Hepsaglik

Kanserde Erken Tanının Önemi Nedir?

Kanserde Erken Tanının Önemi Nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Kanserde erken tanının önemi nedir? Erken tanının önemi…

Benim babam kanserden öldü. Benimse eşim. Komşumuz, arkadaşımız, akrabamız son yıllarda en çok yaşadığımız ve duyduğumuz cümleler olmadı mı? Ardından gelen soru ise vücudunun neresinin pes edip iflas ettiği değil midir?

Bilir misiniz kanser terimi ilk olarak M.Ö.400’ lü yıllarda Hipokrat tarafından kullanılmıştır. Nerdeyse insanlık tarihi kadar eski olan bu hastalık günümüzde dünya nüfusunda her yıl 12 milyon insanın ölmesine yol açıyor. Nasıl bir illet olduğunu en anlaşılır haliyle anlatmaya çalışırsam; kanser hücrelerdeki DNA’nın bozulması sonucunda hücrelerin çok fazla miktarda büyümesi, çoğalması ve yayılmasıdır.  Kanser iyi huylu tümörler ki vücutta yayılma göstermediği için bulundukları yerde ikamet edip diğer organlara sıçrama özelliği göstermedikleri için zararlı değillerdir, yine de takip gerektirir,  kötü huylu tümörler ise anormal proteinler üreterek çevresindeki hücrelerin genetiğini bozup hastalığı yayma derdindedirler.

Bu makaleyi okuyan kaç kişi her yıl düzenli olarak bir hastaneye gidip check-up yaptırıyor? Yargıladığımı düşünmeyin sakın ben de sizlerden biriyim. Vücudumuz imdat çağrısında bulunmadığı sürece doktora gitmeye üşenen bir milletiz. Hâlbuki günümüzde erken tanı %60 oranında özellikle kanserli hastalarda hayat kurtarıyor. Hepimizin bilinçlenmesi adına da ücretsiz muayeneler, konferanslar düzenleniyor. Günümüzde kadınlarda en çok rahim ağzı ve meme kanseri görülmekte olup; erkeklerde akciğer ve prostat kanserleri başta görülmektedir. Vücudunuzda beliren ani herhangi bir değişiklik kanser belirtisi olabilir. Bilinçli olmadan verilen kilo, bağırsak alışkanlıklarınızın bir anda bozulması, şiddetli ve çeşitli kanamalar, koltuk altında lenf bezlerinin olduğu yerde beliren şişkinlikler, geçmek bilmeyen baş ağrıları, öksürük ve karın ağrıları bu belirtilerinden herhangi birisi sizde varsa vakit kaybetmeden doktora görünün.

Biz eski toprağımız bize bir şey olmaz ya da biz Türk’üz Türk’e bir şey olmaz mantığı maalesef tıp literatüründe yer almıyor. Önümüzdeki yıllarda biz karşılaşmayacak dahi olsak çocuklarımızın ikisinden biri kansere yakalanacak. Düşünüldüğünde çok ciddi rakamlar söz konusu olacak.

Ben en yakın arkadaşımı beyin kanserinden kaybettim. Baş ağrılarını umursamadığı ve hasta olmayı içine sindiremediği için teşhise çok geç kalındı. Yapılan ameliyat sonucunda arkadaşım hayata 11 gün tutunabildi ve beş sene önce aramızdan ayrıldı. Benim için ölüm hiç o kadar gerçek olmamıştı. Ölümü hepimizi tetikledi ve onu kurtaramamış bile olsak ta kendim için söylüyorum benim hastalığım erken tanı sayesinde kontrol altına alındı. Hala yaşıyorum.

Günümüzde hepimiz giderek daha da bilinçleniyoruz. Buna birçok örnek verebilirim. Tıbbın ilerlemesi sebebiyle, medya kuruluşları yaptıkları programlarla, hastaneler sağladıkları ücretsiz mamografilerle okullarda verilen eğitimlerle, yazılan ve okunan kitaplarla daha önemlisi en basında yazdığım gibi herkesin anlatacak bir kanser vakası olması sebebiyle kanseri yenebiliriz.

Esasında her şeyin başı sağlık daha da önemlisi her şeyin başı bilinçli yaşam ve stressiz bir hayat sürmek

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir