Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Kanser Karaciğer Kanseri Karaciğer Kanseri Hakkındaki Gerçekler

Karaciğer Kanseri Hakkındaki Gerçekler

   

Karaciğer Kanseri

 

Karaciğer, vücudumuzdaki en büyük ikinci organdır, sağ ve sol lob olmak üzere iki parçadır. Bu loblarda kendi içerisinde farklı segmentlere bölünmüş durumdadır. Karaciğerin vücudumuzda çok önemli görevleri bulunur. Besin öğelerinin depolanması, vücuttaki safranın üretilmesi ve vücuttaki zararlı maddelerin yakılımı gibi farklı işlevler karaciğer tarafından yapılır. Dünya üzerinde karaciğer rahatsızlıkları ile ilgili yaygın olarak karşılan hastalıklardan bir tanesi de karaciğer kanseri olmaktadır. Kanser türleri arasında en az rastlanan kanserlerden olsa da önemli sonuçlar doğuran bir hastalıktır.

Karaciğer kanseri hakkında ilk olarak bilinmesi gereken bu kanser oluşumu için herhangi neden gösterilememekle beraber kanser riskini yükselten bazı faktörlerin olduğudur. Karaciğere zarar veren ve kanser oluşumuna yol açabilen etkenlerin başında alkol gelir. Uzun süreli ve bol miktarda alkol tüketilmesi karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur. Karaciğer ile ilgili kanser vakaları incelendiğinde alkolün etkisi bariz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Siroz hastaları da bu organ ile ilgili kansere yakalanmadan hayatlarını sürdürseler de karaciğer kanserine sebep olan faktörler arasında sirozun da payının olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli sebepler ile bulaşan Hepatit B virüsünün karaciğer kanseri oluşumunda büyük etkisi bulunur. Karaciğer ile ilgili kanser oluşumuna neden olan faktörlerden bir tanesi de karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanması birçok kişide rastlanan bir durumdur. Karaciğerdeki yağlanma miktarı çok fazla olmadığı sürece herhangi bir tehlike oluşturmaz, ancak yağlanma miktarı arttığı zaman karaciğer işlevlerini tam olarak yerine getiremez durma gelir ve iltihaplanmaya yol açar. Bu iltihaplanma sonucu karaciğer kanseri hastalığına yakalanma riski de ortaya çıkmış olur.

Karaciğer kanseri konusunda kendimizi tam olarak bu hastalıktan korumak mümkün değildir ama risk oluşturacak faktörlere dikkat ederek kanser riskini en alt düzeye indirebiliriz. Alkolden uzak durmak, sigara kullanımını kesmek, karaciğerdeki yağlanmayı engellemek için sağlıklı beslenmeye özen göstermek ve fazla kilolardan kurtulmak gibi alacağımız küçük önlemler ile kanser riskini azaltabiliriz.

Karaciğer kanseri hastalığına yakalanan bir hastada bazı belirtiler kendini gösterir. Bu organ ile ilgili kanserlerde yaşanan en büyük belirti ise kilo kaybı olmaktadır. Kişiler kısa sürede gözle görülür bir kilo kaybı yaşarlar. Hastalığın ilk başlarda ortaya çıkmasından itibaren düzenli olarak iştah kaybı yaşanması da hastalığın belirtilerindendir. Ayrıca karında şişlik ve ağrı, idrarın renginin koyu olması, yüksek ateş ve terleme de karaciğer kanserinin belirtileri arasında sayılabilir.

Karaciğer kanseri farklı çeşitlerde görülür. Bunlardan en yaygın olanı Hepatosellüer karsinoma isimli  türüdür. Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. primer ve sekonder kanser çeşitleri de karaciğer kanseri ile ilgili ortaya çıkan kanser türlerindendir. Ayrıca kolanjiyokarsinoma, anjiyosarkom ve hepatoblasma türünde kanserlerde nadir olarak da olsa ortaya çıkan karaciğer ile ilgili kanser türlerindendir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...