Hepsaglik

Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Kuş Gribi Nedir?

 

Kuş gribi kuşlardan kuşlara bulaşan bir viral enfeksiyondur. Yakın zamanda H5N1 isimli bir kuş gribi türü özellikle Mısır ve Asya’nın bazı bölgelerinde yayılmaktadır.

Teknik olarak H5N1 yüksek düzeyde patojenik avian influenza (HPAI) virüsüdür. Çoğu kuş için öldürücüdür. Ayrıca kuşlardan virüsü kapan insanlar ve diğer memeliler için de ölümcüldür. 1997’de ilk insan vakasının görülmesinden beri H5N1 virüsünü kapan insanların yaklaşık %60’ı hayatını kaybetmiştir.

       

kus gribi

Ancak grip virüsünün aksine H5N1 virüsü kişiden kişiye kolaylıkla bulaşmaz. Virüsü kapan çocuğun annesi gibi hastayla çok yakın temasta olan kişiler hariç insandan insana bulaşma vakası oldukça azdır.

Göz eden su kuşları (özellikle yaban ördekleri) kuş gribi virüsünün doğal taşıyıcılarıdır. Virüsün yaban ördeklerinden yerli kümes hayvanlarına bulaşabileceği düşünülmektedir.

Virüsün kuşlar dışında eşekler gibi başka hayvan türlerine de bulaşmış olması nedeniyle tamamen ortadan kaldırılması zor görünmektedir. 2011 itibariyle virüs Bangladeş, Çin, Mısır, Hindistan, Endonezya ve Vietnam’da yaygınlaşmıştır.

kus gribi

Kuş Gribinin Rapor Edildiği Ülkelerin Dağılımları

Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Bulaşır?

 

Kuşlarla yakın temas kuran kişilere bulaşabilir. Bazı kişiler virüsü enfekte olmuş kuşları temizleyip tüylerini yolarken kapmaktadır. Çin’de canlı kuş satılan mekanlarda havanın solunmasıyla virüsün bulaşabildiği görülmüştür. Ayrıca enfekte olmuş kuşların uçarken bıraktıkları dışkının karıştığı suda yüzmek de virüsü bulaştırabilir. Horoz dövüştürenler de risk altındadır.

Tam olarak pişirilmiş yumurta ve tavuk eti yemek virüsün bulaşmasına neden olmamaktadır.

Virüsün kişiden kişiye bulaşması yalnızca çok yakın temasta mümkün olabilir.

İnsanlarda Kuş Gribi semptomları

 

İnsanlarda kuş gribi vakaları değişkenlik gösterir. semptomlar normal grip belirtilerine benzer şekilde kendini gösterir. semptomlar şiddetlenip ciddi bir solunum yolları hastalığına dönüştüğünde, hastalık ölümcül hale gelir.

Şubat 2005’de Vietnam’da yapılan araştırmalar iki çocukta virüsün beyin ve sindirim sistemini etkilediğini göstermiştir. Söz konusu her iki çocuk da hayatını kaybetmiştir. Bu vakalar kuş gribi semptomlarının insanlarda her zaman grip semptomlarına benzemeyebileceğini göstermektedir.

Kuş Gribi Aşısı Var mıdır?

 

Evet. 17 Nisan 2007 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda kurumu insanlarda bir kuş gribi türünü engellemek için ilk aşıyı onaylamıştır. Ancak bu aşı ticari olarak satışa sunulmamıştır.

Diğer kuş gribi aşıları başka şirketlerce geliştirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, gerektiğinde hızlıca yenileri üretilebilecek şekilde geniş bir kuş gribi stokuna sahiptir.

Adjuvan isimli bağışıklık güçlendirici ajanlarla birlikte verildiğinde H5N1 aşısı çeşitli H5N1 türlerine karşı çapraz koruma sağlamaktadır.

Çeşitli şirketler influenza virüsünün tüm türlerine karşı koruma sağlayabilecek grip aşıları ve antiviralleri geliştirmeye çalışmaktadırlar.

kus gribi

Kuş Gribi Tedavisi Nasıldır?

 

Tamiflu ve Relenza grip ilaçları kuş gribinde etkili olabilmektedir. Kuş gribi semptomları görüldüğünde bu ilaçlara başvurulabilmektedir.

Maalesef H5N1 insanlarda şiddetli bir hastalıktır ve bu nedenle hastaneye yatış, izolasyon ve yoğun bakım gerektirmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir