Temmuz, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Bulaşıcı Hastalıklar Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Kuş Gribi Nedir?

 

Kuş gribi kuşlardan kuşlara bulaşan bir viral enfeksiyondur. Yakın zamanda H5N1 isimli bir kuş gribi türü özellikle Mısır ve Asya’nın bazı bölgelerinde yayılmaktadır.

Teknik olarak H5N1 yüksek düzeyde patojenik avian influenza (HPAI) virüsüdür. Çoğu kuş için öldürücüdür. Ayrıca kuşlardan virüsü kapan insanlar ve diğer memeliler için de ölümcüldür. 1997’de ilk insan vakasının görülmesinden beri H5N1 virüsünü kapan insanların yaklaşık %60’ı hayatını kaybetmiştir.

kus gribi

Ancak grip virüsünün aksine H5N1 virüsü kişiden kişiye kolaylıkla bulaşmaz. Virüsü kapan çocuğun annesi gibi hastayla çok yakın temasta olan kişiler hariç insandan insana bulaşma vakası oldukça azdır.

Göz eden su kuşları (özellikle yaban ördekleri) kuş gribi virüsünün doğal taşıyıcılarıdır. Virüsün yaban ördeklerinden yerli kümes hayvanlarına bulaşabileceği düşünülmektedir.

Virüsün kuşlar dışında eşekler gibi başka hayvan türlerine de bulaşmış olması nedeniyle tamamen ortadan kaldırılması zor görünmektedir. 2011 itibariyle virüs Bangladeş, Çin, Mısır, Hindistan, Endonezya ve Vietnam’da yaygınlaşmıştır.

kus gribi
Kuş Gribinin Rapor Edildiği Ülkelerin Dağılımları

Kuş Gribi İnsanlara Nasıl Bulaşır?

 

Kuşlarla yakın temas kuran kişilere bulaşabilir. Bazı kişiler virüsü enfekte olmuş kuşları temizleyip tüylerini yolarken kapmaktadır. Çin’de canlı kuş satılan mekanlarda havanın solunmasıyla virüsün bulaşabildiği görülmüştür. Ayrıca enfekte olmuş kuşların uçarken bıraktıkları dışkının karıştığı suda yüzmek de virüsü bulaştırabilir. Horoz dövüştürenler de risk altındadır.

Tam olarak pişirilmiş yumurta ve tavuk eti yemek virüsün bulaşmasına neden olmamaktadır.

Virüsün kişiden kişiye bulaşması yalnızca çok yakın temasta mümkün olabilir.

İnsanlarda Kuş Gribi semptomları

 

İnsanlarda kuş gribi vakaları değişkenlik gösterir. semptomlar normal grip belirtilerine benzer şekilde kendini gösterir. semptomlar şiddetlenip ciddi bir solunum yolları hastalığına dönüştüğünde, hastalık ölümcül hale gelir.

Şubat 2005’de Vietnam’da yapılan araştırmalar iki çocukta virüsün beyin ve sindirim sistemini etkilediğini göstermiştir. Söz konusu her iki çocuk da hayatını kaybetmiştir. Bu vakalar kuş gribi semptomlarının insanlarda her zaman grip semptomlarına benzemeyebileceğini göstermektedir.

Kuş Gribi Aşısı Var mıdır?

 

Evet. 17 Nisan 2007 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda kurumu insanlarda bir kuş gribi türünü engellemek için ilk aşıyı onaylamıştır. Ancak bu aşı ticari olarak satışa sunulmamıştır.

Diğer kuş gribi aşıları başka şirketlerce geliştirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, gerektiğinde hızlıca yenileri üretilebilecek şekilde geniş bir kuş gribi stokuna sahiptir.

Adjuvan isimli bağışıklık güçlendirici ajanlarla birlikte verildiğinde H5N1 aşısı çeşitli H5N1 türlerine karşı çapraz koruma sağlamaktadır.

Çeşitli şirketler influenza virüsünün tüm türlerine karşı koruma sağlayabilecek grip aşıları ve antiviralleri geliştirmeye çalışmaktadırlar.

kus gribi

Kuş Gribi Tedavisi Nasıldır?

 

Tamiflu ve Relenza grip ilaçları kuş gribinde etkili olabilmektedir. Kuş gribi semptomları görüldüğünde bu ilaçlara başvurulabilmektedir.

Maalesef H5N1 insanlarda şiddetli bir hastalıktır ve bu nedenle hastaneye yatış, izolasyon ve yoğun bakım gerektirmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Gündem ve Haberler

Yurtdışına çıkacak olanlar PCR testini nereden yaptırabilir?

Yurtdışına çıkacak vatandaşlardan bazı ülkeler PCR testi istemektedir. Bazı ülkelerin PCR testini zorunlu tutması PCR testi nedir? ve PCR test ücreti...

Konya’da Covid-19 vaka sayısı arttı, tüm hasteneler pandemi hastanesi ilan edildi

Konya'da son birkaç hafta içerisinde Covid-19 vaka sayılarında ciddi anlamda artış olması ve hastanelerin ciddi doluluk oranına ulaşması sonucu tüm hasteneler...

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Koronavirüs Akciğerleri Bu Hale Getiriyor!

Çin'in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan, DSÖ tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 hastalığının tomografi görüntüleri...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...