Mayıs, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarKulak-Burun-Boğaz RahatsızlıklarıKulak Çınlamasının Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Çınlamasının Nedenleri ve Tedavisi

   
Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Dönem dönem herkesin başına gelen bir rahatsızlık olan kulak çınlaması çok ileri boyutlara gelmediği sürece kimse tarafından dikkat edilmeyen bir rahatsızlıktır. Rahatsız edici olmaması kişilerin doktora gitmek için ihtiyaç duymamasına sebep olmakla birlikte, bazı hastalıkların belirtisi olabilecek kulak çınlamaları için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Kulak Çınlaması Nedir, Nasıl Olur?

Ülkemizde milyonlarca kişinin rahatsızlığı olan kulak çınlaması, genellikle yüksek gürültülü ortamlarda ortaya çıkmakta ve gürültü ile birlikte çınlama miktarı da artmaktadır. Şiddeti aralıklarla değişiklik gösteren bu çınlamalar, özellikle gece sessiz ortamlarda kalındığında kişiyi rahatsız edici bir hal almakta ve uykuya geçilmesini zorlaştırmaktadır.

kulak_cinlamasi_nasil_gecer_1

Özellikle pilot, marangoz, müzisyen, yol tamirinde çalışan işçiler, testere ve tüfek kullananlarda sıklıkla rastlanan kulak çınlamaları, aynı zamanda sürekli yüksek sesle müzik dinleyenleri de etkilemektedir.

Kulak Çınlamasını Hafifletmek İçin Neler Yapılabilir?

Kulak çınlamasın sebepleri arasında alkol ve kafeinin yüksek miktarlarda tüketilmesi de bulunmaktadır. Bu tür zararlı alışkanlıklardan uzak durmak kulak çınlamasının azalmasını sağlayacaktır.

Kulaktaki yapılarda bulunan kan akımının hızlanmasını sağlayan egzersizler de düzenli yapıldığı takdirde kulak çınlamalarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Yüksek müziğin ve gürültünün de kulak çınlaması üzerindeki etkisi bilinmektedir. Bu etkileri azaltmak ve çınlamayı hafifletmek için mecburi olarak girilen yüksek gürültülü ortamlarda kulak tıkacı kullanılması tavsiye edilmektedir.

Stres ve yorgunluk da kulak çınlamasına sebep olabilmektedir, bu sebeple düzenli nefes alma teknikleri, sakinleşme ve gevşeme yogaları da kulak çınlamasını azaltıcı etkiye sahiptir.

Sessiz mekânların da kulak çınlamasını arttırdığı düşünülmektedir. Bu sebeple uzun süre sessiz ortamlarda kalmak zorunda iseniz, ara ara da olsa dikkatini dağıtmayacak bir şekilde okyanus sesleri yayan bir makine çalıştırabilirsiniz.

Kulak Çınlaması Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Pek önemsenmeyen kulak çınlaması, bazı hastalıkların habercisi olarak da meydana gelebilmektedir. Kulak kirinin sebep olduğu tıkanıklıklar, kulakta oluşan enfeksiyon veya işitme sinirinde oluşmuş bir tümör uzun süreli çınlamalara sebep olabilmektedir.

Pek çok ilacın yan etkileri arasında da yer alan kulak çınlaması, yaşın ilerlemesi ile de ortaya çıkabilmektedir. Meniere adı verilen ve iç kulağı etkileyen bir hastalığın belirtileri arasında da kulak çınlamasına rastlamak mümkündür.

Aynı zamanda yaş ilerledikçe ortaya kadar gençlerde de rastladığımız yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve tıkanıklıkları, kansızlık ve alerjiler de kulak çınlaması oluşturabilmektedir.

Kulak Çınlaması Tedavisi Nasıl Olur?

Genel olarak tedavisi olmayan bir rahatsızlık olarak bilinen kulak çınlamasını tedavi etmek için son yıllarda gündeme gelen TMS tedavisi kullanılabilmektedir. Transkraniyel Manyetik Stimülatör anlamına gelen bu tedavi yönteminde oluşturulan manyetik alanın kulak bölgesine ve beyin hücrelerine bir akım iletmesi sağlanmaktadır. Oluşturulan bu manyetik akım, bozulmuş olan ve çınlamaya sebebiyet veren sinirsel ve hücresel aktivitelerin düzelmesine ve yeniden oluşmasına fayda sağlamaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

İşte Covid19 Aşısı İçin İzlenecek Yol

Covid-19 Aşı Başvurusu E-nabız, E-devlet platformlarından aşılama için öncelik hakkı olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Sırası geldiğinde Covid-19 aşısı için hak sahibi olan bireyler, ilgili platformlar üzerinden...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...