Hepsaglik

Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemik Erimesi (Osteoporoz)
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

kemik erimesi

Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Tıbbi olarak osteoporoz şeklinde isimlendirilen kemik erimesi; kemikteki protein yapısının seyrelmesiyle iskelet yapısında ortaya çıkan kemik yapısının zayıflaması şeklinde cereyan eden hastalıktır. Her iki cinste de görülmesi olası bir hastalık olan kemik erimesi hastalarının %80’i kadındır.

       

Kadınlarda daha fazla bulunmasının nedeni hormonsal denge bozukluklarıdır. Erken menopoz sonucunda ya da yumurtalıkların alınması sonucunda ortaya çıkan hormonsal değişiklikler osteoporozu tetikleyici etkiler arasında yer almaktadır. Sürekli oturma, uzun süre hareketsiz kalma; tütün, alkol, heparin gibi zehirleyici maddelerin uzun süre kullanılması; zayıflamak için yapılan rejimler ve düzensiz beslenme sonucu vücuda yeteri kadar kalsiyum alınamaması gibi sebepler hastalığın nüksetmesinde yer alan önemli faktörlerdir.

Kemik erimesine yakalanma olasılığı diğer kişilere göre daha fazla olan risk grubu şu şekildedir; Küçük kemikli kadınlar, Açık ten rengine sahip bireyler, Ailesindeki diğer bireylerde osteoporoz problemi olanlar, Diyabet hastaları, Karaciğer ve böbrek hastalıkları bulunanlar ile tiroit bezi bozuklukları bulunanlar, Sigara ve alkol tüketenler, Güneş ışığından mahrum kalanlar…

Boy kısalması, bel ve sırt bölgesinde meydana gelen ağrılar, omurga bölgesinde oluşan kırıklar, kalça bölgesinde oluşabilecek kırıklar, kamburlaşma ve bileklerde meydana gelebilecek kırıklar kemik erimesinin (osteoporoz) belirtileri olarak sayılabilir.

Sinsice ilerleyen bir hastalık türüdür. Bu sebeple tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Tedavi sürecinde eriyen kemiklerin tekrar eski haline getirilmesi oldukça zordur. Ancak erimenin yavaşlatılması ve durdurulması tedavilerle mümkündür. En bilinen tedavi yöntemi östrojen takviyesidir. Tedavi sürecinde kalsiyum ve D vitamini desteği oldukça önemlidir. Ayrıca kontrollü yapılan egzersizler de iyileşme sürecine yardımcı olur. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların terk edilmesi de oldukça önemlidir.  Kalsiyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi de tedavi sürecini olumlu yönde etkileyen bir unsurdur. Süt, peynir, yoğurt, ayran, fındık, kivi, muz, badem, yumurta sarısı ve ıspanak gibi gıdalar kalsiyum değerleri yüksek gıdalara örnek olarak verilebilir. Ayrıca D vitamininin alınabilmesi için günlük en az 20 dakika güneşlenmek kemik erimesinin tedavisinde yardımcı ve ileride oluşabilecek rahatsızlıklara önleyici özelliktedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir