Haziran, 2023
Ana SayfagündemKoronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu merak edilenler arasında.

-

Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en çok merak edilen konular arasında. Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinden orjin alan ve tüm dünyaya hızla yayılan Covid-19 pandemisi hakkında yeni bilgiler ve dikkat çekici notlar yer almakta. Peki Covid-19 hastalığı koku ve tat alma duyusunda kayıp yapar mı?

Tıpta anosmi olarak tabir edilen koku alma duyusunda kayıp birçok ülkede vaka olarak bildirilmiştir. Koronavirüsün nörotropik yönünün olduğu, olfaktör sinir (koku alma siniri) etkilenmesi sonucu koku ve tat alma duyusunu etkilediği kaydedilmiştir. Özellikle ateş, nefes darlığı gibi semptomlarla beraber koku ve tat alma duyularında azalma meydana gelirse Koronovirüs’ten şüphelenilmeli ve Covid-19 hastalığı açısından hasta araştırılmalıdır. Bazı durumlarda koku ve tat alma duyusu tek başına da meydana gelebilmektedir.

Ülkelerde koku ve tat alma duyusu ile ilgili istatiksel geri bildirimler

Güney Kore, Çin ve İtalya’dan alınan geri bildirimlerde Covid-19 hastalığı tanısı alan hastaların üçte birinde koku duyusunu kaybetme şikayeti olmuştur. Ateş veya nefes darlığı olmadan, hastaların sadece koku veya tat alma duyu defisiti yaşayabildiği belirtilmiş. Anosmi (koku duyusunun tümüyle kaybı) veya hiposmi (koku duyusunda azalma) durumlarından herhangi biri olabilmekte.

Koronavirüs harici birçok viral enfeksiyonun %10-15 oranında koku kaybı yapabildiği bilinmekte. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya ve istatiksel analize göre Covid-19 hastalığında bu oran %40 olarak kaydedilmiştir. Almanya’dan alınan geri bildirimlerde ise Covid-19 hastalığı açısından bu oran üçte iki, Güney Kore’de ise %30 olarak not edilmiştir.

Koku alma duyusunda kayıp ve/veya tat alma duyusunda azalma farkeden hastalar Covid-19 hastalığı açısında dikkatli olmalı, pozitifmiş gibi mutlaka kendilerini toplumdan izole etmelidir. Beraberinde ateş, solunum sıkıntısı ve genel durum bozukluğu mevcut ise mutlaka doktora başvurmalıdır.

Kaynak: https://www.entnet.org/content/coronavirus-disease-2019-resources

yorum
Dr. F. İkiz
Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem - Diğer

Gündem ve Haberler