Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa Diyet Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar Nelerdir ?

Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar Nelerdir ?

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Hemen hemen herkes, kalsiyumun güçlü dişler ve kemikler için şart olduğunu bilir; ancak kalsiyumun faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Kalsiyum ayrıca; kan basıncının düzenlenmesine ve diyabetle sonuçlanabilecek insülin direncinin önlenmesine yardımcı olur. Yetişkinlerin her gün yaklaşık 1.000 mg kalsiyum tüketmeleri gerekir.

Bilindiği gibi süt ve süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Bu günkü yazımızda süt ve süt ürünleri haricinde kalsiyum bakımından zengin besinleri sizlerle paylaşıyoruz. İşte Listemiz;

 NOT: Aşağıda saydığımız kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketirken mutlaka d vitamini bakımından zengin besinleri de tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü vücudunuzun kalsiyumu emmek için D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini eksikliği için ayrıca bkz. : https://www.hepsaglik.net/d-vitamini-eksikligi-riskleri-ve-tedavisi/ 

  1. Kara Lahana

Her 100 gram pişmiş karalahana 232 miligram kalsiyum içerir. Bu miktar günlük ihtiyacın dörtte birinden fazlasına denk gelmektedir. Kalsiyum bakımından zengin olan karalahana haftalık olarak tüketilmesi önerilmektedir.

  1. Brokoli

Brokoli besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Çorbasından haşlamasına, kızartmasından salatasına kadar farklı ve lezzetli şekillerde tüketilebilir.  100 gram brokoli içerisinde 47 miligram kalsiyum, 316 miligram potasyum bulunmaktadır. Ayrıca brokoli A vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

  1. Bamya

Besin besin değerleri bakımından oldukça zengindir. 100 gram bamya içerisinde 82 miligram kalsiyum, 299 miligram potasyum bulunmaktadır. Ayrıca bamya folat ve B6 vitamini bakımından zengindir.

  4. Kuru İncir

Kuru İncir besin değerleri bakımından oldukça zengindir. 100 gram brokoli içerisinde 35 miligram kalsiyum, 232 miligram potasyum bulunmaktadır. Ayrıca elyaf ve antioksidan özellikleri de vardır. Gün boyunca hem atıştırmalık hem de besin de enerji depolamak için yiyebilirsiniz.

 5. Portakal

Orta boy bir portakal 88 miligram kalsiyum içerir. Ayrıca portakal; C vitamini deposudur. Kışın tüketilen bir meyve olup özellikle soğuk algınlığı karşısında etkin mücadele vermenizi sağlar. Her gün bir portakalı sabah ve öğleden sonra aperatif olarak kullanabilirsiniz.

    6. Susam Tohumları

Bir çorba kaşığı susam tohumunda 88 miligram kalsiyum bulunur. Susamı en güzel şekilde tahin olarak tüketebilirsiniz. Susam ayrıca; kan basıncını düşürmede, inflamasyonu azaltmada yardımcı olabilir ve hatta bazı kanser türleri ile savaşabilir.

  7. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, kalsiyum bakımından zengin gıdalar için iyi bir seçimdir. Bir fincan yulaf ezmesi 187 miligram kalsiyum içerir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronavirüs

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

0
1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...