Hepsaglik

Kanserden değil geç kalmaktan korkun!

Kanserden değil geç kalmaktan korkun!
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

meme kanseri

Kanser kelimesi, bir insanın hayatında duymak istemediği belki de tek sözcük, ancak ne yazık ki günümüzdeki sağlıksız koşullar kanserin bu kadar yaygınlaşmasında önemli bir etken. Bugün bahsetmek istediğimiz konu ise; kadınlarda sıklıkla görülen meme kanseri sebepleri ve korunma yöntemleri.

 

İleri yaş, kanserin her türünde önemli bir faktör. Ancak ülkemizde genç kadın nüfusu yüksek olduğu için biz bu istatistiklere uymuyoruz. Sıklıkla 40 yaş altı meme kanseri vakaları görülmesinin sebeplerinden önemli bir tanesi; hamileliği kariyer uğruna ileri yaşlara bırakmak veya hiç çocuk doğurmamayı tercih etmek. Erken yaşlarda anne olan ve bebeğini uzun süre emziren kadınlar bu konuda biraz daha şanslı görünüyorlar.

       

 

Yaş ilerledikçe menopoz ve bununla beraber hormon replasman tedavileri başlıyor. Unutmayın, 5 yıldan uzun süreli tedaviler de kanser riskinizi az da olsa yükseltebiliyor. Aynı şekilde erken yaşta adet görmek veya geç yaşta menopoza girmek, hayat boyu maruz kalınan östrojen hormonunun yüksekliği sebebiyle meme kanseri riskinizi arttırıyor.

 

Son olarak aile geçmişiniz ve genetik haritanız önemli. Ancak bu konuda sizin elinizden gelen bir şey yok. Tek yapmanız gereken 30 yaşın üzerinde, 6 ayda bir kontrolleriniz aksatmamak ve risk oluştuğunda radikal çözümlere yönelmek.

 

1974 yılında Ankara’da küçük bir hastane olarak kurulan Güven Hastanesi, bugün 40,000 metrekare alana yayılmış, 251 yatak ve 12 ameliyathaneli binasıyla, hastalarına “güven” sunmaya devam ediyor. Kanserden korunmak için kendi kendinize yaptığınız muayenenin, düzenli doktor kontrolünün ve sağlıklı beslenmenin önemine değinen hastane, meme kanserinin önlenebilirliğini çok önemsiyor ve bu konuda kadınlara tüm desteğini veriyor. Güven Hastanesinin de hastalarına belirttiği gibi ‘kanserden değil geç kalmaktan korkun!’

 

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir