Mayıs, 2022
Ana SayfaGenel SağlıkKalp Yetersizliği Nedir?

Kalp Yetersizliği Nedir?

Kalp Yetersizliği Nedir?

 

            Kalp her atımda kasılarak ve gevşeyerek vücudumuzda kanı pompalayan en önemli kastır. Çünkü kalp yaşamamız için gerekli olan en önemli organımızdır. Kalp yetmezliği, daha da doğru bir tabirle Kalp yetersizliği durumunda kalp gereken işlevini yerine getirmekte zorlanır ve etkisi azalarak doğru bir çalışma gücü gösteremez ve zayıf atmaya başlayarak büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Bunun anlamı ise gerçek yaşamda ki karşılığı kalbin yeteri düzeyde kasılmakta zorlandığı ve kanla dolma işlevini yerine getiremediği anlamına gelmektedir. Bu şekilde kalp gereken görevini yerine getirmeyi başaramamış ve kan pompalayamamış olur. Bu hastalık genel olarak daha çok kalp krizi gibi ağır bir hastalık, ileri yaş ya da  yüksek tansiyon sonucu kalp kasının zarar görmesi sonucu oluşmaktadır. Kalbin kasılmasında problem olması kalp yetersizliğine neden olabileceği gibi kalbin gevşemesinde problem olması da kalp yetersizliğine neden olabilmektedir. Bu bağlamda, halk arasında kalp yetmezliği olarak bilinen bu tabloyu kalbin işlevini yerine getiremediği her durum şeklinde tanımlanabilir. Kasılma (sistolik) ve gevşeme (diyastolik) türlerinde kalp yetersizlikler mevcuttur ve çeşitli klinik tablolarda kendi gösterir. Kalbin bu mekanizmalarının bozulması sonucu kan periferik dokulara yeterince ulaştrılamaz. Kalbin iş yukunun artması ve venöz dönüşümün bozulması sonucu da çevre dokularda ödem tablosu gelişir. Bu hastalar özellikle ayaklarda ve bacaklarda şişmeden şikayet eder. Akciğer ödemi gelişmesi durumunda ise nefes darlığı ve halsizlik görülür.

 

Kalp Yetersizliğinin Belirtileri Nelerdir?

 

            Yaşanılan bu büyük rahatsızlığın belli nedenleri vardır. Eforla gelen nefes darlığı kalp yetersizliğinde en çok görülen belirtidir. Akciğerde oluşan sıvı birikimi ve kalbin yetersiz çalışması sonucu oluşur. Bu şekilde gece ve yatarken zorluk çektiğiniz anda yastık boyutunuzu veya sayısını değiştirmeniz tavsiye edilmektedir. Tüm belirtiler için belirli şeyler önerilse de siz kendinizdeki bu değişimi önleyemiyorsanız mutlaka bir doktor ile görüşmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir. Öksürük veya nefes alıp verirken kontrol edemediğiniz seslerin çıkması bir diğer belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu temel nedeni de akciğerde oluşan ödem tablosudur. Fakat bu belirti sizi daha farklı hastalıklar içinde haberdar ediyor olabilir. Bu tür rahatsızlıklarda kişinin dış görünüşü de değişebilmektedir. Mesela ilaçların etkisi ile kilolu biri zayıflayabilir, zayıf biri çok daha kilolu gözükebilmektedir. Ayak bileklerinde oluşan şişkinlik ise en çok önemsenmesi gereken belirtidir. Özellikle ayak bileklerinde oluşan ödem tablosu ve şişmeler dikkat çeker ve kalp yetersizliğinin habericisi olabilmektedir. Bu durumda direk doktor müdahalesi şarttır. Çünkü eğer durum ciddi bir boyuta ulaştı ise ona göre önlem alınacak ve gerektiği takdirde kullanılan ilaçların dozu arttırılacaktır. İştahsızlık yine oluşan sıvı kaybından ötürü sizlerin yemek yemesinin önünde büyük bir engel oluşturacak ve bu durum beraberinde halsizliği de getirecektir. Depresyon ve anksiyete de kalp yetersizliğinin bir diğer belirtisidir. Hasta efor sonrası nefes darlığı gelişme korkusu ve iş gücü kaybı kişide anksiyete oluşturabilir. Bu durumda hastalık sonucu oluşan yorgunluk, halsizlik vücutta beklenmeyecek derece de sosyal olarak kullanılan aktivite isteklerinin azalmasına ve zamanla yok olmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde yorgunluk ve kronik anlamda bitkinlik hissini getirecektir. Başdönmesi ve çarpıntı ise sık görülen diğer belirtilere örnek verilebilir. Çarpıntının nedeni kalp kanı pompalamak için ayrı bir efor sarfeder.

 

Kalp Yetersizliği Tansı Ardından Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

 

İnsanların başına gelmelerinden korktukları hastalıklarından biri de kalp yetersizliğidir. Bu hastalık için belirtiler baş gösterdikten sonra mutlaka doktor müdahalesi için randevu alınmalıdır. Bunun sonunda ise mutlaka uyulması gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Özellikle alkol kullanan hastalar bu duruma hemen son vermeli ve alkolü mümkün olduğu süre zarfında hayatlarından çıkartmalıdırlar. Bunun yanında en az onun kadar zararlı olan sigara kullanımına ve madde kullanımına da son verilmelidir. Aşırı yemek yemekten ve az yemek yemekten kaçınmalı ve var olan kilo endeksi düşük tutulmalıdır. Şeker ölçümünüzü gerekli süreçlerde yapmalı kan şekerini mümkün mertebe regüle etmelisiniz. Hayatımızın en önemli noktasında yer alan ve en ağır hastalık sürecinde dahi azaltılamayan tuz miktarı azaltılmalı ve gerektiğinden az veya çok tüketilmemelidir. Kalp yetersizliği gibi zor bir hastalık süreci yaşıyorsanız mümkün olduğu kadar az spor yapmalı ve doktorun size önerdiği sürecin dışında spor aktivitelerinde var olmamalısınız. Kullandığınız ilaçları yani doktor kontrolünde ilerlettiğiniz ilaçları mümkün oldukça aksatmadan zamanına uygun olacak şekilde kullanmaya özen gösteriniz. Ağır yemekler tüketilmemeli, ağır aktiviteler uzak durulmalıdır.

 

Kalp Yetersizliği İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanmalıdır?

 

Eğer sizlerde uzun süreli bir kalp rahatsızlığı yaşayıp üzerine doktor randevusu alıp kalp yetmezliği tanısı konulmasının ardından belirli bir süre bu hastalığa maruz kaldıysanız dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır. Bu noktada bu hastalık ile mücadele edebilmek için sağlığınıza gerekenden daha fazla özen göstermeli ve doğru bir şekilde beslenmelisiniz. Bunu başarabilmek için yemek miktarını ve ekmeği azaltmak, gerekirse az az ama duruma göre sık sık yemek yenmelidir. Hatta doktorların önerilerine göre bu hastalık sürecinde katı yemeklerden vazgeçilmeli ve sürekli olarak sıvı yemek tüketimi sağlanmalıdır. Bu nedenle söylenen yemek miktarına uyulmalı ve yemekler bolca çiğnenmelidir. Yemeklerde bolca kullandığımız yağ ve tuz oranı da büyük oranda azaltılmalıdır. Tuz azaltıltığı takdirde idrar yolu ile su/ödem atılımı artacak bu şekilde vücutta yer alan şişlik azalacaktır. Bu nedenle söylenen şeyler küçük bir ayrıntı gibi gözükse de aslında büyük etkileri içerisinde barındırmaktadır.

 

Kalp yetersizliği gibi bir hastalık ile mücadele ediyorsanız sigara mutlaka bırakılmasıdır. Çünkü bu şekilde hastalığı tetikleyen faktörler hem iyileşme sürecinin önünü tıkar hem de hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu hastalığı yaşayanlar için en önemli yöntemlerden bir diğeri de sürekli olarak vücudun dinlenmesi ve sağlıklı besinin de sayesinde vücut direncinin arttırılmasıdır. Fakat hareketsiz bir yaşam da demiyoruz. Doktorun kalp yetersizliği adına sizlere önerdiği ölçüde hareket ederek bedenimizi eski sağlıklı günlerimize geri götürmemiz mümkün hale gelecektir. Tüm bunlar bedensel tedavi şeklini oluşturmaktadır. Bunların dışında olmazsa olmaz diğer unsular ilaç tedavisidir. Bu şekilde tedavi daha başarılı noktalara ulaşabilecektir. Eğer kalp yetersizliği problemini yaşıyorsanız tüm bu noktalara büyük bir özen göstermelisiniz.

 

Diğer taraftan kalp yetersizliği hastalığı süreci boyunca sürekli olarak moral depolamalısınız. Çünkü birçok hastalıkta tüm bu uygulamaları yapıp moraliniz düşük olduğu takdirde kötü sonuçlar yaşayabilmektesiniz. Bu nedenle yüksek moral ve motivasyon ile bu hastalığa da son vermek siz hastaların elinde.

Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...