Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Jinekoloji Histereskopi Histereskopi ile Tüp Bebek başarısı çok daha yüksek

Histereskopi ile Tüp Bebek başarısı çok daha yüksek

   

Histereskopi ile Tüp Bebek Başarısı 2 Kat Daha Artıyor

 

Tüp bebek yöntemi ile anne baba olma hayallerine kavuşmak isteyen aileler, yeni geliştirilmiş olan ve ofis histereskopisi adı verilen yöntem sayesinde çok daha yüksek bir başarı şansına sahip olabiliyorlar. Hastanede yatmayı gerektirmeyen ve aynı gün taburcu olma imkanı sağlayan bu histereskopi yöntemi, embriyo oluşma başarısını neredeyse 2 katına kadar çıkartabiliyor. Bu nedenle de çocuk sahibi olmak isteyen aileler için yepyeni bir umut doğuruyor.

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak kısırlık problemi yaşayan kadınların % 30’u rahim içerisinde meydana gelen bir problem sebebiyle hamile kalamıyorlar. İşte ofis histereskopisi adı verilen yöntemle, rahim içi anomalisi olan kadınların problemi kolayca tespit edilebiliyor ve tedavisi uygulanabiliyor böylece embriyonun tutunma şansı 2 kat arttırılabiliyor. Histereskopi yöntemi ile kadının rahim içi incelenerek, rahim ağzında darlık, hamileliğe engel olabilecek bir miyom, polip ya da yapışıklık gibi problemler varsa tespit edilebilir.

Tüp bebek tedavisinde başarılı bir hamilelik elde edebilmek için birçok faktörün önemi vardır. Rahim içi dokunun sağlıklı ve embriyonun tutunabileceği bir şekilde olması da son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, rahim içerisinin optik cihazlarla direkt olarak görüntülenebilmesi olarak açıklayabileceğimiz ofis histereskopi yöntemi ile gerekli incelemeler yapılmakta, rahim içi sorunlara kesin bir şekilde tanı konulabilmekte aynı zamanda da hamileliği engelleyebilecek polip, miyom, yapışıklık, rahim içi perde gibi sorunlar da tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem, çiftlerin tüp bebek uygulaması sonrasında ilk denemede gebelik oluşma şansını 2 kat attırıyor. Yeni ve oldukça ileri bir teknoloji olan ofis histereskopi yöntemi, 3 mm kalınlığında aletlerle hiçbir şekilde hastanın anesteziye ihtiyaç duymasına sebep olmadan, ameliyathaneye gerek kalmadan yapılabiliyor. Bu yöntem ile gerekli kontrollerin yapılması için ise en uygun dönem, rahim içerisindeki dokunun oldukça ince olduğu adet sonrası ilk haftadır. İşlem sırasında herhangi bir kesi uygulanmıyor ve böylece hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebiliyor.

Histereskopi yöntemi tanı koymak için kullanıldığı gibi cerrahi tedaviler için de kullanılan bir yöntemdir. Cerrahi olarak yapılan histereskopi de kullanılan cihazlar daha kalın olduğu için önce rahim ağzı genişletilmekte ve bu nedenle hastaya anestezi verilmektedir. Tüp bebek tedavileri dışında da jinekoloji alanında sıklıkla kullanılan histereskopi, birçok kadın hastalığının kesin bir şekilde tespit edilmesine ve tedavisinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle adet düzensizliği, kısırlık, rahim içi yapışkanlık, düşük yapma gibi rahatsızlıkların nedeninin tespitinde histereskopiye başvurulmaktadır. Histereskopi yönteminde kullanılan histereskop aracılığı ile rahim içi ve rahim ağzı görüntülenebilmekte ve monitörde incelenerek kesin tanı konulabilmektedir. Bu yöntem kesin teşhis imkanı sunduğu için hastaları gereksiz tedavi ve operasyonlardan kurtarmakta ve kısa süre içerisinde tedavilerinden sonuç alınmasını sağlamaktadır.

               

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...