Hepsaglik

Karpal Tünel Sendromu

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Karpal Tünel Sendromu
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu; ele giden medyan sinirinin el bileğindeki karpal tünelden geçerken sıkışması olarak tanımlanır. Boyun bölgesinden bileğe kadar uzanan medyan sinir elde birçok kası uyarır. Medyan sinir el bileğinde baskıya uğradığında ise bir tür sinir sıkışması olan Karpal Tünel Sendromu ortaya çıkar. Bu rahatsızlık çalışma koşulları, yaşlılık, bilgisayar, oyun konsolu gibi araçların çok sık ve uzun saatler kullanılması gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ortopedik, cerrahi ve alternatif pek çok tedavi yöntemi bulunan rahatsızlıkta belirtileri erken fark etmek ve tedaviye başlamak önemlidir.

Karpal Tünel Sendromu’nun Sebepleri

Bu rahatsızlıkla ilgili bilinen en eski şikayet daktilo kullanarak çalışan kişilerde görülmüştür. Uzun süre tek tip el işi yapan insanlar bir süre sonra bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilmekteler. Günümüzde bilgisayar başında çalışan veri giriş elemanları, uzun saatler playstation tarzı oyunları oyun konsoluyla oynayanlar, piyano çalanlar, telli çalgı çalanlar bu hastalığı yaşamaya adaylar. Bunun yanında yaşlılıkla beraber kireçlenme ve yağ dokusu problemleri yaşayanlar risk altındadırlar.

       

karpal-tünel-medyan-sinir

Karpal Tünel Sendromu’nun Belirtileri

Hastalığın ortaya çıkma sebebine bağlı olarak belirtiler de değişiklik gösterebilmektedir. Sıralı bir ilerleyiş olmamakla beraber; parmakların zaman zaman uyuşması, bilekte oluşan ani ve dayanılmaz ağrılar, parmak uçlarında aniden oluşan yanma hissi Karpal Tünel Sendromu belirtisi olabilir. Bunların yanında özellikle sabahları elin, parmakların şişmesi, ele kramp girmesi, başparmakta güç kaybı, el ve bilekte uyuşma hissi bu rahatsızlığın sinyalleri olabilir.

Karpal Tünel Sendromu’nun Tedavi Yöntemleri

Rahatsızlığın ulaştığı boyut göz önünde bulundurularak tedavi yöntemi seçilmektedir. Başlangıç aşamasında olan rahatsızlıklarda daha çok egzersiz yöntemleri önerilir. Tek yönlü olarak yapılan hareketlerden dolayı bu rahatsızlık meydana geldiğinden çeşitli alternatif hareketlerle el çok yönlü olarak çalıştırılır. Uzun süreli olarak klavye kullanımından kaynaklanan rahatsızlıklara özel üretilen eldivenler kullanılmalıdır. Ağrıya yönelik verilen ilaçlar ve fizik tedavi uygulamalarıyla cerrahi müdahaleler yapılır. Bunlara ek olarak insan vücudunun mucizevi kendi kendini tedavi edebilme özelliği kullanılabilir. Bu amaçla geleneksel alternatif doğu tıbbının yöntemleri etkili olabilir.

Karpal Tünel Sendromu’nu Önleme Yöntemleri

Bu rahatsızlığın meydana gelmesini önlemek için öncelikle elin, parmakların uzun süre tek yönlü olarak çalışmasını gerektiren aktivitelerden uzak durmaya çalışmak gerekir. İş gereği yaşanan zorunluluklarda da fırsat buldukça el ve parmaklarla serbest hareketler yapmayı alışkanlık haline getirmek etkili olacaktır. Bu bağlamda 15 dakikada bir elin ve tüm parmakların oynatılması çok büyük önem arz etmektedir. Uzun süreli bilgisayar kullanımını gerektiren durumlarda elin rahatlıkla hareket edebileceği genişlikte klavyeler kullanılmalı, ergonomik olmayan ürünler tercih edilmemelidir. Bileklerin rahat hareket edebilmesi için üretilen bilek altı destekleyici aparatlar kullanılmalıdır. Ayrıca kolu dirseğe kadar destekleyecek yastık, minder tarzı ürünler etkili olacaktır.

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir