmesine ve hastanın kalıcı hasara uğramasına neden olabilmektedir. Bu nedenle konusunda uzman bir hekim tarafından cerrahi müdahale gerekli görülürse hasta ameliyat yolu ile kısa sürede iyileştirilebilir.

Lateral Epikondiliti Önlemek İçin Neler Yapılır?

Lateral Epikondiliti önlemek için öncelikli olarak dirseği zorlayacak ritmik hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca yapılan sporlarda duruş ve tekniklerin iyi bir biçimde öğrenilmesi de Lateral epikondilit yanı tenisçi dirseği hastalığının ortaya çıkması riskini azaltmaktadır. Spor yaparken dirseği desteklemek için kullanılacak bir bandaj ise dirsek kaslarında ortaya çıkacak deformasyonların en aza indirilmesinde yardımcı olacaktır. Düzenli egzersizlerin de eklem yapısının güçlenmesinde oldukça etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir