Hepsaglik

HORLAMA

HORLAMA
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Horlama

Horlama

Her iki kişiden birini sorunu olan bu horlama hastalığı, bireyin isteği dışında gerçekleşmektedir. Kişinin fiziksel özelliklerinede bağlı olan horlama problemine, erkeklerde bayanlara göre daha sık rastlanmaktadır. Horlayan kişi yeterince rahat ve sağlıklı bir uyku geçiremez. Bununla birlikte ertesi gün için birey stresli olmakta ve verimliliği azalmaktadır. Horlama sırasında birey nefessiz kalıyorsa eğer bir doktora başvurması gerekmektedir.

       

Bu nefessiz kalma durumları kişide bir saat içerisinde 7 ve üzeri bir sayıda gerçekleşiyorsa kişi ciddi bir şekilde tehlike altındadır. Bu durum ise Apneli Horlama denilen, horlamanın en ağır şekline girmektedir. Apneli Horlama veya Uyku Apnesi denilen bu durum oldukça tehlikelidir ve kişide gerçekleştiği durumlarda hastanın kanında oksijen düzeyi aşırı miktarda düşmekte ve bu oksijen seviyesini eski haline getirmek için kalp daha çok kan pompalamaya çalışmakta ve kalp ritmi bozulmaktadır. Apneli horlamaya sahip kişiler yaşlandıkça, kalp büyümesi ve yüksek tansiyon görülebilmektedir.

Horlamanın nedeni ise kişinin ağız ve burnunun arkasında bulunan hava yolundaki darlıktır.

Büyük bademcik, geniz eti, şişmanlık, yumuşak damak, küçük dilin uzun olması durumu, burun tıkanıklığı gibi durumlar kişilerde horlama sebep olan nedenler arasındadır.

Spor yapmak, sakinleştirici ve alerji ilaçları uyku halinden hemen önce alınmamalı, uykudan 4 saat önce alkol alınmaması, sırtüstü yatmak yerine yan yatmak horlamayı önleyici faktörler arasındadır. Ayrıca uvulopalatofarengoplasti ameliyatıyla veya LAUP ameliyatı gibi yöntemlerle kişi horlama sıkıntısından kurtulabilmektedir. Fakat kişi cerrahi operasyonu istememekteyse doktor tavsiyeli bir şekilde kişi yatarken basınçlı hava veren bir maske kullanabilir. Çocuklarda görülen horlamalar kronik bir hal aldıysa KBB doktorları tarafından tedavi süreci başlaılmalı ve muayeneleri gerçekleştirilmelidir. Tedavi şekli bademcik ve geiz etinin alınması gerektiği yönünde ise bu ameliyatların yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonucu çocuklarda gelişim ve sağlık süreçleri olumlu etkiler görecektir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir