Hepsaglik

Hipofiz Bezi Tümörleri

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Hipofiz Bezi Tümörleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Genellikle iyi huylu tümörler olan ve yavaş büyüyen hipofiz bezi tümörleri, nadire olarak kötü huylu da olabilmekte ve bu durum tehlike oluşturabilmektedir. Bu tümörler çoğunlukla hipofizin ön kısmında yer alan üçte ikilik kısmı kapsayacak şekilde genişleyebilmektedir. Salgılama yapan tümörler, hormonların fazla üretilmesi sağlamakta ve bu hormon çeşitleri tümörlerin daha da ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Hipofiz Bezi tümörü Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak baş ağrısı ile ortaya çıkan hipofiz bezi tümörleri, aynı zamanda görme bozuklukları ile de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kadınlarda adet periyotunda değişikliklerle de ortaya çıkan hipofiz bezi tümörleri, erkeklerde ise daha çok cinsel istikrarsızlık şeklinde kendini göstermektedir. Tüm bu belirtilerin yanı sıra yetişkinlerde kısırlık, cushing sendromu, akromegali, yorgunluk, tutarsız ruh hali ve sabırsızlık olarak kendini göstermekte, bebeklerde ise çok az ya da çok fazla anne sütü tüketme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

 

Hormonların Üretilme Miktarının Hipofiz Bezi tümörü Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Hormonların fazla veya az üretilmesi de hipofiz bezi tümörüne sebep olan belirtileri ortaya çıkarmakta ve akabinde hipofiz bezi tümörünün oluşmasını sağlamaktadır. Büyüme hormonunun normalden fazla salgılanması akromegaliye yol açarken, TSH hormonunun fazla salgılanması ise kalp hastalıklarına, cilt incelmesine ve kilo kaybına yol açmaktadır.

Büyüme hormonunun az salgılanması ise yetişkinlerde kemiklerin zayıflamasına ve çabuk öfkelenmeye sebep olurken, çocuklarda ise geç büyümeye sebep olabilmektedir. TSH hormonunun az salgılanması ise fazla kilo alımına, bitkinliğe ve kabızlığa yol açabilmektedir.

Hipofiz Bezi tümörü Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri günümüzde hala tam olarak bilinmeyen hipofiz bezi tümörleri, insan beyninin alt kısmında yer almaktadır. Vücudun tamamını etkileyen bu bezler, yaklaşık olarak fasulye büyüklüğünde bulunmaktadır. Bu bezin ürettiği hormonlar sayesinde insan vücudunda büyüme, üreme ve kan basıncı gibi fonksiyonlar düzenlenebilmektedir. Bazıları kalıtsal olarak da ortaya çıkabilen bu tümörlerin değişim göstermesi tamamen kalıtsal özelliklerle alakalıdır.

Hipofiz Bezi tümörü Tedavileri Nelerdir?

Hipofiz bezi tümörü oluştuğundan şüphelenilen hastalara ilk olarak aktif izlem adı verilen yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde hastadaki tümör belirtisi olarak nitelendirilen semptomlar incelenir ve düzenli olarak yapılan testlerle tümör oluşup oluşmadığı gözlemlenir. tümörün varlığından kesin olarak emin olunmasının ardından tümör tedavisi başlanmaktadır.

Hipofiz bezi tümörünün oluştuğu kesinleştikten sonra hastaya ilk olarak hormon replasman tedavisi uygulanır. Bu tedavi vücudun ihtiyaç duyduğu hormonların salgılanması için bazı hormonların dönüşüm yapmasını tetiklemektedir. İhtiyaç duyulan bu hormonlar kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonları olup, böbrek üstü bezlerinden salgılanmaktadır.

Hipofiz bezi tümörü, hormonların az salgılanmasına sebep olduğu gibi, aynı zamanda fazla salgılanmasına da sebep olabilmektedir. Hormonların fazla salgılanmasının önüne geçebilmek için ilaç tedavisi uygulanması en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Mutlaka doktor yönlendirilmesi ile kullanılması gereken bu ilaçlar, gerekli miktarlarda kullanıldığından tümörün hormonlar üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi engelleyebilmektedir.

Hipofiz bezi tümörü tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahalelerdir. tümörün tamamen alınması sonucunda başarılı ve kalıcı bir tedavi ortaya çıkarmış olan cerrahi müdahaleler, %95 oranında tedavi sağlayabilmektedir.

Tümörleri oluşturan hücreleri yok etmek için kullanılan bir diğer yöntem de radyasyon tedavisidir. Özellikle kötü huylu tümörlerin tedavisinde kullanılan bu yöntem, tümörün tamamen yok edilmesini sağlamakta ve hastalıktan kurtulmaya sebep olmaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir