Pazar, Nisan 5, 2020
Ana Sayfa Jinekoloji Jinekolojik Taramalar ve Erken Tanının Önemi

Jinekolojik Taramalar ve Erken Tanının Önemi

   

Jinekolojik Taramalar ve Erken Tanının Önemi

 

Özellikle kadınların genital bölgelerinde sıklıkla karşılaşılan çeşitli kanserler ve hastalıklar  mevcuttur. Bu kanserler veya genital hastalıklar çoğu zaman tehlikeli boyutlarda olmakta ve hayati önem taşımaktadır. Çeşitli jinekolojik taramalar sayesinde kanserler erken zamanda tespit edilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Günümüzde gelişen teknolojilerin yardımı ile jinekolojik taramalar birçok kanserin erken teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kadınlarda yaygınlıkla görülen kanser çeşitlerinden bir tanesi de rahim ağzı kanseridir. Bu kanser erken tedavi edilmeye başlandığında olumlu sonuçlar vermektedir. Rahim ağzı kanseri, yani serviks kanseri ülkemizde en sık görülen kanserlerden biridir. Fakat düzenli olarak planlanan ve uygulanan jinekolojik taramalar ile bu kanser çeşidi büyük oranda önlenebilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Rahim ağzı kanserinin belirlenmesi için jinekolojik taramalar konusunda yapılan işlemlerden bir tanesi de pap smear testidir. Bu test ile serviks kanseri olabildiğince erken zamanda tespit edilebilmekte ve tedaviye başlanmaktadır. Kadınlara smear testi yapılmadan önce belirli şartların oluşması gerekmektedir. Testin yapılmadan önceki iki gün içerisinde cinsel ilişkiye girilmemiş olması, vajinanın yıkanmamış olması ve muayene dâhil hiçbir şekilde vajinaya müdahale edilmemiş olması gerekmektedir. Jinekolojik taramalar yöntemlerinden olan smear testi genellikle 21 yaşından sonraki bayanlara uygulanır. Servikal smear testi 21 ile 29 yaşları arasındaki bayanlarda 3 yılda bir yapılması önerilen jinekolojik taramalar arasındadır. Daha sık alınması daha faydalı olmayacağı için bu sıklıkta alınması yeterlidir. Bu test 30 ile 65 yaş arasındaki kişilere uygulanıyorsa 3 yılda bir yapılmalıdır, ancak smear testi HPV testi ile beraber yapılıyorsa 5 yılda bir taramanın yapılması da yeterli olmaktadır. HPV ile smear taramalarının beraber yapılması kansere karşı koruyuculuk anlamında daha verimli olmaktadır.  Smear taramalarının 65 yaşından sonraki hastalarda yapılmasına gerek bulunmamaktadır.  Bu test hamile olan kadınlarda ise hamileliğin ilk üç ayı içerisinde yapılmalıdır. Daha sonra yapılan smear testleri bebeğe zarar verebileceği için ilk üç ay içerisinde yapılmalıdır.

Kadın genital bölgelerinde görülen kanser çeşitlerinden bir tanesi de yumurtalık kanserleridir. Bu kanserlerin tanısı diğer kanser çeşitlerine göre daha zordur. Yumurtalık kanserinin erken tanısında düzenli olarak jinekolojik taramalar yapılmalıdır. Bu konudaki taramalardan kastımız herhangi bir tetkik değildir, sürekli olarak yapılan muayeneler de hastalığın teşhisi için büyük önem arz eden bir durumdur.

Kadınlarda oluşan jinekolojik rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkan kanserlerin birçoğunun çeşitli taramalardan yardım alarak, erken tanı ile ciddi boyutlara getirmeden tedavi edilebilmesi mümkündür. Bu yüzden özellikle risk grubunda olan kadınların düzenli olarak gerekli testleri ve taramaları yaptırmaları gerekmektedir. Aksi halde önceden önlenebilecek rahatsızlıklar ileriki evrelerde tespit edildiği zaman tedaviler çok daha zor ve yeterince verimli olmamaktadır. Bu durum kadınlar için daha kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden zamanında gerekli kontrollerin yapılması büyük önem taşımaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...