Temmuz, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaKemik-Ortopedik HastalıklarıBel FıtığıKas gevşetici ve ağrı kesicilerin zararı var mı?

Kas gevşetici ve ağrı kesicilerin zararı var mı?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Ağrı Kesici İlaçların Kullanımı          

Ağrı kesici ilaçları çoğu kişinin yanından ayırmaz hatta çantasından eksik etmez. Bunun sebebi ağrı kesicilerin etki alanlarının oldukça kapsamlı olmasıdır. Herhangi bir ağrıda ilk akla gelen çözüm ağrı kesicilerdir. Özellikle gün içinde aniden baş ağrısı çekildiğinde soğuk algınlıklarında ve diş ağrılarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ortalama bir eczanede günde 80 kutuya yakın ağrı kesici satılmakta. Bu oran ağrı kesicilerin ne kadar sık kullanıldığını gösteriyor. Ağrı kesicilerden bazılarının ateş dürüşücü etkileri de mevcuttur. Dolayısıyla ateş düşürücü olarak da kullanımları mümkündür (örnek; Parastemol, İbuprofen).

Ağrı Kesicilerin Zararları

Ağrı kesicilerin en büyük zararı böbreklere ve karaciğeredir. Bazı uzmanlar devamlı kullanılan ağrı kesicilerin böbreklerde kalıcı hasara neden olabileceğini belirtmektedir. Bazı uzmanlar ise kişiye göre ağrı kesicinin böbrek üzerinde etkisinin değişebileceğini vurguluyor. Bazı ağrı kesiciler ise karaciğerden itrah edilir. Paresemol buna tipik örnektir. Yüksek dozlarda bu tür ilaçların karaciğere toksik olduğu biliniyor. Ayrıca uzun süreli kullanımlar da zamanla böbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor. Diğer taraftan nazı kişilerin böbrekleri ağrı kesiciyi bir defa bile kullansa alerjik reaksiyon verebiliyor. Bunun nedeni ağrı kesicinin etken maddelerinden birine karşı allerjik yatkınlık olmasıdır. Sıklıkla kullanılan ağrı kesiciler özellikle ileri yaşlarda zararlıdır. Sürekli kullanılan ağrı kesiciler felç olma riskini de arttırıyor. Ağrı kesici vücudu dikkat dağınıklığına da yol açabiliyor. Bundan dolayı ağrı kesici aldıktan sonra dikkat gerektiren işleri yaparken daha dikkatli olunmalıdır.

bel ağrısı

Kas Gevşetici İlaçların Kullanımı

Kas gevşetici ilaçlar birçok durumda kullanılabilir. Fazla ısınmadan yapılan sporların ardından kaslar istemsiz olarak kasılır ve yoğun bir ağrıya neden olur. Bu durumlarda kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Ayrıca çarpma ya da kaza gibi durumlarda da kastaki artmış gerilmeyi azaltmak için kas gevşeticiler kullanılırlar. Bunun yanında adale romatizması, fıtık ve eklem ağrıları, parkinson ve felç gibi hastalıklarda da kas gevşetici kullanılabilir. Ayrıca nazogastrik sonda takma öncesinde ağrıyı azaltmak için ve anestezilerde de kas gevşeticilerden yararlanılır. Kas gevşetici ilaçlar merkezi sinir sistemine etki ederek adalelerin kasılmalarını normal hale getirerek oluşan ağrıya iyi gelir ve bozulan motor fonksiyonlarını düzeltir.

Kas Gevşeticilerin Zararları

Bel ve boyun fıtığı olan kişilerin kas gevşetici kullanmaları zararlı olabilir. Kas gevşeticilerin kasların kasılmalarını durdurmasıyla birlikte vücudun ağırlığı kemiklere binecek ve bu ciddi problemlere yol açacaktır. Acil servis ortamlarında, şiddetli dayanılmaz ağrıları olanlara kas gevşetici duruma göre yapılabilir. Bu durumda hastaya bol istirahat önerilir. Kas gevşeticilerin olası yan etkileri de oldukça ağırdır. Bu yan etkilerin hepsi birden her kullananda görülmez ancak biri veya bir kaçı genelde karşılaşılan yan etkilerdir. Yan etkiler göğüs ağrısı, kaşıntı, el ve yüzde şişme, bulantı, kusma gibi fiziksel rahatsızlıklar olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanında halüsinasyon görme ve ruh hali değişikliği gibi ruhsal yan etkileri de vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok yaygın bir hatadır. Unutulmamalıdır ki her vücut her ilaca aynı tepkiyi vermez. Birisini çok iyi eden bir ilaç bir diğerini olduğundan daha kötü edebilir. Ayrıca bazı bünyeler bazı ilaçlara karşı alerjik tepkiler verebilir. Ağrı kesici ve kas gevşeticiler başta olmak üzere hiçbir ilaç doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

2-  İlaç yazacak olan doktora şikâyetler olduğu gibi anlatılmalıdır. Ayrıca hipertansiyon, kalp, şeker, böbrek rahatsızlığı gibi kronik hastalıkların olması durumunda bu bilgi de doktor ile paylaşılmalıdır. İlaçların olası yan etki e zararları bu şekilde en aza indirgenmiş olacaktır. Ayrıca Karaciğer ve Böbrek yetmezliklerinde durum doktora bildirilmelidir.

3- En ufak bir ağrıda ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçları kullanmaktan kaçınılmalıdır. Öncelikle ağrıları azaltmak için doğal yollar denenmelidir. Doğal yollar denendiği halde ağrı dayanılmaz ise doktora başvurulmalıdır. Sürekli ağrı kesici kullanılması zamanla ağrı kesiciye karşı tolerans geliştirilir ve ağrı kesicinin etkinliği azalır. Uzun süreli ağrı kesici kullanılması, ilacın itrah olduğu dokuya (böbrek, karaciğer) zarar verebilir. Aşırı ve toksik dozda kullanımları ise karaciğer ve/veya böbrek yetmezliği yapabilir.

4- Ağrı kesici ve Kas gevşetici ilaçlar bazı ilaçlarla etkileşime geçebileceği için düzenli kullanılan bir ilaç varsa bu da mutlaka doktora söylenmelidir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...