Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Kanser Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser Belirtileri Nelerdir?

   

kanser belirtileri
kanser belirtileri

Kanser Belirtileri Nelerdir ? Ne zaman kanserden şühelenilmeli?

Kanser artık günümüzün çok yaygın bir hastalığı durumundadır. Bunu ise artık çok genç yaştaki insanların bu hastalıkla karşı karşıya kalmasından anlayabilmek mümkündür. Fakat kanseri erken teşhis ve tedavi yöntemiyle yenmemiz de mümkündür. Bunun için kanser riski taşıyan hastaların kontrollerini aksatmaması ve sürekli olarak devam etmesi gerekmektedir. Kanser riski taşıyan hastaların ya da kanser hastalığı olan kişilerin hayat tarzlarını değiştirmesi gerekmektedir. Bu kişinin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Yukarda belirttiğimiz gibi kanseri erken teşhis yöntemiyle yenmemiz mümkündür. Kanserli hücrelere bizim doğrudan bir etkimiz olamaz fakat yediğimiz yemeklere, içtiğimiz içeceklere dikkat edersek sağlam bir savunma mekanizması oluşturabiliriz. Tabi bunları yapmak için ilk önce kanserin ne olduğunu anlamamız gerekmektedir. Kanseri tanıyıp anladıktan sonra ise belirtilerine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kanserin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralamak mümkündür. Kanser hastalığının en büyük belirtilerinden biri hızlı bir şekilde kilo vermektir. Mide kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri ve mide kanserinin başlangıcında ki en büyük özellik kilo kaybıdır.  Bir diğer özellik ise halsizliktir. Halsizlik kan kanseri ya da mide kanseriyle birlikte baş gösterebilir. Hastalığın başında halsizlik gibi rahatsızlanmalar meydana gelir.  Kanserin belirtilerinden biri olan ateş ise kanserin ileri safhalara gelmesiyle birlikte oluşmaktadır. Bir diğer belirti ise sebep yokken oluşan kanamalardır. Örneğin; idrarda oluşan kanamalar, balgamda oluşan kanamalar buna örnek olarak gösterilebilir. Kanser hastalığının en büyük özelliklerinden bir tanesi ise ciltte oluşan değişimlerdir. Şekil, renk ve büyüklük bakımından hızlı bir şekilde değişme gösteren benleri örnek verebiliriz. Vücudumuz da oluşan yaralar iyileşmiyorsa bu da kanser belirtisi olabilir.  Ağız içinde oluşan yaralar geçmiyorsa, ağızda veya dudakta beyaz yahut kırmızı plaklar, sertlikler oluşuyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Aniden gelişen işitme kaybı, ses tellerinde bozukluk hissetme kanser riski taşıyan etkenler arasındadır. Sürekli grip rahatsızlığı ya da bronşitsek ve sürekli tekrarlıyorsa, akciğerlerimizden rahatsızsak bu önemli belirtileri dikkate almalıyız. Vücudumuzun çeşitli organlarda kitleler meydan geliyorsa özellikle kadınların göğüslerinde oluşan deri kalınlaşması meydana geliyorsa, göğüsün ucundan kanlı veya normal bir biçimde akıntı geliyorsa ve özellikle ailede daha önce meme kanseri olmuş olan biri varsa mutlaka bu oluşumları dikkate almalıyız. Sürekli mide bulantısı ve kusma hali, dışkılarda oluşan kanlı ve koyu renkte ki görünüm, geçmeyen ve uzun soluklu karın ağrıları ve ailede bağırsak kanseri geçirmiş kişilerin olması dikkate alınması gereken unsurlardandır. Erkekler de oluşan sancılı idrarlar ya da idrardan kan gelmesi, iktidarsızlık ve oluşan bir kitle mevcutsa bir hekime danışmak şarttır. Boyunda, koltuk altında ele gelen kitleler, ateş ve özellikle gece aniden oluşan terlemeler belirti olabilir. Şiddetli ve uzun süreli baş ağrıları, görmede oluşan bozukluklarda kanser riski taşıyabilir. Uzmana görünmekte fayda olacaktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...