Hepsaglik

Hemoroid ve Korunma Yolları…

Hemoroid ve Korunma Yolları…
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Hemoroid

                Anal bölge adı verilen makat ve çevresinde meydana gelen iyi huylu hastalıklardan birisi olan hemoroid ile oldukça sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Ülkemizde toplam nüfusun % 50’sinden fazlasında görülen bu hastalığın görülme oranı ülkemizdeki rakamları ile Amerika ve Avrupa’yı bile geçmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse hemoroid sindirim sisteminin son bölümünde bulunan anüsün cilt ve bağırsağın son kısmında bulunan yumak şeklindeki toplardamarda meydana gelen rahatsızlıktır. Damarlardaki kan geri dönemediği, toplandığı ve ilerleyen aşamalarda pıhtılaştığı ya da iltihaplandığı için meydana gelmektedir. Anüs bölgesinde meydana gelen tek hastalık hemoroid değildir. Ancak anüs bölgesinin üç hastalığı belirtileri birbirine oldukça benzer olduğu için karıştırılabilmektedir. Toplum arasında fistül, çatlak ve hemoroid hastalıklarının üçü de hemoroid olarak adlandırılmaktadır.

Hemoroid hastalığı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid kalın bağırsağın son kısmında, dış hemoroid ise anüsün cilt hizasında meydana gelmektedir. İç hemoroidde defekasyon (dışkılama ) sonrasında kanama meydana gelmektedir. Dış hemoroidlerde ise temizlik sırasında ele şişlik gelmekte ve ağrı hissedilmektedir. İç hemoroidin ileri evresinde de ağrı ve defekasyon sonrası bölgede şişlik hissedilmektedir. Hemoroid genel olarak erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda ise çatlakla daha fazla karşılaşılmaktadır. Ancak çatlak ve hemoroid birbirleri ile sıklıkla karıştırıldıkları için kadınlarda da hemoroid olduğu düşüncesi oluşmaktadır.

Hemoroid hastalığının en sık görülen belirtileri arasında defekasyon sonrası ağrı ve yanma, damlama ya da gözle görülebilecek şekilde kağıda bulaşan kanama, iltihaplı akıntı, temizlik sonrası ele gelen şişlik, ilerleyen evrelerde iç kısımda meydana gelen basurların dışarı çıkması ve günlerce geçmek bilmeyen anüs ağrıları, ara ara ateş yükselmesi bulunmaktadır.

       

Halk arasında sadece kabızlığın hemoroide sebep olduğu söylenmektedir. Ancak kabızlığın yanı sıra ishal de hemoroide sebep olabilmektedir. Bu nedenle kabızlık ve ishal yapan yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Genel olarak bilinen yiyecekler dışında kişilerin kendi bünyesini bilerek hareket etmesi ve tüketildiği zaman kabız ya da ishal yapan yiyeceklerden uzak durması hemoroid hastalığından korunmak için önemli bir detaydır. Ancak genel olarak tek yönlü beslenme, fast food beslenme tarzı, aşırı çay ve kahve tüketimi, gazlı içecekler, mayalı alkollü içecekler, az su tüketimi ve acılı baharatlı yiyecekler hemoroid oluşumunu tetiklemektedir.

Hemoroid beslenme sisteminde değişiklik yapılarak başlangıç evresinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak başka bir hastalık olup olmadığının incelenmesi için mutlaka bir hekim tarafından gerekli kontrollerin yapılmasında fayda vardır. Doktor muayenesi teşhis kolayca yapılabilmekte, endoskopi ile de diğer hastalıkların varlığı kolayca elenebilmektedir. Hemoroid tedavisinde ilk evrede ağızdan kullanılan hap ve hastalıklı bölgeye sürülen kremler ya da fitiller ile birlikte sıcak oturma banyosu uygulanmaktadır. Bu tedavilerle herhangi bir sonuç alınamazsa cerrahi operasyon uygulanması ile kalıcı çözümler elde edilmesi gerekmektedir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir