Hepsaglik

Hormon Dengesi Yaşam Dengesi

Hormon Dengesi Yaşam Dengesi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

hormon bozukluğu

hormon bozukluğu

Hormon Dengesi Yaşam Dengesi

       

                Hormon, ergenlikten yetişkin olmaya adım atıldığı zamanlarda dengeli üretiminin oldukça önemli olduğu üreme üretiminin başlangıcıdır. Görevi, vücudun göğüs, kalça ve genital bölgedeki gelişimini sağlamak olan östrojen hormonunu salgılamakla başlar ve rahim içini progesteron hormonu ile hazır hale getirme ile devam eder.

Hormon bozukluğu, beyin, yumurtalık ve rahim arasındaki doğal dengeyi sağlayacak olan sistemde ortaya çıkan sağlık problemleridir. Hormon bozukluğuna yumurtalıktaki kistler veya genetik olarak aileden bireye geçen hastalıklar da sebep olabilir. Hormon bozukluğunun ileri safhasında ise beyinden salgılanan hormonlar faaliyete geçemezse de erken menopoz denilen üremeyi genç yaşta engelleyici hastalık belirir. Hormon düzensizliği de, hormon bozukluğu gibi vücuttaki hormonların doğru şekilde salgılanmamasına verilen isimdir. Düzensiz salgılanan hormonlar kadınsal hastalıklara yol açabileceği gibi troid gibi farklı salgılamaları da etkileyebilmektedir.

Bayanlardaki hormon bozukluğunun genç yaştaki bireylerde aşırı kıllanma görülmesi en yaygın görülen rahatsızlık türüdür ve devamında ise Polikistik over denilen yumurtlama hastalığı takip eder. Prolaktin hormonunun yüksek seviyede salgılanması adet düzensizliğine ve göğüslerden süt gelmesine sebep olurken, troid hormonunun yol açtığı dengesizlik sonucu da üreme fonksiyonlarında problemler yaşatabilmektedir. Bu tür hormon bozukluklarının arasında en önemlisi adet düzensizliğinin tedavi edilmesidir. Adet düzensizliği tedavi edilmediği takdirde ileride sağlıksız yumurtlamaya ve aşırı kilo alımına sebep olurken diğer taraftan da beden sağlığı bozulduğu için ruhsal sağlık problemlerine de yol açmaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir