Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Hücre Bilimi Hücre Bilimi Hakkında Merak Edilenler ve Şeker Hastalığı Tedavisinde Yeni Umutlar

Hücre Bilimi Hakkında Merak Edilenler ve Şeker Hastalığı Tedavisinde Yeni Umutlar

   

Hücre Bilimi Hakkında Merak Edilenler ve Kök Hücre Bilimi

 

Hücre bilimi “sitoloji ” ismiyle de bilinmektedir ve kelimenin kökü Grekçe Kytos yani barındırıcı kelimesinden gelmektedir. Sitoloji, kısaca açıklamak gerekirse hücrelerin fizyolojisi, yapısı, içeriğindeki organeller, içerisinde bulunduğu ortamla olan ilişkisi, yaşam döngüsü, bölünmesi ve ölümü ile ilgilenmekte olan bir bilim dalıdır. Yapılan inceleme işlemleri hem mikroskobik hem de moleküler ölçülerde gerçekleştirilmektedir. Hücre bilimi araştırmaları oldukça geniş bir yelpazeyi içerisinde barındırmaktadır. Bu araştırmalar, tek hücreli canlılardan başlayarak çok hücreleri organizmalara kadar yayılabilmektedir. Bu nedenle hücre biliminin inceleme alanları farklı başlıklara ayrılmakta ve biyologlar farklı uzmanlıklara sahip olabilmektedir.

Sağlık alanında meydana gelen tüm gelişmelerin temelini aslında hücre bilimi oluşturur diyebiliriz. Değişik hücre türleri arasındaki ayrımları ve benzerlikleri tespit etmek, birçok hastalığa çare bulmak için atılacak olan ilk adımlardan bir tanesidir. Özellikle kanser araştırmaları için ve biyomedikal alanlarda sitolojinin oldukça büyük katkısı bulunmaktadır. Araştırmalardan elde edilen bilgiler ışığında tümevarım ya da tümdengelim metotları aracılığı ile birçok evrensel teorilerin ortaya çıkmasını sağlamakta, farklı türler için yapılan araştırmalarda elde edilen bilgiler temel kaynak olarak da kullanılabilmektedir. Günümüzde Parkinson, diyabet, kanser gibi hücre kökenli hastalıkların tedavisi için çeşitli araştırmalar ve deneyler yapılmakta, hastalar için umut verici gelişmeler yavaş yavaş da olsa ortaya çıkmaktadır.

Son dönemlerde Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarla Kök Hücre kullanılarak insülin üretebilen pankreas hücrelerinin oluşturulabilmesi şeker hastaları için yeni bir umut doğmasını sağladı. Tarihte ilk laboratuar ortamında insülin üretebilen pankreas hücrelerinin oluşturulabilmesi sayesinde ilerleyen yıllarda şeker hastalığı belki de tarihe karışacak diyebiliriz. Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar sonucunda embriyo Kök Hücreleri kullanarak hücre üretmeyi başardılar ve böylece tip 1 diyabet rahatsızlığının tamamen ortadan kalkabileceğini açıkladılar. Üretilen bu hücreler çalışmaların tamamlanması ile tip 1 diyabet rahatsızlığı bulunan hastalara nakledilebilecek ve böylece bu hastalar artık insülin üretmeye başlayarak şeker hastalığından kurtulabilecekler.

Tip 1 diyabet hastalarında, bağışıklı sistemi pankreasta bulunmakta olan insülin üretiminden sorumlu olan hücrelere saldırdığı için vücut ya insülin üretemiyor ya da üretilen insülin miktarı yetersiz kalıyor. Bu hastalar, insülin enjeksiyonları yaparak vücutlarındaki insülin seviyesini kontrol altında tutmayı başarıyorlar. Ancak enjeksiyonlar tabii ki sadece geçici bir çözüm ve hayat boyu uygulanması gerekiyor. Yapılan araştırmalar sayesinde, tip 1 diyabet hastalarının vücudunda artık insülin üretilebilecek ve böylece bu hastaların enjeksiyon yaparak yaşamlarını sürdürmelerine gerek kalmayacak. Araştırmayı yapmakta olan bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre Kök Hücre tedavisi ile insülin üreten pankreas hücreleri birkaç yıla kadar insanlara nakledilebilmesi için hazır hale getirilecek ve gerekli olan denemeler yapılacak. İnsanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda eğer tedavi gerçekten başarılı olursa tip 1 diyabet gerçek anlamda tarihe karışacak gibi görünüyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...