Hepsaglik

Ihlamur Çayının Faydaları

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Ihlamur Çayının Faydaları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Ihlamur Çayı ve Faydaları

 

Ortaçağ döneminden itibaren terlemeyi sağlamak, ateş düşürmek için özellikle kullanılan ıhlamur ağacının çiçekleri tarih boyunca çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. İdrar söktürücü, spazm çözücü, mide sakinleştirici, balgam söktürücü, öksürük giderici gibi birçok amaçla kullanılan ıhlamur ağacı çiçeklerinin tüm dünya çapında en yaygın kullanımı ise çiçeklerin, demlenmesi ile hazırlanan ıhlamur çayıdır. Almanya’da resmi olarak şifalı bitki kabul edilen ıhlamur, özellikle soğuk algınlığı tedavisinin olmazsa olmazlarından birisi olarak tavsiye edilmektedir. Ihlamur çayının faydaları en başta terletici ve ateş düşürücü etkisinin yanı sıra öksürüğe iyi gelir, grip ve nezle tedavisinde kullanılır, migren ağrılarının hafifletir, kaygı düzeyini azaltır, ishal tedavisinde kullanılır, kan basıncını dengeler, damar sertliğine karşı yardımcı tedavi olarak tercih edilir, sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, kas spazmlarını giderir, çarpıntıyı giderir, hazımsızlığı ortadan kaldırır ve vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Ihlamur çayının etkileri buhar olarak kullanımı ile de görülebilmektedir. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmaktadır. Çayın içilmesi ise boğaz ağrısını hafifletir, öksürüğe iyi gelir. Dileyen kişiler stres ve kaygıyı hafifletmek için sakinleştirici etkisinden de rahatlıkla faydalanabilirler. Ihlamur çayının faydaları arasında özellikle uyguya geçişi kolaylaştırması, çayın kullanım oranını arttırmaktadır.

Ihlamur çayı, C vitamini deposu olarak bilinen limon ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İçerisinde ıhlamur bulunan cilt kremleri özellikle kaşıntılı deri hastalıklarının tedavisinde çok daha etkili olmaktadır. Ayrıca selülitlerinden şikâyetçi olan kişiler de ıhlamur içeren selülit kremlerini tercih ederek daha çabuk ve kalıcı sonuçlar elde edebilirler.

       

Ihlamur çayının tüketimi genellikle yemeklerden sonra olacak şekilde tavsiye edilmektedir. Böylece hem sindirim sağlayıcı etkisinden yararlanılır hem de rahatlatıcı etkisi ile günün yorgunluğu ve stresinden uzaklaşılabilir. Ihlamur çayı için bir bardak su için 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş ıhlamur kullanılmalıdır. Ihlamur kesinlikle su ile birlikte kaynatılmamalı, kaynamış suyun içerisinde 10 dakika kadar tutularak demlenmeli ve daha sonra süzülerek tüketilmelidir. Ihlamur çayının yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak adına günde 3 kere tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ihlamurun bu ölçülerde kullanılması ıhlamur çayının faydaları için  idealdir. Bu ölçülerin aşılmaması durumunda herhangi bir şekilde yan etkiye sebep olduğu belirtilmemiştir. Ancak uzun süreli kullanımı konusunda dikkatli davranmak gerekmektedir. Çünkü ıhlamurun uzun süre boyunca tüketilmesi kalp sorunlarına neden olabilmektedir. Aynı şekilde hamile olan ve emziren kadınların da ıhlamur çayı tüketmeden önce mutlaka hekime danışmaları gerekmektedir. Kısa süreli kullanımda, günde 3’den fazla kullanılmadığı takdirde ıhlamur çayının faydaları kolayca görülebilmektedir.

Piyasada farklı formlarda kullanılan ıhlamurum en çok tercih edilen formu ise hazır poşet çay ya da kurutulmuş ıhlamur çiçekleri olan satılan halleridir. Bunların dışında kapsül, ıhlamur özü ya da tentür olarak da bulunabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir