Hepsaglik

Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar Nelerdir ?

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar Nelerdir ?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Hemen hemen herkes, kalsiyumun güçlü dişler ve kemikler için şart olduğunu bilir; ancak kalsiyumun faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Kalsiyum ayrıca; kan basıncının düzenlenmesine ve diyabetle sonuçlanabilecek insülin direncinin önlenmesine yardımcı olur. Yetişkinlerin her gün yaklaşık 1.000 mg kalsiyum tüketmeleri gerekir.

Bilindiği gibi süt ve süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Bu günkü yazımızda süt ve süt ürünleri haricinde kalsiyum bakımından zengin besinleri sizlerle paylaşıyoruz. İşte Listemiz;

 NOT: Aşağıda saydığımız kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketirken mutlaka d vitamini bakımından zengin besinleri de tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü vücudunuzun kalsiyumu emmek için D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini eksikliği için ayrıca bkz. : https://www.hepsaglik.net/d-vitamini-eksikligi-riskleri-ve-tedavisi/ 

  1. Kara Lahana

Her 100 gram pişmiş karalahana 232 miligram kalsiyum içerir. Bu miktar günlük ihtiyacın dörtte birinden fazlasına denk gelmektedir. Kalsiyum bakımından zengin olan karalahana haftalık olarak tüketilmesi önerilmektedir.

       
  1. Brokoli

Brokoli besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Çorbasından haşlamasına, kızartmasından salatasına kadar farklı ve lezzetli şekillerde tüketilebilir.  100 gram brokoli içerisinde 47 miligram kalsiyum, 316 miligram potasyum bulunmaktadır. Ayrıca brokoli A vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

  1. Bamya

Besin besin değerleri bakımından oldukça zengindir. 100 gram bamya içerisinde 82 miligram kalsiyum, 299 miligram potasyum bulunmaktadır. Ayrıca bamya folat ve B6 vitamini bakımından zengindir.

  4. Kuru İncir

Kuru İncir besin değerleri bakımından oldukça zengindir. 100 gram brokoli içerisinde 35 miligram kalsiyum, 232 miligram potasyum bulunmaktadır. Ayrıca elyaf ve antioksidan özellikleri de vardır. Gün boyunca hem atıştırmalık hem de besin de enerji depolamak için yiyebilirsiniz.

 5. Portakal

Orta boy bir portakal 88 miligram kalsiyum içerir. Ayrıca portakal; C vitamini deposudur. Kışın tüketilen bir meyve olup özellikle soğuk algınlığı karşısında etkin mücadele vermenizi sağlar. Her gün bir portakalı sabah ve öğleden sonra aperatif olarak kullanabilirsiniz.

    6. Susam Tohumları

Bir çorba kaşığı susam tohumunda 88 miligram kalsiyum bulunur. Susamı en güzel şekilde tahin olarak tüketebilirsiniz. Susam ayrıca; kan basıncını düşürmede, inflamasyonu azaltmada yardımcı olabilir ve hatta bazı kanser türleri ile savaşabilir.

  7. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, kalsiyum bakımından zengin gıdalar için iyi bir seçimdir. Bir fincan yulaf ezmesi 187 miligram kalsiyum içerir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir