Şubat, 2023
Ana SayfaHastalıklarKalp-Damar HastalıklarıKalp Krizi Belirtileri ve Kalp Krizinde Yaklaşım

Kalp Krizi Belirtileri ve Kalp Krizinde Yaklaşım

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

KALP KRİZİ ve KALP KRİZİNE ACİL MÜDAHALE

 

Kalp krizi belirtilerini biliyor musunuz? Kalp krizi genellikle kalbin ana damarlarının birinde tıkanma oluşmasıyla meydana gelir. Bu durum ölümle sonuçlanabilecek bir acil durumdur. Acil müdahale gerektirir. En küçük bir kalp krizi belirtisini bile görmezden gelmemelisiniz. Acil müdahale kalp hasarını onararak hayat kurtarabilir. Bu yazımızda sizlere kalp krizi belirtilerinden ve kalp krizi durumunda neler yapılmalı bunlardan bahsedeceğiz.


Kalp Krizi semptomlarını Tanımak

 

Kalp krizi semptomları kişiden kişiye değişir. Tüm kalp krizleri aniden başlamaz. Bazı kalp krizlerinde hiçbir semptom görülmeyebilir. Özellikle şeker hastalarında bu durum daha yaygındır.

Kalp krizi semptomları yavaşça başlayabilir, hafif bir ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. İstirahat halinde veya hareketliyken ortaya çıkabilir. Kişinin yaşına, cinsiyetine, genel sağlık durumuna göre semptomlar daha şiddetli veya hafif olabilir.

Kalp Krizi Belirtileri ve Uyarı İşaretleri

Yaygın görülen kalp krizi semptomları ve uyarı işaretleri şunlardır:

 • Göğüs Ağrısı: Göğsün orta bölümünde bir doluluk hissi, baskı veya ağrı hissedilir. Birkaç dakika devam edebilir veya azalıp artabilir.
 • Ağrı ve Rahatsızlık: Göğüsten başlayarak kollar, sırt, boyun, mide, dişler ve çeneye yayılır.
 • Açıklanamayan Nefes Darlığı
 • Diğer semptomlar: Soğuk terleme, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, anksiyete, hazımsızlık ve açıklanamayan yorgunluk

Göğüs ağrısı ve huzursuzluk hem kadınlarda hem erkeklerde kalp krizinin en yaygın belirtisidir. Ancak kadınlarda diğer semptomlar daha fazla görülür. Bunlar arasında nefes darlığı, mide bulantısı, kusma, aşırı yorgunluk, boyun, omuz, sırt ve karın ağrısı yer alır.

Sol kolun dış yüzüne (sol serçe parmağına doğru tutulum) yayılan ağrı, alt çeneye yayılan ağrılar, mide ağrısı, göğüs sıkışması kalp krizinde tipik belirtilerdir. Hastalar özellikle “göğsüm sıkışıyor“, “gögsümde öküz oturuyor” gibi tabirler kullanır.

Kalp Krizi semptomları Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

 İlk Acili Ara! ( 112 )

Siz veya yakınınızdaki biri göğüs ağrısı ve diğer kalp krizi semptomlarını gösteriyorsa derhal 112’yi arayınız. Ambulans çağırmak için 5 dakikadan fazla beklemeyiniz. Genellikle kalp krizi sırasında ilk akla gelen hastanın kendisinin hastaneye gitmeye çalışması veya götürülmesidir. Ancak her durumda ambulans çağırmak en güvenli yoldur. Bunun nedeni ambulans görevlilerinin hastaneye gidiş sırasında yoldayken hastaya müdahale edebilmesidir.

Kalp krizi geçiren biri gördüyseniz acil yardım çağırınız, kendiniz kalp krizi geçiriyorsunanız ve acil yardım çağıramıyorsanız kendi imkanlarınızla hastaneye gitmeye çalışınız. Kalp krizi semptomlarını kendinizde hissediyorsanız başka bir seçeneğiniz varsa kendiniz hastaneye gitmeye çalışmayınız. Mutlaka yardım isteyiniz.

300 mg aspirin örneği
300 mg aspirin örneği

300 mg aspirine hastaya verilerek (çiğnetilerek), efor sarfetmeksizin hastaneye ulaştırılmaya çalışılmalıdır.

Sağlık Görevlileri Gelene Kadar Kalp Krizi Durumunda Ne Yapılmalı?

 

Kalp krizi geçiren bir kişiyle beraberseniz, ambulans çağırdıktan sonra şunları yapınız:

 • Kişiyi sakin tutmaya çalışın, oturdun veya yatırın.
 • Kişinin aspirine alerjisi yoksa bebek aspirinini çiğneyerek yutmasını sağlayın. Çiğnemek aspirinin daha hızlı emilmesini sağlar.
 • Kişinin nefesi durursa kalp masajı (CPR) yapılır. (İlk yardım kuralları doğru şekilde uygulanmalıdır). Kalp masajı yapmayı bilmiyorsanız 112 ACİLİ aradığınızda telefonda size yardımcı olabilirler.

Kalp Krizine Hazırlıklı Olun!

 

Kimse kalp krizini önceden tahmin edemez. Bu nedenle her an hazırlıklı olmak en iyisidir.

 • Kalp krizi semptomlarını ve uyarı işaretlerini ezberleyin. semptomlar görüldüğü anda ambulans çağırmayı unutmayın.
 • Aile bireylerine kalp krizi semptomlarını ve nasıl ambulans çağırılacağını anlatın.
 • Kalp hastalığı risk faktörlerini ve bunları azaltmak için yapılabilecekleri öğrenin
 • Kullandığınız ilaçlar, mevcut alerjiler doktorun telefonu ve hastaneye gidildiğinde iletişime geçilecek kişileri listeleyen bir acil durum planı hazırlayın. Bunu cüzdanınızda taşıyın.
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...