Ağustos, 2022
Ana SayfagündemKimler Koronavirüs Testi Yaptırabilir?

Kimler Koronavirüs Testi Yaptırabilir?

-

Tüm dünyanın gündeminde olan Çin’in Hubei eyaletinde Wuhan’da başlayan ve hızla yayılan Koronavirüs (covid-19) salgını hiç şüphesiz ülke gündemimizi meşgul eden en önemli konular arasında. En çok merak edilen konulardan biri ise kimlerin Koronavirüs testi yaptırabileceği konusu. Peki bu covid-19 testlerini herkes yaptırabilir mi? Kısıtlama mevcut mudur?

Koronavirus (Covid-19) testleri Şuan Kimlere Yapılıyor?

Koronavirüs testleri şu aşamada sadece ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı tarifleyen hastalarda yapılabiliyor. Koronavirüs testi yapılacak olan hastalara ise son zamanlarda yurt dışı seyahat özgeçmişi veya yurt dışı özgeçmişi olan başka şahıslarla temas durumu sorgulanıyor. Eğer bu kriterler uyuyor ise covid-19 açısından şüpheli kabul ediliyor ve hastalar izole edilerek test yapılıyor. Fakat bugün T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hızlı tanı kitlerinin geliştirildiği ve birçok ile dağıtımının planlanlandığı kaydedildi. Yerli kitlerin yeterli sayıda üretimi, çok sayıda hastaneye dağıtılması ve tüm illerde test yapılabilir hale gelmesi hedefler arasında.

Diğer taraftan bazı asemptomatik ve/veya temas özgeçmişi olmayan hastalarda da Covid-19 pozitifliği görülmüştür. Bu da demek oluyor ki salgının yayılım hızına göre “Covid-19 Şüpheli Vaka” tanımında değişikliğe gidilme ihtimali de söz konusu. Testlerin yaygınlaşması, tüm hastanelere ulaşması ve vaka tanımında olası bir değişiklik olması durumunda hemen hemen tüm hastalara yapılabilmesinin önünün açılacağı tahminlerimiz arasında. Hastalığın bulaşma hızını azaltmak adına; ne kadar fazla test, o kadar izolasyon mantığı çok yakın bir dönemde kabul görebilir.

yorum
Dr. F. İkiz
Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem - Diğer

Gündem ve Haberler