Hepsaglik

Kabızlık Hastalığı

Kabızlık Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

sindirim sistemi

sindirim sistemi

Kabızlık Hastalığı

Teknolojinin gelişmesi ile hareketsizliklerin daha fazla yaşandığı büyük şehirlerde insanların en fazla başlarına gelen sağlık sorunlarından birisi de sindirim siteminin tembelliğinin sebep olduğu kabızlık hastalığıdır. Günde 3 ya da haftada 5 defa dışkılamak olağan olan seyirdir. Bunlar dışında görülen azlıklar ise anormal durumlardır.

Kabızlık Hastalığının Nedenleri?

Bu hastalığın başlıca sebepleri, günde içilmesi gereken miktarın altında su tüketmek ve beslenme şeklidir. Her organ için hayati önem taşıyan suyun tüketilmemesi durumunda bağırsakların işlevi azalmaktadır. Lifli gıdaların az tüketilmesi durumunda bağırsakların çalışması yavaşlar ve olması gerektiğinden daha az işlev görür. Hareket azlığının da başlıca nedenlerinden olduğu kabızlık, doğal olan bu nedenler dışında da rastlanmaktadır. Troid, alzheimer, felç gibi hastalıklarının da kabızlığa olan nedenleri bilinmektedir. Kullanılan ilaçlarında bu hastalığa etkileri vardır.

Kabızlık Hastalığı İçin Alınması Gereken Önlemler?

Kabızlığın engellenmesi öncelikle gün içinde en az 1,5-2 litre su tüketilmesi ile sağlanabilir. Ayrıca tüketilen besinlerin kolay sindirilebilir olması gerekmektedir. Yani posalı (lifli) yiyeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Günlük yürüyüşlerin gerekmektedir. Yani çok hareketsiz kalmak bu hastalığa yol açmaktadır. Her insanın tuvalet saatlerini belirlemesi gerekmektedir. Her gün aynı saatte dışkılama ihtiyacı olmasa bile tuvalete girilmelidir. Bu sayede bağırsaklar bu düzene alışır ve bundan sonrada çalışma seyri bu yönde ilerler. Kabızlık giderici ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Alışkanlık haline gelen bu ilaçlar belli bir süre sonra işe yaramaz hale gelir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir