Kasım, 2022
Ana SayfaHastalıklarGöz HastalıklarıKaynak Işığına Maruz Kalmak (Gözlerde Şiddetli Ağrı)

Kaynak Işığına Maruz Kalmak (Gözlerde Şiddetli Ağrı)

Kaynakçıların en önemli problemlerinden birisi gözün kaynak ışığına maruz kalmasıdır. Her ne kadar özel gözlükler ile tedbir alınsa da yine de görülebilmektedir. Genellikle erkeklerde görülen bir vakadır. Kaynak ışığı aynı güneş ışığına bakmak gibi düşünülebilir. Güneşe çıplak gözle bakıldığı zaman gözlerde bir kararma ve ağrı olur aynı bu şekilde gözlerde de geçici bir süre ağrı ve yanma görülmektedir. Kısa süreli olsa da son derece acı veren bir durumdur. En az 3 gün en fazla bir hafta süren geçici bir süreçtir. Ancak yinede geçici olması nedeniyle hafife alınmamalıdır. Gerekli tedavi yöntemleri ilk yardım olarak evde sonra da doktora başvurularak yapılması gerekir. Tavsiyeleri dinler ve uygularsanız iyileşmeniz mümkündür.

Kaynak Işığına Maruz Kalma

Göz ağrısı eğer kaynak ışığına maruz kalmadan kaynaklanıyorsa mesleki bir durum olduğu için meslekten vazgeçmek mümkün değildir. Bu nedenle en iyi yapılacak şey korumalardan sonra sık sık gözleri dinlendirmektir. Sürekli göz muayenenizi yaptırmanız ve doktor ile iletişim halinde olmanız başka bir korunma yöntemidir. Gözün ışığa maruz kalması; duman alması ya da ışık alması olarak iki şekilde olur. Geçici süre ile gözlerde görme problemi yaşanır. Ağrı ve acı duyulur. Oluşmasının temel nedeni aşırı derecede gözün elektrikli ışığa maruz kalmasıdır. Aşırı mağruziyet UV keratopati ve şiddetli miyozis nedeniyledir. Bunlar son derece şiddetli ağrı yapar.

Gözün Kaynak Almasının Belirtileri

Genellikle gözde yanma ve batma durumu görülür. Gözlerde görme kaybı da önemli belirtilerdendir ve genellikle geçici bir süreçtir. Genellikle önlemler alındıktan sonra kısa sürede iyileşme görülür. Gözün etkilenmesi ileri dereceyse doktor yıkama işlemi yapacaktır.

kaynak ışığına mağruziyet
kaynak ışığı

Gözün Kaynak Alması Durumunda Yapılacaklar

Aşırı derecede gözde ateşin yükselmesi durumunda ilk olarak ateş düşürülmelidir. Aynı zamanda eğer işinize devam ediyorsanız derhal bırakmalı ve dinlenmelisiniz. Geleneksel tedavi yöntemleri buz koymak, çiğ patatesi ortadan ikiye bölerek göze koymak bazı yöntemlerdir. Göz serin bir ortamda kendisini daha iyi tedavi edecektir. Eğer herhangi bir kayma söz konusu olursa tülbent ile göze patatesi bağlayabilirsiniz. Uygulanan bu ilk tedavilerden sonra eğer geçmediyse uzman doktora görünmelisiniz. Doktorun verdiği göz damlası düzenli olarak kullanılmalıdır. Ayrıca bu dönemde karanlık bir ortamda dinlenmeniz iyi olacaktır. İyileşme süreciniz hızlanacaktır. Mutlaka bu süreci ışıktan uzak kalarak geçirmelisiniz.

Kaynak mağruziyeti tedavisi genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

  • Göz yıkama ve analjezi (topikal)
  • Göz sulandırıcı göz damlaları
  • Ağrı kesici özellikli göz damlaları
  • Antibiyotikli göz damlaları
  • Midriyatik etkili göz damlaları
  • Göz istirahati ve dinleme
  • Gözü ışıktan uzak tutma

Tedavi Sürecinde Yapılabilecek Öneriler

Bu süreçte gözünüzü temiz tutmanız önemlidir. Temizleme esnasında gözünüze olabildiğince hassas davranmalısınız. Pamuk ve gaz bezi gibi ürünlerle temizleyebilirsiniz. Elinizle kesinlikle müdahale etmemeniz gerekir. Enfeksiyon kapmasını önlersiniz. Tedavi sürecinde kaynak ışığı ile tekrardan maruz kalmamalısınız. 3-4 saatte bir yüzünüzü soğuk suyla ve sabunla yıkamanız gerekir. Bu süreçlere dikkat etmenin yanında mutlaka doktor kontrolüne gitmelisiniz. Ayrıca yüzünüzü temiz bir nemli tülbent ile kapatmanız ve karanlıkta dinlenmeniz ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Doktorunuz verdiği damlaları ve medikal tedaviyi mutlaka yerine kullanmalı ve yerine getirmelisiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...