Ağustos, 2022
Ana SayfaKanserKanserde Erken Tanının Önemi Nedir?

Kanserde Erken Tanının Önemi Nedir?

Kanserde erken tanının önemi nedir? Erken tanının önemi…

Benim babam kanserden öldü. Benimse eşim. Komşumuz, arkadaşımız, akrabamız son yıllarda en çok yaşadığımız ve duyduğumuz cümleler olmadı mı? Ardından gelen soru ise vücudunun neresinin pes edip iflas ettiği değil midir?

Bilir misiniz kanser terimi ilk olarak M.Ö.400’ lü yıllarda Hipokrat tarafından kullanılmıştır. Nerdeyse insanlık tarihi kadar eski olan bu hastalık günümüzde dünya nüfusunda her yıl 12 milyon insanın ölmesine yol açıyor. Nasıl bir illet olduğunu en anlaşılır haliyle anlatmaya çalışırsam; kanser hücrelerdeki DNA’nın bozulması sonucunda hücrelerin çok fazla miktarda büyümesi, çoğalması ve yayılmasıdır.  Kanser iyi huylu tümörler ki vücutta yayılma göstermediği için bulundukları yerde ikamet edip diğer organlara sıçrama özelliği göstermedikleri için zararlı değillerdir, yine de takip gerektirir,  kötü huylu tümörler ise anormal proteinler üreterek çevresindeki hücrelerin genetiğini bozup hastalığı yayma derdindedirler.

Bu makaleyi okuyan kaç kişi her yıl düzenli olarak bir hastaneye gidip check-up yaptırıyor? Yargıladığımı düşünmeyin sakın ben de sizlerden biriyim. Vücudumuz imdat çağrısında bulunmadığı sürece doktora gitmeye üşenen bir milletiz. Hâlbuki günümüzde erken tanı %60 oranında özellikle kanserli hastalarda hayat kurtarıyor. Hepimizin bilinçlenmesi adına da ücretsiz muayeneler, konferanslar düzenleniyor. Günümüzde kadınlarda en çok rahim ağzı ve meme kanseri görülmekte olup; erkeklerde akciğer ve prostat kanserleri başta görülmektedir. Vücudunuzda beliren ani herhangi bir değişiklik kanser belirtisi olabilir. Bilinçli olmadan verilen kilo, bağırsak alışkanlıklarınızın bir anda bozulması, şiddetli ve çeşitli kanamalar, koltuk altında lenf bezlerinin olduğu yerde beliren şişkinlikler, geçmek bilmeyen baş ağrıları, öksürük ve karın ağrıları bu belirtilerinden herhangi birisi sizde varsa vakit kaybetmeden doktora görünün.

Biz eski toprağımız bize bir şey olmaz ya da biz Türk’üz Türk’e bir şey olmaz mantığı maalesef tıp literatüründe yer almıyor. Önümüzdeki yıllarda biz karşılaşmayacak dahi olsak çocuklarımızın ikisinden biri kansere yakalanacak. Düşünüldüğünde çok ciddi rakamlar söz konusu olacak.

Ben en yakın arkadaşımı beyin kanserinden kaybettim. Baş ağrılarını umursamadığı ve hasta olmayı içine sindiremediği için teşhise çok geç kalındı. Yapılan ameliyat sonucunda arkadaşım hayata 11 gün tutunabildi ve beş sene önce aramızdan ayrıldı. Benim için ölüm hiç o kadar gerçek olmamıştı. Ölümü hepimizi tetikledi ve onu kurtaramamış bile olsak ta kendim için söylüyorum benim hastalığım erken tanı sayesinde kontrol altına alındı. Hala yaşıyorum.

Günümüzde hepimiz giderek daha da bilinçleniyoruz. Buna birçok örnek verebilirim. Tıbbın ilerlemesi sebebiyle, medya kuruluşları yaptıkları programlarla, hastaneler sağladıkları ücretsiz mamografilerle okullarda verilen eğitimlerle, yazılan ve okunan kitaplarla daha önemlisi en basında yazdığım gibi herkesin anlatacak bir kanser vakası olması sebebiyle kanseri yenebiliriz.

Esasında her şeyin başı sağlık daha da önemlisi her şeyin başı bilinçli yaşam ve stressiz bir hayat sürmek

 

Önceki İçerikİftarda Bunları Yapmayın
Sonraki İçerikKilo Almak İçin
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...