Hepsaglik

Histereskopi ile Tüp Bebek başarısı çok daha yüksek

Histereskopi ile Tüp Bebek başarısı çok daha yüksek
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Histereskopi ile Tüp Bebek Başarısı 2 Kat Daha Artıyor

 

Tüp bebek yöntemi ile anne baba olma hayallerine kavuşmak isteyen aileler, yeni geliştirilmiş olan ve ofis histereskopisi adı verilen yöntem sayesinde çok daha yüksek bir başarı şansına sahip olabiliyorlar. Hastanede yatmayı gerektirmeyen ve aynı gün taburcu olma imkanı sağlayan bu histereskopi yöntemi, embriyo oluşma başarısını neredeyse 2 katına kadar çıkartabiliyor. Bu nedenle de çocuk sahibi olmak isteyen aileler için yepyeni bir umut doğuruyor.

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak kısırlık problemi yaşayan kadınların % 30’u rahim içerisinde meydana gelen bir problem sebebiyle hamile kalamıyorlar. İşte ofis histereskopisi adı verilen yöntemle, rahim içi anomalisi olan kadınların problemi kolayca tespit edilebiliyor ve tedavisi uygulanabiliyor böylece embriyonun tutunma şansı 2 kat arttırılabiliyor. Histereskopi yöntemi ile kadının rahim içi incelenerek, rahim ağzında darlık, hamileliğe engel olabilecek bir miyom, polip ya da yapışıklık gibi problemler varsa tespit edilebilir.

       

Tüp bebek tedavisinde başarılı bir hamilelik elde edebilmek için birçok faktörün önemi vardır. Rahim içi dokunun sağlıklı ve embriyonun tutunabileceği bir şekilde olması da son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, rahim içerisinin optik cihazlarla direkt olarak görüntülenebilmesi olarak açıklayabileceğimiz ofis histereskopi yöntemi ile gerekli incelemeler yapılmakta, rahim içi sorunlara kesin bir şekilde tanı konulabilmekte aynı zamanda da hamileliği engelleyebilecek polip, miyom, yapışıklık, rahim içi perde gibi sorunlar da tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem, çiftlerin tüp bebek uygulaması sonrasında ilk denemede gebelik oluşma şansını 2 kat attırıyor. Yeni ve oldukça ileri bir teknoloji olan ofis histereskopi yöntemi, 3 mm kalınlığında aletlerle hiçbir şekilde hastanın anesteziye ihtiyaç duymasına sebep olmadan, ameliyathaneye gerek kalmadan yapılabiliyor. Bu yöntem ile gerekli kontrollerin yapılması için ise en uygun dönem, rahim içerisindeki dokunun oldukça ince olduğu adet sonrası ilk haftadır. İşlem sırasında herhangi bir kesi uygulanmıyor ve böylece hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebiliyor.

Histereskopi yöntemi tanı koymak için kullanıldığı gibi cerrahi tedaviler için de kullanılan bir yöntemdir. Cerrahi olarak yapılan histereskopi de kullanılan cihazlar daha kalın olduğu için önce rahim ağzı genişletilmekte ve bu nedenle hastaya anestezi verilmektedir. Tüp bebek tedavileri dışında da jinekoloji alanında sıklıkla kullanılan histereskopi, birçok kadın hastalığının kesin bir şekilde tespit edilmesine ve tedavisinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle adet düzensizliği, kısırlık, rahim içi yapışkanlık, düşük yapma gibi rahatsızlıkların nedeninin tespitinde histereskopiye başvurulmaktadır. Histereskopi yönteminde kullanılan histereskop aracılığı ile rahim içi ve rahim ağzı görüntülenebilmekte ve monitörde incelenerek kesin tanı konulabilmektedir. Bu yöntem kesin teşhis imkanı sunduğu için hastaları gereksiz tedavi ve operasyonlardan kurtarmakta ve kısa süre içerisinde tedavilerinden sonuç alınmasını sağlamaktadır.

               

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir