Hepsaglik

Kortizol Hormonu Nedir? Anormallikleri Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Kortizol Hormonu Nedir? Anormallikleri Hangi Hastalıklara Neden Olur?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Modern dünyanın en büyük sorunlarından biri olan aşırı stres durumunda bile kendini gösteren bir hormon olan kortizolun olması gerekenden yüksek veya düşük olması pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Kortizol hormonunun etkilerini anlayabilmek için öncelikli olarak bu hormonun ne olduğu ve ne işe yaradığı bilinmelidir.

Kortizol Hormonu Nedir?

Strese maruz kalınan durumlarda böbreküstü bezleri tarafından salgılanan bir hormon olan kortizol, kan şekerinin yükselmesine neden olan hormonlar arasında yer almaktadır. Vücudun maruz kaldığı tüm stres türleri kortizol hormonunun salgılanmasını doğrudan etkilenmektedir. Günlük hayatımızda pek çok şey strese sebep olduğundan dolayı genellikle kortizol hormonu miktarı yüksek çıkmakta, ancak bazı durumlarda düşük çıkarak da tehlike oluşturabilmektedir.

Kortizol Hormonu Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

       

Kan içerisinde yer alan bir hormon olan kortizol, bağışıklık sistemine, kan şekeri düzeyine, kasların güzüne, kan basıncına ve daha birçok şeye doğrudan etki etmektedir. Genel olarak strese ya da hastalığı bağlı olarak yükselen kortizol hormonu seviyesi, genel olarak fiziksel ve ruhsal sorunlar oluşmasına sebep olmaktadır.

 

Kortizol yüksekliğinin en net belirtileri arasında bel bölgesinde meydana gelen yağlanmalar gösterilmektedir. Sırt bölgesinde de oluşan bu yağlanma, aynı zamanda bağışıklık sistemini de olumsuz etkiler ve kortizol hormonu yüksek olan kişinin çabuk hastalanmasına sebep olur.

Normalden fazla üretilen kortizol, ciltte meydana gelen hasarların daha uzun sürede iyileşme göstermesine sebep olurken aynı zamanda cildin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasını da sağlamaktadır. Bu belirtiler dışında sürekli yorgunluk hissi, öfke patlamaları, sosyal fobi gibi psikolojik belirtiler de kortizol hormonunun yüksek olması neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Kortizol Hormonu Yüksekliği Tedavisi Nasıl Olur?

Kortizol hormonu seviyesinin yüksek olması sonucunda uygulanacak olan ilk tedavi yöntemi ilaçla yapılacak tedavidir. Stres ve aşırı kafein tüketimi karşısında da artan kortizol seviyesini azaltmak için aynı zamanda stres faktörlerinin ve aşırı kafein tüketiminin de ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Böbreküstü bezlerinde oluşan tümörler de kortizol hormonunun yükselmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalı ve onun yönetiminde yapılan tedaviler uygulanmalıdır. Tüm tedavi yöntemlerinin ardından sonuç alınamaz ise zorunlu olarak cerrahi müdahale uygulanması da gerekebilmektedir.

Kortizol Hormonu Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Kortizol hormonun ihtiyaç duyulandan daha az salgılanması, zihin bulanıklığı, anksiyete, bitkinlik, depresyon gibi psikolojik belirtilere sebep olmaktadır. Aynı zamanda kan şekerindeki dengesizlik, uykusuzluk veya aşırı uyku hali, tansiyonun düşük olması, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kişinin çabuk hastalık kapmaya başlaması, vücutta sıklıkla iltihap oluşması, mide bulantısı ve ateş basması gibi belirtiler de düşük kortizol salgılanması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kortizol Hormonu Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Olur?

Kortizol hormonu düşüklüğü tedavisinde hormonun değerleri oldukça fazla önem taşımaktadır. Eğer kortizol hormonu değeri, olması gereken seviyeden az miktarda düşük ise herhangi bir tedavi gerektirmeden kendi kendine de zamanla düzelme gösterebilmektedir. Ancak, normal seviyenin çok daha fazla altında düşük olan kortizol hormonu seviyesi, böbreküstü bezlerinde sorun olduğunu gösterebileceğinden dolayı mutlaka ek tetkikler yapılması gereken durumlar arasındadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir