Ocak, 2022

Horlama Tedavi Edilebilir mi?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Çoğu kişi horlasa da horladığını kabul etmek isteme. Bu da; horlamanın rahatsız edici bir hastalık olmasının sosyal boyutudur. Tedavi ile önüne geçilmediğinde uyku bozuklundan pek çok hastalığa davetiye çıkaran horlamanın gelişen tıpta birçok tedavi şekli bulunmaktadır. Öncelikle horlamaya neden olan sebeplerin ortaya konması ile birlikte nedene uygun tedavi yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığı ve geniz eti büyüklüğü horlamanın somut olarak ele alınan nedenleri arasındadır. Ancak herhangi bir sebep yokken sürekli horlama uykusunda horlayan kişiler için horlama tedavileri uygulanan ve araştırılmaya devam eden konulardan biridir. Horlama tedavisinde öncelikle kişinin hayatının düzene sokulması ve uyku kalitesinin iyileştirilmesi için verilen öneriler, tedavinin başlangıcında yer alan uygulamalar arasındadır.

Yaşlılık ve Horlama

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan değişikliklerden biri de uykuda horlamaya eğilimdir. Özellikle kilo sorunu olan kişilerde sıkça görülen horlama, yaşlı olan kişilerde de fazla görülen olumsuzluklardan biridir. Yaşlılığın doğal getirilerinden biri olarak kabul gören horlamanın tedavisi genel olarak mümkün olmayabiliyor. Kişinin yatış şekline bağlı olarak gelişen horlama, farklı pozisyona geçiş ile son bulabilmektedir.

horlama

Bu gibi durumlarda horlayan kişinin doğru pozisyonda uyumasına yardımcı olunması horlamanın sona ermesi için gereklidir. Horlayan kişi ne kadar uyursa uyusun, nefes alışverişi düzenli olmayacağı için kendini uyandığında yorgun ve hiç uyumamış gibi hissedecektir.

Horlama Tedavisi ve Spor

Sağlıklı yaşamın zorunlu gerekliliklerinden biri haline gelen spor, her yaştan bireylerin günlük aktiviteleri arasında yer vermesi gerekenlerden biridir. Sportif bir yaşam şeklini benimseyenlerin daha uzun ve sağlıklı yaşadıkları uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Bu doğrultuda birçok hastalığın iyileşmesinde de spor oldukça etkili tavsiyeler arasındadır. Bu rahatsızlıklardan biri olan horlama da spor yapan kişilerde daha az görülmektedir. Günün belli bir saatini spora ayırarak horlama yok edilebilir. Spor ile birlikte kişinin kendini zinde hissetmesi, iyi bir uyku uyumasını sağlar. Böylelikle uykuda horlama olmayacağı gibi daha kaliteli bir uyku süresi spor yapanları beklemektedir.

Horlama Ciddiye Alınmalı ve Tedavi Edilmeli

Horlayan pek çok kişi horlama sorununu ciddiye almamakta ve horlamanın ortadan kalkması için çözüm yolları aramamaktadır. Ancak çocuklarda olduğu kadar, yetişkinlerde de ciddiye alınmalıdır. Horlamanın ileri boyutu olan uyku apnesi gibi ciddi hastalıklar, anlık nefes kesilmeleri ile ölüme dahi neden olmaktadır.

Horlama erkeklerde sık görüldüğü kadar kadınlarda da görülme sıklığı çok olan bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülen belirtilerin kadınlarda da var olması horlamanın cinsiyet ayırmayacağının göstergesidir. Bu sebeple kadın erkek fark etmeksizin sağlıklı uyku ile sağlıklı ve zinde bir yaşam için uykuda horlamaya son diyerek, horlama yok edilmelidir. Bunun için gerektiğinde uzman doktor yardımı almaktan kaçınılmamalıdır. Sağlık yönünden sonuçlarının geç ortaya çıkması nedeniyle horlama ciddiye alınmasa da bu konuda bilinçli olmak oldukça önemlidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...